"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Linna moodsaimas lasteaias saavad lapsed basseinis ujuda ja köögis kokata (0)
15. veebruar 2021
Ilja Matusihis

"Sõbralikud suhted on see, mille poole püüdleme. Kui me kõik hommikul hea tundega tööle tuleme, tunnetavad lapsedki, et on siia majja väga oodatud. Meie personalil silmad säravad," kinnitas äsja Haaberstis avatud lasteaia direktor Pärje Ülavere. Uus lasteaed arendab loovust, kokandusoskusi, eri olukordadega toimetulekut ja keskkonnahoidu.

Annika tuli lasteaia avamisele koos peagi kolmeseks saava tütrega. “Oleme nimekirjas, väga loodame siia lasteaeda saada,” rääkis ema. “Elame Mustamäel, kuid kuna asun ise siin õpetajana tööle, on hea, kui laps saab samas lasteaias käia.”

Annika sõnul suudab uus lasteaed pakkuda igati moodsat õpet. “Rühmatunnid siin tõotavad tulla põnevad, näiteks saab kasutada moodsaid tahvleid, kuhu näidata teavet arvuti kaudu,” rääkis ta. “Samuti meeldib mulle, et kõiki tunde ei pea läbi viima rühmaruumis, põnevaid asju saab teha laululaval ja õuepaviljonis on ka piknikulaud olemas.”

Sportimiseks on kahekorruselises hoones avar ujula ja spordisaal. “Basseinis saavad lapsed ujumise ära õppida, mida varem, seda parem,” rääkis Ülavere. “Liikumistunde basseinis plaanime praegu korraldada lastele alates kolmandast eluaastast. Võimlemiseks on omaette suur saal ja muusikaõppeks nüüdisaja võimalused, ekraanid ja valgustused. Klaver on muusikaklassis juba olemas.”

Muusikaklassile lisaks on majas suurem ruum teiste kaunite kunstide harrastamiseks. “Seal on kunstinurk joonistamise, maalimise ja meisterdamise jaoks, kus käepärast kraanikausidki,” ütles Ülavere. “Teine ala on tunnetus- ja tegevusmängudeks ning kolmas, õdus diivani ja kott-toolidega pesake lugemisnurgaks. Soovime ergutada laste loovust, individuaalsust ja eri  olukordadega toimetulekut. Sõbralikud suhted ja hea õhkkond on see, mille poole püüdleme. Kui me kõik hommikul hea tundega tööle tuleme, tunnetavad lapsedki, et on siia majja väga oodatud. Meie personalil silmad säravad!”

Õuesõpe ja kunst

Õppealajuhataja Triin Rattiste sõnul saab massiivsel puidust, valgustatud ja astmelisel välilaval kasutada moodsat lavatehnikat, mis lasteaial olemas. Väikese laululava mõõtmetega õuesõppe paviljoni mahub korraga kogu lasteaiapere. “Esimese suurema kontserdiga tahame lavale astuda kindlasti juba kevadel,” ütles Rattiste. “Õues jagub ruumi veel kahele paviljonile, kus saab harrastada kunsti või vaadelda loodust. Näiteks sügisel puulehti korjata või kivikestega meisterdada.”  

Kunsti- ja loodusharrastuse kõrval õpib lasteaias kokandustki. “Õppeköögis jagame lastele söögi valmistamise oskuste kõrval teadmisi tervislikust toitumisest laiemalt,” lausus Ülavere. “Pliit on lastele sobival kõrgusel, samuti kraanikausid. Küpsetamiseks  on väikesed ahjud. Nõud saavad puhtaks nõudepesumasinas ja toitu võib hoida kõrval külmkapis. Igas rühmaruumis on veel väiksed mänguköögid, sest mäng on samuti väga tähtis, näiteks kodu- ja köögimäng.”

Lasteaia teise korruse avarasse 199 m2 suurusesse saali mahub istuma kuni 200 külalist, seal on teisaldatav lava ning tänapäevane lavavalgustus ja helitehnika. Rühmi on 14, kokku 280 lapsele. Et Haaberstis vajavad kohti nii eesti- kui ka venekeelsed lapsed, avab lasteaed rühmad mõlemas keeles. Erivajadustega lastele, kes vajavad rohkem tähelepanu, tuge ja abi, on majas väiksemad rühmaruumid.
Reedesel avamispäeval pakkusid õuele rajatud välilava juures piparmünditeed, samblapirukaid ja muffineid kõik kolm Naksitralli. Täielikult kahekorruseliseks ehitatud lasteaiale nime valides mõeldi abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul eelkõige neile, kellele see maja on loodud – lastele. “Usun, et meie väikestele klientidele pakub rõõmu kohtuda lasteaias toredate tegelastega, kes julgustavad neid edasi astuma ning uusi sõpru leidma,” rääkis Belobrovtsev. “Soovisime ka seda, et lasteaia nimi annaks edasi linnale olulisi väärtusi – keskkonnahoidu, hoolivust, koostööd, sallivust ja loovust – ning teeks kummarduse eesti lastekirjanduse klassikale.”

“Nimevalikuga väärtustame lugemiskultuuri,” ütles Ülavere. “Naksitrallid tähendavad ka keskkonnahoidu. Et meie planeet oleks jätkusuutlik, tuleb loodushoidu väärtustada maast-madalast. Kõik naksitrallid olid väga erinevad, mis rõhutab sallivuse, koostöö ja eri kultuuride tähtsust. Naeratus loeb igas keeles!”

Lasteaiakohti piisavalt

Abilinnapea sõnul suudab 280 kohaga Naksitrallide lasteaed – üks  linna suurimaid – naabervaldadegi muresid lahendada. “Harku vald tundis huvi, kas ka nende valla lapsed saaksid Naksitrallide lasteaeda kohti,” ütles Belobrovtsev, kelle sõnul on see vabade kohtade olemasolul kindlasti võimalik. “Uute lasteaedade ehitamine on kunagist lasteaiakohtade põuda oluliselt leevendanud, veel 15 aastat tagasi oli olukord Tallinnas selles osas üsna kehv. Nüüd on igas linnaosas vabu lasteaiakohti. Kui Haabersti elanik soovib oma lapse panna Haabersti lasteaeda, siis selline võimalus tal kindlasti tekib.”

Uus lasteaed hakkab tegutsema aadressil Järveotsa tee 33, selleks sai täiesti korda tehtud 1970ndate lõpus ehitatud lasteaiahoone. Lasteaia loomine ja sisustamine maksis 5,56 miljonit eurot ja uuendustöid toetas ka Euroopa regionaalarengu fond.

Naksitrallide lasteaed on viimase kolme aasta jooksul teine uus lasteaed Haabersti linnaosas Veerise lasteaia kõrval, ka vanade lasteaedade remont on hoogsalt alanud. Praegu remonditakse Järveotsa lasteaeda, järgmisel aastal algab Rukkilille lasteaia uuendamine ning seejärel tehakse linnaosas korda veel viis lasteaeda.

Kuidas uude lasteaeda kohta saada?

• “Komplekteerimine jätkub, järk-järgult avame järgmised seitse rühma,” ütles lasteaia direktor Pärje Ülavere.

• “Meie sõimerühma ootame juba esmaspäeval 14 last, aga nad ei tule kõik korraga, vaid saabuvad eri kellaaegadel neljakaupa,” lisas sõimerühma õpetaja Terje Vooglaid. “See on tutvumise ja harjutamise aeg. Lapsed tulevad ema või isaga ja sel moel saab nii laps kui ka vanem selle lasteaia ja rühmaga tutvuda, seejärel juba vaatame, kuidas nad hakkavad siin edaspidi käima,” selgitas sõimerühma õpetaja Ene Nossenko.

• Taotlusi koha saamiseks uude lasteaeda saavad vanemad esitada haridusameti iseteeninduskeskkonnas  info.haridus.ee

• Laps ja tema vähemalt üks vanem peavad olema ametlikud Tallinna elanikud. Vaba koha olemasolul soovitud lasteaias saab vanem selle kohe kinnitada.

• Lisainfo direktor Pärje Ülaverelt tel 5346 4448 või parje.ylavere@naksitrall.edu.ee.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.