"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Soomlased ehitavad burnout-roboti, mis tuvastab läbipõlemist (0)
16. veebruar 2021
SCANPIX

„Ülepinge mõjutab ka digitaalsete seadmete kasutamist, mida saab analüüsida seadmesse installitud tarkvara abil. Stressiseisund avaldub näiteks ebatüüpilise klahvivajutusrütmina,“ märkis Soome Tehniliste Uuringute Keskuse (VTT ehk Technical Research Centre of Finland) eriteadlane Johanna Kallio.

Soome riigile kuuluv Tehniliste Uuringute Keskus juhib Helsingin Sanomate andmetel rahvusvahelist uurimisprojekti, mis otsib tehisintellekti abi läbipõlemisohu varaseks tuvastamiseks. Projekti Mad@Work eesmärk on selgitada, kas tehisintellekti abil saaks tulevikus tuvastada tööstressi.

VTT sõnul põhinevad projektis väljatöötatavad „intelligentsed tervise- ja heaolulahendused” muuhulgas tehisintellektil, diagnostikavahenditel ja robootikal.

Info analüüsijad saavad andmeid töökeskkonda sisse ehitatud liikumisandurite ja keskkonna kvaliteeti mõõtvate andurite kaudu. Andurid jälgivad näiteks töötajate liikumise ja muude töiste detailide muutusi. „Andmete modelleerimisel algoritmidega saab tuvastada tavapärasest erinevat käitumist ja töötaja stressiseisundit,“ mainis VTT pressiteates Johanna Kallio.

Soome töö- ja majandusministeeriumi 2019. aasta tööbaromeetri andmetel kannatab vaimse kurnatuse all iga kolmas töötaja. Läbipõlemist põhjustab pikaajaline tööstress, mille põhjused võivad olla seotud töö iseloomu ja ülesannete, mitmete muude negatiivsete koosmõjude või töökeskkonnaga. „Kaugtöös võib paineid suurendada näiteks kontaktide puudumine, veebikoosolekute rutiinsus, töövahendite kehv ergonoomika ja tööõhkkonda häirivad kodused tegurid,“ lisas Kallio.

Läbipõlemisohu tuvastamiseks on vaja uusi lahendusi, et võimalikke probleeme saaks õigeaegselt lahendada. Paraku muudab praegu levinud kaugtöö töökoormuse regulaarse mõõtmise keerukaks.

VTT juhitava Mad@Work projekti eelarve on 10 miljonit eurot. Sellest 7,3 miljonit eurot eraldatakse Soomes läbiviidavaks teadustööks ja tootearenduseks. Projekti on kaasatud tuntud ettevõtted nagu Granlund, Haltian Empathic Building, Helvar, Hintsa Performance, Martela, Nixu, UniqAir, ja lisaks Soome Töötervishoiu Instituut. Kaasatud on ka partnereid teistest riikidest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.