"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Diabeetikutel tuleb end vaktsineerida (1)
12. veebruar 2021
Albert Truuväärt

Diabeetikul ei ole koroonaviirusesse nakatumise risk kõrgem, kuid kõikidel diabeetikutel on kõrgem risk koroonaviiruse raske vormi väljakujunemiseks, ütleb ITK endokrinoloogia keskuse juhataja dr Ülle Jakovlev.

“Pöördun kõikide oma patsientide poole soovitusega vaktsineerida. Me teame, et kui sul on diabeet, ei ole sinu nakatumise risk koroonaviirusesse kõrgem kui teistel. Kuid kõikidel diabeetikutel on kõrgem risk koroonaviiruse raske vormi väljakujunemiseks. Raske koroonaviiruse infektsiooni väljakujunemiseks diabeetikutel on kindlad riskifaktorid – kõrgem iga, halvem diabeedi kompensatsioon, suurem kaal, diabeedi tüsistuste ja kaasnevate haiguste, nagu näiteks kõrge vererõhk, olemasolu.

Miks tuleb diabeetiku keha viirusega halvemini toime, kui veresuhkur on kõrge? Kui oled jäänud haigeks, võitleb su keha viirusega ja vabastab selles võitluses palju aktiivseid aineid, mis tõstavad veresuhkrut. Keha vabastab ka varuks talletatud suhkrut, et anda sulle energiat paranemiseks. Samas ei tule keha toime veresuhkru normaliseerimisega ja pikemat aega kõrge veresuhkru tõttu tõuseb raske üldseisundi kujunemise risk. Nendeks on diabeetiline ketoatsidoos ja hüperosmolaarne seisund.

Keha peab võitlema viirusega ja samas suutma hoida organismi tasakaalu, see nõuab suurt pingutust ja sageli ka meedikute abi.

Kui oled jäänud haigeks, siis mõõda kodus veresuhkrut sageli päeva jooksul, mitte ainult hommikuti. Manusta igapäevaseid diabeediravimeid, nii suukaudseid kui süstitavaid. Kui veresuhkrunäitajad püsivad mitme päeva jooksul kõrged ja enesetunne halveneb, võta ühendust oma arstiga. Haigestumise vältimiseks tuleks kinni pidada kehtestatud reeglitest, pesta ja desinfitseerida käsi, kanda maski, hoida kahemeetrist vahet ja vaktsineerida.

Patsiendid küsivad vastuvõtul sageli, kas vaktsineerimine ikka on vajalik. Selgitame neile, et diabeedi diagnoosiga inimestel on oluline vältida haigestumist koroonaviirusesse, kuna nende risk raskelt haigeks jääda on kõrge. Vaktsineerimine on kõige efektiivsem viis haigestumist ja raske üldseisundi väljakujunemist vältida. Soovitame sul kindlasti vaktsineerida koroonaviiruse vastu, kui sulle sellist võimalust pakutakse,” ütled dr Jakovlev.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

milleks keerutada
12. veebr. 2021 11:24
Mitte kedagi ei pea sundima Venemaad kummardama või idealiseerima kuid vajadusel tuleb sobivat vaktsiini kasutada ühine huvi epideemiaga ühele poole saada. Ilmselt probleemiks teat usaldus või siis usalduse puudumine ja see tuleb ületada lastes Sputnik V Eestisse ja Euroopa. Nii lihtne see ongi katkuaeg. Poliitiline kemplemine jätkub ja küllap ka põhjust kuid epideemia ja poliitika tuleb hoida lahus.