Venemaa viib tänavu Lääne sõjaväeringkonnas läbi traditsioonilise suurõppuse Zapad, mis toob Balti riikide piiride lähedusse kümneid tuhandeid sõjaväelasi.
Välisluureameti peadirektor Mikk Marran ütles kolmapäeval ameti värsket aastaraamatut tutvustades, et Eesti ohupilt ei ole aastaga muutnud, suurimaks ohuks on jätkuvalt Venemaa, kuid sõjalist ohtu sellest suunast välisluureamet ei näe.
Kõneledes Venemaa relvajõududest sõnas Marran, et pärast Nõukogude Liidu lagunemist on Venemaa relvajõud praegu kõige paremas seisus.
Välisluureameti aastaraamat märgib, et kuigi koroonaviirus levis mullu ulatuslikult ja avalikkuse eest varjatult ka Venemaa relvajõududes, siis nende üldine areng või olulised võimed viiruse tõttu palju kannatada ei saanud.
Ka pole ühtegi märki sellest, et Venemaa oleks muutnud oma relvajõudude pikaaegset strateegiat: suurendada valmisolekut täiemõõtmeliseks vastasseisuks NATO-ga. “Endiselt on näha, et selles vallas on Venemaale esmatähtis regionaalse jõuülekaalu suurendamine, seda nii vägede kohaloleku võtmes kui ka rakettrelvastuse moderniseerimisel ja paigutamisel,” seisab aastaraamatus.
Tänavu on oodata järjekordset suurõppust Euroopa suunal. Õppusel Zapad 2021 harjutatakse tavapäraselt sõda NATO-ga Läänemere regioonis. Marran ütles ajakirjanikele, et õppusel Zapad harjutatakse ka Balti riikide äralõikamist NATO-st. Õppus raames koondab Venemaa Balti riikide piiride äärde kümneid tuhandeid sõjaväelasi. Marrani sõnul viiakse harjutusi läbi ka polügoonidel, mis jäävad 100-200 kilomeetri kaugusele Balti riikide piiridest.
Õppuse ajal suureneb oluliselt Vene õhuväe lennuaktiivsus Läänemere kohal ning lisaks Venemaa toob siia regiooni tõenäoliselt juurde sõjalaevu Musta mere ja Põhjalaevastikust, seisab aastaraamatus. Nagu ka õppusel Zapad 2017 viib Venemaa 1 tankiarmee oma väed tõenäoliselt Vene–Valgevene ühise regionaalse väegrupi raames ka Valgevene territooriumile.
Õppusele Zapad eelnevata õppuste tsükkel on juba alanud, õppus ise tipneb septembri esimeses pooles.
Aastaraamat märgib, et seekordne õppus Zapad võib aga kujuneda mitmeski mõttes uudseks Esiteks võib õppuse ülesehitust muuta sündmuste areng Valgevenes ning teine aspekt on Hiina võimalik esmakordne osalemine Zapad-seeria õppusel.
raudteekeelne Estonozemlja
18. veebr. 2021 08:16