"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kinnisvara24: koos turismiga on kuurortites langenud kinnisvaranõudlus (0)
15. veebruar 2021
Albert Truuväärt/ Foto on illustreeriv

"Kui varasemalt soetasid kuurortlinnades, eelkõige Pärnus, palju kinnisvara ka välismaalased, siis tänases situatsioonis on märksõnaks kohalik investeerimine," rääkis portaali Kinnisvara24.ee tegevjuht Katrin Aron.

Aroni sõnul on koroonaviiruse ja oluliselt vähenenud turismi mõjul Eesti kuurortlinnades langenud nii kinnisvara nõudlus kui ka pakkumine, seejuures oluliselt on vähenenud nõudlus majutusäriks mõeldud korterite järele, vahendas BNS. 

Kuurortlinnades Pärnus, Kuressaares ja Haapsalus tehti jaanuaris ligikaudu kolmandiku võrra vähem ostu-müügitehinguid elukondliku kinnisvaraga kui aasta tagasi, samas on keskmise tehingu hind kasvanud.

“Võrreldes eelmise aasta algusega on tänavu kogu Eestis müügil oluliselt vähem kinnisvaraobjekte. Nõudlus kinnisvara järele on aga eriti tugevalt langenud nendes piirkondades, mis sõltuvad suuresti turismist ja kuhu ostavad kinnisvara sageli ka välismaalased – näiteks kuurortlinnad Pärnu, Haapsalu ja Kuressaare,” selgitas Aron.

Pärnus on hetkel müügil 12 protsenti vähem kinnisvaraobjekte kui eelmise aasta veebruaris, kuid tehingute arv on langenud veelgi rohkem. Sama tendents on näha ka teistes kuurortlinnades. Haapsalus on müügil 14 protsenti ning Kuressaares koguni 21 protsenti vähem objekte kui eelmise aasta alguses.

Maa-ameti statistika näitab, et elukondliku kinnisvaraga sõlmiti tänavu jaanuaris Pärnus 30 protsenti vähem tehinguid kui eelmisel aastal, ent keskmise tehingu hind on samaväärselt kasvanud.

Pärnus möödunud aasta jaanuaris müüdud keskmine elukondliku kinnisvara objekt maksis 65 400 eurot, tänavu jaanuaris aga 90 440 eurot. 30-protsendilist hinnakasvu veavad Aroni sõnul uusarenduste korterid, samuti on kõrgendatud huvi majade vastu, mis jäävad hinnaklassi kuni 150 000 eurot.

“Kui varasemalt soetasid kuurortlinnades, eelkõige Pärnus, palju kinnisvara ka välismaalased, siis tänases situatsioonis on märksõnaks kohalik investeerimine,” lisas Aron. Jaanuaris oli ostjapooleks välismaalane kolme Pärnus tehtud tehingu puhul. Kuressaares ja Haapsalus olid kõik ostjad Eesti kodanikud.

Turistide puuduse tõttu on tugevalt langenud ka kuurortlinnade üüritootlus. 2021. aasta alguses oli keskmise Pärnus müüdud kahetoalise korteri hind 81 999 eurot ja üürihind 312,5 eurot, mis teeb üüritootluseks 4,6 protsenti. Aasta varem oli samal perioodil üüritootlus 6 protsenti.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.