"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Euroopa Parlament kritiseeris Borrelli visiiti Moskvasse (2)
10. veebruar 2021
TASS/SCANPIX

Parlamendiliikmed rõhutasid teisipäevases arutelus, et Euroopa Liidu (EL) välispoliitika juhi Josep Borrelli visiit Moskvasse poleks tohtinud aset leida ning EL on olnud Venemaa agressiivse poliitika suhtes liiga passiivne.

Teisipäeva pärastlõunal toimunud arutelus Borrelliga olukorrast Venemaal sõnasid paljud parlamendiliikmed, et eelmise nädala visiidi ajastus oli vale, arvestades EL-i ja Venemaa suhete halvenemist juba pikemat aega, Venemaa jätkuvat agressiooni Ukrainas, meeleavalduste mahasurumist, opositsioonipoliitiku Aleksei Navalnõi vahistamist ning EL-i diplomaatide väljasaatmist riigist.

Borrell sõnas oma avakõnes, et soovis näha, kas Venemaa valitsus on huvitatud erimeelsuste lahendamisest, kuid lisas, et tema visiit osutab vastupidisele.

Paljud kõnelejad rõhutasid, et kuni Euroopa Liit jätkab inimõiguste ja õigusriigiga seotud küsimuste tõstatamist, ei ole Venemaa valitsus huvitatud vastastikuste suhete parandamisest. Samuti kritiseerisid parlamendiliikmed teravalt Venemaa välisministri Sergei Lavrovi suhtumist EL-i ning käitumist kohtumistel ja pressikonverentsil Josep Borrelliga.

Saadikud rõhutasid ka seda, et EL-i liikmesriigid ei ole suutnud leppida kokku tugevamates sanktsioonides Venemaa vastu, sealhulgas näiteks Nord Stream 2 gaasijuhtme ehitamise peatamises.

Riho Terras märkis, et külaskäigu ajastus oli äärmiselt ebasobiv, võttes arvesse Putini režiimi käimasolevaid repressioone vene rahva vastu. “Oma visiidiga te sümboolselt aktsepteerisite Vene võimude jõhkrat käitumist kui normaalset. Te esitasite ühisel pressikonverentsil Vene välisministriga valeväiteid selle kohta, et Euroopa Liidu liikmesriikide seas ei ole huvi ega initsiatiivi lisasanktsioonide kehtestamiseks. Te ei kaitsnud EL-i huve ega astunud selgelt vastu Venemaa välisministri rünnakutele, mille sihtmärgiks oli EL ja meie liitlane Ameerika Ühendriigid. Te ei katkestanud oma visiiti, kui saite teate EL-i riikide diplomaatide väljasaatmisest Venemaalt. Loodan, et saate oma vigadest aru, teete oma järeldused ja tegutsete vastavalt,” pöördus Terras Borrelli poole.

Sven Mikser märkis, et küsimus pole selles, kas tuleks Venemaaga rääkima. “Muidugi peame! Küsimus on selles, kuidas me räägime ning millise seisukoha võtame, kui räägime. Peame rääkima Venemaaga selgelt ja enesekindlalt ning eelkõige moraalse autoriteedi positsioonilt. Peame pidama alati meeles, kes me oleme ning kellega me räägime. Me oleme Euroopa Liit. Me oleme maailma juhtiv demokraatia, õigusriigi põhimõtte ja inimõiguste edendaja. Me oleme reeglitel põhineva rahvusvahelise korra kaitsja. Venemaa seda ei ole. Venemaa on riik, mis on ainuüksi sel sajandil rünnanud kaht oma naaberriiki ning jätkab nende territooriumi okupeerimist. See on riik, mis rikub pidevalt rahvusvahelisi kokkuleppeid. Režiim, mis vägivaldselt piirab õigust rahumeelseteks meeleavaldusteks. Režiim, mille kriitikud peavad kartma oma elu pärast nii kodu- kui ka välismaal. Neid tõsiasju ei tohi ignoreerida. Me peame kohtlema Venemaad sama rangelt ja ühemõtteliselt nagu teisi sarnaseid režiime. Ainult juhul, kui meie suhtlus Kremliga põhineb moraalsel selgusel, järjepidevusel ja ühtsusel võime oodata, et meid võetakse kuulda ja meid võetakse tõsiselt.”

Urmas Paet ütles, et Moskva visiit oli halvasti ajastatud. “Vaatamata EL-i üleskutsetele mitte vahistada Aleksei Navalnõid ja lõpetada meeleavaldajate ahistamine, tegutseb Venemaa risti vastupidiselt ja soovitab EL-il vait olla. Saates visiidipäeval riigist välja mitu EL-i diplomaati ning väites avalikult, et EL pole usaldusväärne partner tõestas Venemaa taaskord, et ei soovi parandada suhteid EL-iga, EL peab sellega arvestama ja saama lahti naiivsusest suhetes Venemaaga. Venemaa on oma geopoliitilised valikud teinud. Loodetavasti teeb EL juhtunust kiiresti oma järeldused, lisab sanktsioonide nimekirja inimõiguste rikkujad ning peatab NordStream 2, mis on vastuolus EL-i energiajulgeolekuga.”

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Vaatleja
10. veebr. 2021 09:09
Borelli kritiseerimine siin midagi sisulist ei muuda ja vaevalt laseks Venemaa mistahes teiselgi lääne poliitikul end enam edaspidi vaikides nii öelda õpetada ja veel vähem noomida. Kõik märgid näitavad, et Moskvas on lihtsalt lõpuks aru saadud, et nii nagu minevikus nii ka tulevikus pole neil läänest midagi head oodata ning veel vähem sõprust või võrdset partnerlust vaid kui lääs Venemaaga üldse mingil määral arvestab, siis vaid tugeva Venemaaga, kes suudab vajadusel läänele ka sama mõõduga vastu anda nii viimast lihtsalt mõlemapoolsetest pragmaatilistest vajadustest tulenevale kooseksisteerimisele sundida, kus teineteist vähemalt otseselt välist viisakust ja vastaspoole huvisid aktsepteerivat suhtlust säilitades ei rünnata. Ja kes sellest aru saada ei taha, teeb kahju pigem endale kui Venemaale tõugates viimast üksnes varasematest oluliselt tugevamatele vastumeetmetele millest Moskva on seni hoidunud hellitades lootust siiski suhete paranemisele läänega aga ükski armastus ei saa jääda lõputult ühepoolseks nagu ükski sõdagi ning nüüd näibki, et Venemaa on lõpuks valmis vajadusel ka oma lääne partnereid karu kombel kallistama, kui viimastele nii rohkem meeldib.
tavaline sinekuur
10. veebr. 2021 08:29
Otsustab Peremees antud juhul siis Perenaine ja kõik ülejäänud on tavaline õhuvõngutamine teat hulgale võimaldatakse sinekuur askeldamine priske pajokk ja koduigatsus tasud kõik igati nett ja korrekt. Ja kõik Perenaine otsustab midas keerulist Suur-Saksamaa seega. Ordnung.