"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
FOTOD! Linnateatri IX kvartali ehitushankele laekus neli pakkumust (0)
18. veebruar 2021

Täna avati Tallinna Linnateatri uue kompleksi ehitushankele esitatud pakkumused – Linnateatrile soovib uusi hooneid ehitada ja seniseid rekonstrueerida neli pakkujat. Ehitushanke võitja on kavas välja kuulutada lähinädalatel.

Vaata galeriid (6)

Tähtaegselt esitati neli pakkumist, mille käibemaksuta hinnavahemik ulatus 17,9 miljonilt kuni 19,5 miljoni euroni. Hanke eeldatav käibemaksuta maksumus oli 20 miljonit eurot.

Oma pakkumise esitasid hankele Merko Ehitus Eesti, Nordlin Ehitus, ühispakkujatena Ehitus5ECO koos Silindia Ehitusega ja ühispakkujatena Oma Ehitaja koos Ehitustrustiga.

“Kaks aastat vältava ehitusega saame alustada pärast hanke võitja väljaselgitamist,” ütles Tallinna abilinnapea Eha Võrk. “Arenduse kogumaksumuseks on kavandatud 28,4 miljonit eurot ja uus teatrikompleks peaks valmima 2023. aastal. See on kindlasti sajandi ehitus.”

Vanalinna ajaloolise IX kvartali väljaehitamisega lisandub Tallinna Linnateatris ja selle suvelaval publikule kokku 620 kohta.

“Linnateater saab täiesti uue 130 kohaga black box’i, Põrgulavale lisandub täiendavalt 190 istekohta, nii et saali mahub edaspidi 350 inimest. Suvelavale lisandub ligikaudu kolmsada täiendavat istekohta,” täpsustas Võrk. “Ehitame Laiale tänavale kaks uut hoonet ja uue ilme saavad senised hooned, nii et neist kahest sisehoovist moodustub terviklik kompleks.”

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul toetab terviklik arendus linna esindusteatri kunstilisi püüdlusi. “Linnateater on praegustes kitsastes oludes tegutsedes võitnud publiku jäägitu poolehoiu. Seetõttu olen kindel, et paremad töötingimused annavad teatriperele hoogu uuteks suurepärasteks lavastusteks,” ütles Belobrovtsev. “Lõpuks saab teater leevendust ruumikitsikusele ning tulevikus saab üha rohkem teatripublikut nautida oivalisi etendusi.”

Tallinna Linnateatri arendusprojekti eesmärk on rajada uued teatrisaalid ja uuendada praegusi saale. Laia, Aida ja Laboratooriumi tänava kompleksi rajatakse muinsuskaitse nõudeid arvestades kaks uut hoonet aadressile Lai tänav 23.

Linnateatri rekonstrueerimiseks esitati arhitektuurivõistlusele 2018. aastal 13 osalemistaotlust ja ideekavandit. Konkursi võitis ideekavand pealkirjaga “Paviljon”, mille autorid on Maarja Kask, Ralf Lõoke, Märten Peterson ja Martin McLean arhitektuuribüroost Salto AB OÜ.

Mullu sügisel valmis Linnateatri arendusprojekti esimene osa, lao- ja tootmishoone Suur-Sõjamäel, kus saab ette valmistada lavastuse kogu lavakujunduse ideest teostuseni. Tootmishoones on võimalik püsti panna kogu lava ja see siis tervikuna Laiale tänavale transportida, samas kui varem osteti tootmisteenust ruumipuuduse tõttu sisse mujalt.

Projektiga on kavas suurimas võimalikus mahus taastada olemasolevaid ajaloolisi hooneid ja võimaldada edaspidi suuremal hulgal inimestel neid näha. Linnateatri kvartali sisehoovi on plaanis rajada vabaõhulava, millel saaks jätkata suveetenduste traditsiooni.

Kavandatav lahendus arvestab iseloomuliku kujuga tervikliku linnakvartaliga ning samas säilitab selge eristuse uue ja vana osa vahel. Kuna kvartali ajalugu ulatub ulatub 14. sajandisse ja praegune tänavavõrk IX kvartali ümber oli moodustunud 16. sajandiks, järgivad Aida tänava äärde kavandatud uued hooned ajaloolist tänavafronti. Planeeritav Põrgulava järgib olemasolevat unikaalset hoonestruktuuri. Uute saalide peasissepääsud hakkavad asuma Laia tänava ja Aida tänava nurgal, nii et teatri külastajal oleks võimalus läbida ka ajaloolist hoonestust.

Vaata ka projekti visualiseeringuid ja pildimaterjali lisatud slaidiesitlusest ja kõrgema kvaliteediga pilte linnavalitsuse veebilehelt:

 

 SEOTUD LOOD

VIDEO! Homsest hakatakse valima Linnateatri ehitajat

FOTOD JA VIDEO! SAJANDI EHITUS! Linnateater saab juurde üle poole tuhande publikukoha

VIDEO JA FOTOD! Linnateatri uus tootmiskompleks sisaldab hiiglaslikku külmikut ja võimaldab avada uue väikese saali

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.