"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Kesklinna Tornide väljakule kerkib lumelinn (0)
10. veebruar 2021
Albert Truuväärt

"Lumelinna tuuakse 100 kuupmeetrit ehk kuus koormatäit jäähalli puhastamisel kogutud lund, et see oleks võimalikult puhas," ütles Kesklinna vanema Monika Haukanõmm. "Kui ilm meid soosib ja pole liiga külm, siis loodame valmis saada vastlapäevaks, et lapsed ja kõik lapsemeelsed saaksid ikka tulla vastlaliugu laskma ja lumearhitektuuri nautima."

 

Tallinna kesklinna üheks suurimaks talviseks atraktsiooniks on saanud jääskulptuuride väljapanek “Jääaeg” Tuvi pargis. Laupäeval, 13. veebruaril kell 11 algab aga Tornide väljakul lumelinna ehitus ning mõne päevaga kerkib sinna mitmeid suurejoonelisi skulptuure.

Skulptuurid on inspireeritud tähtpäevadest

Kesklinna vanema Monika Haukanõmm tõdeb, et jääskulptuurid on meie linna kodanike ja külaliste seas osutunud ülimalt populaarseks ning talverõõme pakub kindlasti ka Tornide väljakule kerkiv lumelinn. “Väljakule kavandatud lumekulptuurid pole valitud juhuslikult. Kuna veebruar on Eesti sünnipäevakuu ja 16. veebruar on vastlapäev, siis on see olnud ka meie inspiratsiooniallikaks,” rääkis Haukanõmm.

“Lumelinna kerkivad Eesti ja Tallinna jaoks olulised maamärgid, nagu näiteks Maarjamäe loss ja Paks Margareeta. Aga ka Tallinna UNESCO muusikalinnaks kandideerimist sümboliseerivad viiul ja kannel ning rahvakalendri tähtpäeva tähistav vastlakukkel. Skulptuuride autor on arhitekt Andreas Hinojosa,” lisas ta.

Ilmaolud võivad plaane muuta

Haukanõmm lisas, et kuna ilmastikutingimusi mõjutada ei saa, tuleb lumelinna rajamisel olla kiire ja paindlik: “Et jää ja lumi meie soovidega ei arvesta ning määrustele ja paragrahvidele kuigivõrd ei allu, peame tegema plaane väga kiiresti ning muutuvates oludes. Kuid keerulised olud ei tohi olla ettekäändeks, et midagi tegemata jätta. Tõsi küll – sellise jooksva planeerimisega kaasneb olukord, et detailid täpsustuvad sageli töö käigus ja me ei saa anda igal hetkel lõplikke ja põhjapanevaid vastuseid. Nii nagu jääskulptuuride säilivusaeg sõltub ilmaoludest, oleme ka lumelinna käivitanud nii, et teeme paralleelselt kõiki vajalikke ettevalmistusi, mis samal ajal üksteisest sõltuvad. Nii et tervikpilt võib homme olla juba veidi teistsugusem kui täna.”

Hetkel on Kesklinna vanema sõnul teada see, et tänasest algab lumevedu Tornide väljakule, et lumi jõuaks vajuda ja tiheneda. Ta selgitas, et kuigi eilse seisuga on kesklinna siseteedelt välja veetud enam kui 430 veoautokoormat lund, siis seda lumelinna ei tooda.

“Lumelinna tuuakse 100 kuupmeetrit ehk kuus koormatäit jäähalli puhastamisel kogutud lund, et see oleks võimalikult puhas,” märkis Haukanõmm. “Kui ilm meid soosib ja pole liiga külm, siis loodame valmis saada vastlapäevaks, et lapsed ja kõik lapsemeelsed saaksid ikka tulla vastlaliugu laskma ja lumearhitektuuri nautima.”

Linlased on oodatud osalema ka Hiina uusaasta ning sõbrapäeva sündmustel, mida korraldatakse 12.–14. veebruaril kell 16–18 Vabaduse väljakul, Vanalinnas, Kadriorus ja Lauluväljakul. Programmi kohta leiab infot Tallinna kodulehelt. 

Fotonäituse “Peking, iidne pealinn” avamise ajakava 12. veebruaril Vabaduse väljakul

13.00-19.00 Tauno Kangro modelleerib Metallpühvli aasta puhul pühvliskulptuuri                      

18.00 Draakonitantsijad tantsivad Vabaduse väljakul ja neid saadavad trummarid Silver Ulviku juhtimisel

18.10 Fotonäituse “Peking, iidne pealinn” avamine. Kõnelevad abilinnapea Vadim Belobrovtsev ja Hiina suursaadik Li Chao

18.16 Müstika tantsustuudio tuleshow

18.20-19.20 pekingi Hiina uusaasta tähistamisele pühendatud virtuaalprogramm mobiilselt ekraanilt  

Fotonäitus ja video mobiilselt ekraanilt jäävad Vabaduse väljakule 3 nädalaks.

01.-28.02 Politseipargis on üleval südamekujuline valgusinstallatsioon sõbrakuu tähistamiseks

13.02 kell 17.00 Sõbrapäeva üritus Politseipargis – südamekujuline lisavalgustus,  südameinstallatsioon ja  sõbrapäeva kaartide riputamine  (koolide/lasteaedade poolt joonistatud kaardid koos soovidega) linnaelanikele kaasa võtmiseks

13.02 kell 11.00-17.00 Lumelinna ehitamine Tornide väljakul

Hiina uusaasta tähistamine Tallinna lauluväljakul

12. 02.2021 Kell 16.00-19.00

16. 00 Tuleartistide etendus: Keerutatakese sädemeid ja erinevaid tuleefekte, mis sobivad kokku taustal oleva tulepargiga. Muusikaks aasia hõnguga tänapäevane muusika. 

16.30 Draakonitants, mis on hiina uusaastapidustuste oluline osa. Tauri Busch

16.45 Kung-Fu demoesinemine.

17.00 Metsapeegeldus linnapildis. Taiji- see on iidne õpetus, mis käsitleb inimest tervikuna ning osana loodusest. Yang taiji- vanad harjutused on kõigile jõukohased. Liikumiste lihtsus, pingutuste ja lõdvestuste rütmiline vaheldumine aitavad chi energial tulla esile ning liikuda oma loomulikes kanalites, meridiaanides. Taiji harjutamine rahustab meelt, aitab organismil püsida terve ja õpetab kasutama oma sisemist väekust. Kõik soovijad teha tutvust selle imepärase kunstiga.

17. 15 Kontsertetendus: Silver Ulvik toob lavale tantsijatest ja muusikutest koosneva kirju muusikalise etenduse, mida vürtsitavad  erinevate kultuuride instrumendid ja muusika. Põnevust ja silmailu lisavad led valgustitega trummid ja didgeridoo. Loomulikult ei jää tulemata led maskidraama. Kavas vahelduvad särtsakad trummimürglid ja  paatoslikud südantlõhestavad ilusad meloodiad. Tegemist on originaalloominguga ja ettekandele tuleb muusika, kuhu on valatud nii armastust, higi kui ka pisaraid.

18.00 Hiina uusaastale pühendatud ilutulestik
Suursugune tulepark on dekoreeritud Hiina laternatega, kus saab näha maagilisi lõkkeid, tulekahureid, sädemetest pulbitsevaid väravaid ning koos süüdatakse sodiaagimärke tutvustavad tuleskulptuurid. Peagi saabuvat härja aastat jääb kohapeale ilmestama valgusinstallatsioon “Härg” kuni veebruarikuu lõpuni.

Sõbrapäeva eel Tammsaare pargis

13.02.2020 kell 16.00-18.00
16.00 ”Tähtedest armastust otsides”
17.00 ”Tähtedest armastust otsides”
18.00 ”Tähtedest armastust otsides”

Tegemist on romantilise ja ainulaadse slackline tuleshowga, kombineerides akrobaatika ja tuletantsu ühtseks tervikuks! Artistic Flow Studio. Tammsaare parki jääb kaunistama Armastuse puu ja südamekujuline valgusinstallatsioon.

Sõbrapäev Tallinna vanalinnas

14.02.2020 kell 16.00-18.00
16.00 Südamesoovid. Midagi kinkida on alati tore, isegi natuke maagiline. Sel imelisel päeval on võimalus leida kuuselt südamesoov või see ise kirja panna ning teha ilus kingitus oma armsale sõbrale.
17.00 Laternatants. Esteetika- ja tantsukool tantsib otse südamesse kauneid rütme.
18.00 Tuleartistide show rohkete tuleefektidega.
Nädala jooksul saab iga linnaosa omale punaste südametega dekoreeritud kohtumispaiga ning uisuväljakute sissepääsusid hakkavad kaunistama helendavad südamed. Südamekujulised valgusinstallatsioonid leiab Harju tänavalt, Endla- Tehnika liiklussaarelt ja Tammsaare pargist.

Sõbrapäev Kadrioru pargis

14.02.2020 kell 16.00-18.00
16.00 Maagilised lõkked ja leegitsevad südamed
16.30 Südamekujuliste tuleskulptuuride süütamine  ja sõbrapäeva temaatilised südamefontäänid
17.00 Romantiliselt helisev klaver põõsas
Pargiromantikat ja avastamist jätkub ka hilisematele jalutajatele erinevate valgusinstallatsioonide näol.

  

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.