"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Uuring: töötajate puudujääk töötlevas tööstuses takistab Eesti majandusarengut (0)
09. veebruar 2021
Albert Truuväärt

OSKA analüütiku Rain Leoma sõnul on Eesti töötleval tööstusel majandusarengu tagamiseks vaja muutuda kõrgtehnoloogilisemaks ja arenduskesksemaks. „Selleks on meil tarvis nutikaid insenere, kes oskavad tooteid arendada ja tootmisprotsesse automatiseerida. Paraku selliseid töötajaid Eestist lähiaastatel ei leia“, ütles Leoma.

Töötlevas tööstuses jääb lähiaastatel puudu 2/3 inseneridest ning napib ka kutsehariduse tehniliste erialade lõpetajaid, selgub OSKA tuleviku-uuringust.

Eesti Tööandjate Keskliidu tegevjuhi Arto Aasa sõnul on tööstus ülioluline osa Eesti majandusest ning tööjõupuuduse küsimus on läinud ajas vaid teravamaks. „Kui tahame muuta meie tootmisele orienteeritud töötleva tööstuse arenduskeskseks, tuleb kaasata ka välisspetsialiste. Vastasel juhul ei tule arenguhüpet, mida sektorilt oodatakse,“ lausus Aas.

Uuringu järgi kasvatab digitaliseerimine ja automatiseerimine ning materjalitehnoloogia areng vajadust tööstus – ja tootearendusinseneride järele. Samuti suureneb lähiaastatel veidi vajadus mehhatroonikute, tehnikute ja lukkseppade järele.

Juba praegu on töötlevas tööstuses osa kõrgharidust eeldavaid ametikohti täidetud madalama haridustasemega töötajatega. Lähiaastatel tuleb lõviosa olemasolevatest töötajatest nende pensionile siirdumise tõttu asendada. Tööturult lahkuvate üldharidusega töötajate asemele on mõistlik palgata vähemalt kutsehariduse, kuid ideaalis kõrghariduse omandanud spetsialist.

Kõrghariduses on tootmise ja töötlemise õppesuunal vastuvõetute arv viimasel kuuel õppeaastal vähenenud peaaegu poole võrra; tehnika, tootmise ja ehituse õppesuunal veerandi võrra.

Kutsehariduses õpitakse liiga vähe elektrienergiat ja energeetikat, elektroonikat ja automaatikat ning mehaanikat ja metallitööd. Tehnikaaladel on vastuvõetute arv viimasel kuuel õppeaastal kahanenud kümnendiku võrra.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.