"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Õppus Zapad toob piirialadele kümneid tuhandeid Venemaa sõjaväelasi (2)
17. veebruar 2021
Albert Truuväärt

Venemaa viib tänavu Lääne sõjaväeringkonnas läbi traditsioonilise suurõppuse Zapad, mis toob Balti riikide piiride lähedusse kümneid tuhandeid sõjaväelasi.

Välisluureameti peadirektor Mikk Marran ütles kolmapäeval ameti värsket aastaraamatut tutvustades, et Eesti ohupilt ei ole aastaga muutnud, suurimaks ohuks on jätkuvalt Venemaa, kuid sõjalist ohtu sellest suunast välisluureamet ei näe.

Kõneledes Venemaa relvajõududest sõnas Marran, et pärast Nõukogude Liidu lagunemist on Venemaa relvajõud praegu kõige paremas seisus. 

Välisluureameti aastaraamat märgib, et kuigi koroonaviirus levis mullu ulatuslikult ja avalikkuse eest varjatult ka Venemaa relvajõududes, siis nende üldine areng või olulised võimed viiruse tõttu palju kannatada ei saanud.

Ka pole ühtegi märki sellest, et Venemaa oleks muutnud oma relvajõudude pikaaegset strateegiat: suurendada valmisolekut täiemõõtmeliseks vastasseisuks NATO-ga. “Endiselt on näha, et selles vallas on Venemaale esmatähtis regionaalse jõuülekaalu suurendamine, seda nii vägede kohaloleku võtmes kui ka rakettrelvastuse moderniseerimisel ja paigutamisel,” seisab aastaraamatus. 

Tänavu on oodata järjekordset suurõppust Euroopa suunal. Õppusel  Zapad 2021 harjutatakse tavapäraselt sõda NATO-ga Läänemere regioonis. Marran ütles ajakirjanikele, et õppusel Zapad harjutatakse ka Balti riikide äralõikamist NATO-st. Õppus raames koondab Venemaa Balti riikide piiride äärde kümneid tuhandeid sõjaväelasi. Marrani sõnul viiakse harjutusi läbi ka polügoonidel, mis jäävad 100-200 kilomeetri kaugusele Balti riikide piiridest.

Õppuse ajal suureneb oluliselt Vene õhuväe lennuaktiivsus Läänemere kohal ning lisaks Venemaa toob siia regiooni tõenäoliselt juurde sõjalaevu Musta mere ja Põhjalaevastikust, seisab aastaraamatus. Nagu ka õppusel Zapad 2017 viib Venemaa 1 tankiarmee oma väed tõenäoliselt Vene–Valgevene ühise regionaalse väegrupi raames ka Valgevene territooriumile.

Õppusele Zapad eelnevata õppuste tsükkel on juba alanud, õppus ise tipneb septembri esimeses pooles.

Aastaraamat märgib, et seekordne õppus Zapad võib aga kujuneda mitmeski mõttes uudseks Esiteks võib õppuse ülesehitust muuta sündmuste areng Valgevenes ning teine aspekt on Hiina võimalik esmakordne osalemine Zapad-seeria õppusel.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

raudteekeelne Estonozemlja
18. veebr. 2021 08:16
Tohutu vaba operatiivruum mis mingil hetkel täidetakse ja siis kelle poolt selles ju asi? Omaaegses Ukraina NSV nimelise riiklikus moodustises osati tekitada kaos ja mis saab antud hiidalast on tänaseni ebaselge. Tohutu suurriik Euroopas tegelt kunagi muide 52 miljonit elanikku julgelt veerand tänaseks pagenud. Tuhanded ja tuhanded pagulased immigrandid võõrtöölised otsimas inimlikke tingimusi ja osa siis Eestisse. Kuid kuidas eestlased suhtuvad raudteekeelsesse Estonozemljaasse?
ukraiinalased bezviiz
17. veebr. 2021 16:27
Seltskonnale meie lähinaabruses tohutu territoorium tohutus tõmblemises tegelt ei ole välistatud kaos nii majanduslik kui poliitiline . Ja on oluline kui Euroopas ja loomulikult ka Eestis oldaks valmis u kraiinalaste hulkade põgenemiseks ümberasumiseks. Juhtimine ebapädev ja eri jõud kemplevad majanduslik seisukord äärmiselt halb lisaks võlakoorem ja epideemia millega ei suudeta võidelda. Eestile juba paarikümne tuhande inimese ümberasumine on äärmiselt tõsine väljakutse just sealtkandist võib tulla meile probleeme. Tõsi ka abi tööjõudu silmas pidades.