"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Analüüs: enamus lumega seotud õnnetustest juhtub lamekatustel (0)
10. veebruar 2021
Ilja Matusihis

Tänavune talv on väga lumerohke, mis tekitab probleeme paljudele kinnisvaraomanikele. If Kindlustuse varakahjude grupijuhi Lauri Nõu sõnul on kahjude statistikast näha, et lumega seotud probleemid ilmnevad kõige sagedamini lamedate katustega majadel ja kergete konstruktsioonidega varikatustega ehitistel.

„Peamised murekohad on seotud lamekatuste vee äravoolu süsteemidega. Probleeme tekitab see, kui kanalisatsioonis olev vesi jäätub ja seeläbi torustiku puruks pressib. Lihtne lahendus oleks kasutada küttekaablit, paraku ei leia seda kaugeltki kõigil ehitistel. Samuti tekitavad probleeme äravoolutrappide ummistused ja katusematerjali vigastused, mis annavad veele võimaluse majja pressida,“ selgitas Nõu.

Varikatusega ehitiste peamine probleem on puudulik projekteerimine. Tihtipeale on sellised ehitised püstitatud asjatundjate abita, arvestamata lume kaalu, eriti kui see vesiseks ja raskeks muutub.

„Suurimaid kahjusid on kannatanud ettevõtjad, juba sel põhjusel, et need ehitised on suuremad ja varaliselt kõrgema väärtusega. Näiteks põhjustas ühel aastal lumi Pärnu spordihoone katuse kokku kukkumise, mille puhul tuli kindlustusel kahjusid hüvitada rohkem kui 300 000 euro eest. Veel sagedamini tuleb ette juhtumeid, kui kahjude summa on paarikümne tuhande euro ringis. Selliseid juhtumeid on viimasel ajal esinenud näiteks Harjumaal. Varikatusega ehitiste puhul saavad tihti kannatada seal hoitavad kaubad ja tehnika – näiteks kui ettevõttel on tootmishoone külge ehitatud varikatus, mille all väärtuslikumaid asju hoitakse,“ täpsustas Nõu.

Tavaliselt on kindlustuse puhul lepinguga kindlaks määratud, millistel juhtudel ja kui kiiresti reageerides tuleb katust puhastada. Seetõttu vastutab kinnisvara omanik nii oma vara kui ka teiste isikute ja vara eest, kui need peaksid mõne õnnetuse tõttu kahjustuma.

„Lund ja jääd tuleb eemaldada ettevaatlikult. Ennekõike tuleb silmas pidada, et sellega ei tekitataks ohtu iseendale, teistele isikutele või varale. Tihti on parim lahendus palgata selleks professionaalid, kes peaksid tagama ka selle, et näiteks lamekatuselt lund lükates ei rikuks nad katuse katet ega tekitaks seeläbi uusi probleeme juurde. See on vastutusrikas töö ja kui keegi pole täna veel sellele mõelnud, siis tuleks kohe mõelda – eriti enne meie praeguste lumehunnikute sulamist,“ selgitas Nõu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.