"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Hollandi kohus: kehtestatud öine liikumiskeeld on ebaseaduslik (0)
16. veebruar 2021
Scanpix/ Foto on illustreeriv

"Liikumiskeeld tuleb kohe lõpetada," teatas Haagi ringkonnakohus oma avalduses. "Liikumispiirang rikub tõsiselt õigust liikumisvabadusele ja privaatsusele."

Hollandi kohus käskis teisipäeval valitsusel lõpetada koroonaviiruse leviku ohjeldamiseks kehtestatud üleriigilise öise liikumiskeelu, mis vallandas Hollandis üle aastakümnete ühed suurimad meeleavaldused, vahendas BNS. 

Haagi ringkonnakohtu kohtunik toetas rühmituse Tõde Viirusest esitatud kaebust, öeldes, et valitsus kasutas oma erakorralisi volitusi valesti.

23. jaanuaril alanud liikumispiirangud, mis kehtivad vahemikus 21.00 kuni 4.30, on esimesed, mis Hollandis pärast Teise maailmasõja aegset natsiokupatsiooni kehtestatud on.

“Liikumiskeeld tuleb kohe lõpetada,” teatas Haagi ringkonnakohus oma avalduses. “Liikumispiirang rikub tõsiselt õigust liikumisvabadusele ja privaatsusele.”

Valitsus võib otsuse edasi kaevata, kuid igasugune edasikaebamine ei peataks kohtuniku määrust, sedastas ANP uudisteagentuuri teatel kohtu kõneisik.

Valitsus kohtuotsust kohe kommenteerida ei võtnud. Hollandi valitsus astus lastetoetuse skandaali tõttu tagasi ning on praegu enne 17. märtsil toimuvaid üldvalimisi kohusetäitja rollis.

Möödunud nädalal pikendas valitsus öist liikumiskeeldu kuni 2. märtsini.

Kohus teatas, et “öise liikumiskeelu kehtestamist ei saanud alguse hädavajadusest” kasutada erakorralisi seadusi, mis on vajalik, et rakendada piiranguid ilma parlamendi ülem- ja alamkoja nõusolekuta.

Liikumiskeeldu võib kasutada erakorralise hädaolukorra puhul, nagu tammi purunemine, ütles kohtunik. Tõsiasi, et liikumiskeelu arutati enne selle kehtestamistm tähendab, et valitsusel oli piisavalt aega vajaliku protsessi läbimiseks. “Seetõttu pole selle seaduse kasutamine liikumispiirangu kehtestamiseks seaduslik,” teatas kohus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.