"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Linnavolikogu kiitis heaks enamusosaluse ostu AS-is Tallinna Vesi (0)
11. veebruar 2021
Ilja Matusihis/ Foto on illustreeriv

"Kuna kontroll jääb kohaliku omavalitsuse kätte, tagab see linna jaoks stabiilsuse ja võimaluse vajadusel oma elanike huvide eest paremini seista," lisas Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik. 

Tallinna linnavolikogu kiitis tänasel istungil heaks linnavalitsuse ettepaneku, mille järgi omandavad Tallinna linn ja energiakontsern Utilitas võrdsetel alustel AS Tallinna Vesi suuromaniku United Utilities Tallinn B.V osaluse vee-ettevõttes hinnaga 14,20 eurot aktsia eest.

Tehingu maht on 100,3 miljonit eurot, mille tulemusel saab Tallinna linn 52,35 protsendiga AS Tallinna Vesi enamusosanikuks, Utilitase osaluseks kujuneb 17,65 protsenti. 

Teriku sõnul on oluline, et linna jaoks strateegilise tähtsusega ettevõtte oleks linna kontrolli all. “Kunagine otsus loobuda enamusosalusest vee-ettevõttes polnud hea plaan. Tallinna veetarbija ei võitnud sellest sisuliselt midagi,” märkis Terik. “Ettevõtte börsile jäämine on kindlasti mõistlik otsus. Kuna kontroll jääb kohaliku omavalitsuse kätte, tagab see linna jaoks stabiilsuse ja võimaluse vajadusel oma elanike huvide eest paremini seista,” lisas volikogu esimees.  

Linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Kristen Michal märkis, et kaasomanikuna osaluse omandamine linnale olulises infrastruktuuriettevõttes ja loomulikus monopolis on mõistetav valik, kui teine osanik soovis lahkuda. “Tallinna Vees linna osaluse suurendamise eesmärk peab olema kvaliteetne ja soodne teenus ning läbipaistev juhtimine. Vältida tuleb Tallinna munitsipaaljuhtimisstiili imbumist juhtimisse ja asjaajamisse. Positiivne omanikuvahetuse tulem on loodetav sünergia uute trasside rajamisel, et kaevetööd linnas poleks enam nii kaootilised kui seni ning suurenevad investeeringud teenuse kvaliteeti,” ütles Michal.

Elutähtsat teenust pakkuv ettevõte

Tehinguga taastab Tallinna linn oma strateegilise positsiooni elutähtsat teenust pakkuvas ettevõttes. Lisaks on linna jaoks tegemist mõistliku finantsinvesteeringuga, mis läbi pikaajalise ja stabiilse tootluse toob linnaeelarvesse lisatulu. Samas on linnale oluline kaasata strateegiline partner, kes omab kogemusi rangelt reguleeritud turul tegutseva ettevõtte opereerimisel, et tagada ettevõtte areng ja ka aktsionäride ootused, sest Tallinna linna soov on, et AS Tallinna Vesi jääb ka edaspidi börsiettevõtteks. Eelolevatel aastatel on kavas senisest enam investeerida AS Tallinna Vesi infrastruktuuri.

United Utilitiesi 35,3-protsendilise osaluse omandamise tehingu lõpule viimiseks on vajalik koondumisluba Konkurentsiametilt. Kui vastavad eeltingimused on täidetud, viiakse United Utilities Tallinn B.V-lt omandamine lõpule eeldatavasti märtsis 2021. Tulenevalt kontrollosaluse muutumisest tekib Tallinna linnal ja Utilitasel kohustus esitada ühiselt AS Tallinna Vesi aktsionäridele ülevõtmispakkumine, mis korraldatakse pärast United Utilities Tallinn B.V osaluse tegelikku omandamist ja Finantsinspektsioonilt ülevõtmispakkumise läbiviimiseks vajalike kooskõlastuste saamist. Ülevõtmispakkumine ja selle tingimused kuulutatakse välja eraldi, kui need on Finantsinspektsiooni poolt kooskõlastatud. 

AS Tallinna Vesi nõukogu jääb üheksaliikmeliseks, millest neli kohta on Tallinna linnal, kolm Utilitasel ja kaks on sõltumatud liikmed. 

Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse kohaselt kuulub linnavolikogu ainupädevusse linna osalemise otsustamine äriühingus, sihtasutuses, mittetulundusühingus ning nendes osalemise lõpetamise otsustamine. Sama põhimõtte sätestab ka Tallinna põhimäärus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.