"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Mis saab rahvusvahelistest spordiüritustest? Tallinna maraton toimub! (0)
09. veebruar 2021
Mats Õun

“Kokku on planeeritud rohkem kui 80 rahvusvahelist suurüritust. Linnaeelarvest läheb ürituste toetamiseks 821 000 eurot,” sõnas abilinnapea Vadim Belobrovtsev. Tallinna maratoni peakorraldaja Mati Lillialliku sõnul ollakse valmis sel aastal tavapäraseks maratoniks, kuid jätkatakse ka virtuaaljooksuga.

“Loodame väga, et tänavusel aastal suudame pakkuda veidi rohkem emotsioone, et Eesti suurim rahvusvaheline spordisündmus, mis kaasab kümneid tuhandeid inimesi, saaks toimuda. Oleme valmis, et Tallinna tänavatel maraton aset leiaks,” sõnas Lilliallik.

Korraldajad loodavad, et koroonapandeemia ei riku ära võimalust seekord külalisi reaalselt vastu võtta ning maratoni läbi viia, kuid virtuaaljooksuga jätkatakse hoolimata sellest, kas üritust saab füüsilisel kujul teha või mitte. Samuti jätkatakse eelmisel aastal alguse saanud traditsiooniga, et koos rahvajooksu sündmusega toimuvad ka Tallinna meistrivõistlused maratonis.

Tallinna maratonile on võimalik end juba registreerida kodulehel jooks.ee. Kolme päevaga on registreerunud juba 3000 inimest, mis näitab, et huvi on väga kõrge.

Ironman tuleb taas

Eelmisel aastal toimunud Ironmani võistlus toimub ka sellel aastal. “Eelmine aasta oli plaanitud rahvusvaheliselt 44 Ironmani võistlust, nendest toimus kokku viis, millest üks oli ka Tallinnas, mis tõestab, et Tallinna linn, riik ja korraldajatena oleme paindlikud ja võimaldame luua võistluseks vajalikke tingimusi ka rasketes oludes,” rääkis Ironman Tallinn peakorraldaja Ain-Alar Juhanson.

Ironman Tallinn toimub 7-8. august. 7. augustil võistlevad harrastajad ning 8. augustil on stardis profivõistlejad. Harrastajate distantsile on end kirja pannud juba 1650 osalejat ning profisportlastest 1034. Juhansoni sõnul pole kunagi varem nii palju osalejaid olnud. Kuna osalejatest umbes 2000 on tulemas teistest riikidest, siis on sündmus oluline ka majandusele ja turismisektorile.

Eelmise aasta kogemuse põhjal on lisaks originaalkuupäevale paigas ka alternatiivkuupäevad, et võistlus saaks toimuda ka juhul kui tekib komplikatsioone. “Alternatiivkuupäevadeks oleme valinud septembri esimese nädalavahetuse. Võistluskeskusena on põhikeskuseks Noblessneri sadamalinnak, kuhu praeguse seisuga mahume ilusti ära,” rääkis Juhanson.

Ujumisdistants toimub samuti ka sel aastal Harku järves. Alternatiiviks on aga Noblessneri minisadam ning kui vee kvaliteet või temperatuur ei luba, siis on kolmandaks variandiks ujumisdistantsi vahetamine lühikese jooksuetapi vastu.

2021 on purjetamisaasta

2021. aastal toimub Tallinnas ORC klassi avamerepurjetamise maailmameistrivõistlused ning purjelaua Techno 293 Euroopa meistrivõistlused.  Eesti Jahtklubide Liidu president Kalev Vapperi sõnul on pea igal aastal olnud Eestil au mõnda purjetamise tiitlivõistlust korraldada. “Purjetamine on vaieldamatult Eesti kõige edukam spordiala ja ka kogemust võistluste korraldamises on mitmekümne võistluse võrra,” sõnas Vapper.

OCR maailmameistrivõistlused on aga väga suur ja tähtis võistlus. Viimastel aastatel on meie enda Eesti avamere purjetajad väga tublid olnud. “Viimased seitse aastat oli 18 tiitlivõistluse medalit meie avamere purjetajate võidetud ja kui eestlased on platsis, siis nad on ka favoriidid,” tuletas Vapper meelde, et on olnud ka selliseid meistrivõistlusi, kus oleme võtnud ära terve pjedestaali.

Tänaseks on võistlusele registreerunud juba 119 jahti: A grupis 7, B grupis 38 ja C grupis 74 jahti. “Kui arvestame, et jahil purjetab 6-12 inimest, siis see tähendab, et Tallinnasse on tulemas ca tuhatkond avamere purjetajat 14-st riigist. Loodame, et riike tuleb veel juurde,” lisas Vapper.

Võistlus toimub alates 6. augustist.

Purjelaua Techno 293 võistlusele on Tallinnasse oodata 300-400 võistlejat. Võistlus algab 21. augustil. Eesti suurematest noorteklassi lootustest tõi Vapper välja Berta Kivistiku, Joonas Mikku ning Kaur Sääritsa. “Need on noored, kelle peale loodame, aga võib-olla keegi teine üllatab ka. Saab olema tore ja vahva võistlus. Pirita rannast on seda kindlasti imeilus vaadata,” lisas Vapper.

ORC maailmameistrivõistluste kõige suurim toetaja on Tallinna linn.

Rahvusvahelised kabe meistrivõistlused

Esimest korda toimusid rahvusvahelised kabe meistrivõistlused Tallinnas 2017. aastal, nüüd 2021. aastal juba teist korda. Rahvusvahelise maailma kabeföderatsiooni presidendi Janek Mäggi sõnul on tegemist suhteliselt erilise turniiriga, kuna neid riike, kus neid üldse toimub, on väga piiratud arv ning enamasti on nendeks suurriigid nagu näiteks Venemaa, Holland, aga ka Aafrika endised Prantsuse kolooniad.

Kabe turniir algab 28. juunil ning kestab veidi üle kahe nädala 15. juulini. Meeste turniiril osaleb 40 mängijat, naiste turniiril 16. Riikide arvu on veel raske öelda, kuna lõplikud osalejad pole veel teada, kuid kindlasti on osalejaid rohkem kui 20 riigist.

Sügis toob võrkpalli meistrivõistlused

Rahvusvaheliste võrkpalli meistrivõistluste finaali üks alagruppidest toimub Saku Suurhallis ajavahemikus 2-9. september. Lisaks Eestile on korraldajateks Tšehhi, Soome ja Poola, kus toimuvad kohamängud ja finaal.

Eesti võrkpalliliidu jaoks on selline suurürituse korraldusõiguse saamine esmakordne ning suur tunnustus. “See näitab, et oleme korraldajatena teinud õigeid otsuseid ja eriti kiidetakse meie publikuid. Oleme saanud esmased partnered ning strateegiaplaani lukku ning töötame mitte ainult sportliku poolega, vaid paneme rõhku ka meelelahutusele ja fänniüritustele,” tutvustas võrkpalli liidu võistluste direktor Robin Ristmäe.

Esmakordselt tekitatakse kogu Euroopa fännidele meelelahutuslik staap koos erinevate atraktsioonidega, Eestisse tuuakse produktsioonifirma, koos maailmatasemel õhtujuhi ja dj-ga. Ürituse piletimüük on veel veidi lahtine, kuid planeeritakse avada märtsis.

Kadrioru staadion täitub noorte tulevikulootustega

Kadrioru staadionil toimuvad suvel U20 vanuseklassi Euroopa meistrivõistlused kergejõustikus. Kuigi eelmisel aastal toimus terves maailmas vaid üks tiitlivõistlus, siis Eesti Kergejõustikuliidu president Erich Teigamägi loodab, et seekord siiski nii ei lähe. “Loodud on kaunis ranged meditsiinilised protokollid ja natuke raske on turundust teha kui pole kindel, kas piletitega inimesi staadionile kutsuda saab,” sõnas Teigamägi.

Juhul kui võistlus toimub tavapärasel kujul, siis on lähiriikidest saabumas üle 3000 pealtvaataja.

Võistlus on Teigamägi sõnul omamoodi maamärgiks tulevikku, sest kogemus on näidanud, et sealt tulevad tulevikus rohkelt medaleid võitvaid sportlaseid. Kadrioru staadion on korraldajate sõnul väga heas seisus ning seal ei taha võistelda mitte ainult juuniorid, vaid ka paljud täiskasvanud.

Võistlus toimub 15.-18- juulil.

Lisaks eelmainitutele toimub Tallinnas ka esmakordselt Taekwondo Euroopa maailmameistrivõistlused. Võistlused toimuvad 24-27. august ning vanusekategoorias võisteldakse laste, kadettide ja U21 seas. Lisaks toimub samal perioodil, 28-29. august Tallinn G1, mis on tippsportlaste seas väga populaarne olümpiareitingu turniir.

Tallinnasse on oodata nädala aja jooksul ca 2000 osalejat. Paljud sportlased saabuvad Tallinnasse varem, mis tähendab, et nad näevad Tallinna ning panustavad siinsesse turismisektorisse ning ees on ootamas võimas ja uhke Taekwondo nädal.

 

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.