"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Koroonaeksperdid: kõik vaktsiinid on võrdselt head (2)
18. veebruar 2021
Mats Õun

"Minul vaktsiini eelistust pole. Kõik praegu turul olevad vaktsiinid on näidanud, et nad on väga head raske COVID-19 ära hoidmisel, kõigi efektiivsus selles osas 100%," kinnitas teadusnõukoja juht, viroloog Irja Lutsar.

Tema sõnul eri vaktsiinidel ka kõrvalnähtude osas suurt vahet pole. “Pfizeri ja BioNTechi vaktsiini Comirnaty kohta on meil kõrvalnähtude osas rohkem andmeid, kuna seda on saanud peaaegu 50000 eestimaalast. Kõrvalnähte on, aga need on väga harvad ja suur enamus möödub kiiresti,” selgitas Lutsar.

Siiani pole Lutsari kinnitusel ükski vaktsiin näidanud, et ta oleks teistest oluliselt parem.

Teadusnõukoja liige Andres Merits tõdes, et üldjoontes ei ole ükski kasutusel olev vaktsiin teistest oluliselt parem või halvem, kuid temal isiklikult ei ole mõnd vaktsiini mõistlik kasutada.

“Esiteks, viroloogina olen pidanud töötama ülisuurte adenoviiruste kogustega ja on väga võimalik, et mul on seetõttu tekkinud tugev adenoviiruse vastane immuunvastus, mis sellel viirusel põhineva vaktsiini neutraliseerib,” selgitas Merits. Tema hinnangul võib selline probleem puudutada Eestis umbes kümmet inimest.

“Konkreetselt oli viirus, millega ma töötasin, inimese adenoviirus tüüp 5, sama mis on “Sputnik 5″ teine komponent. Samal põhjusel ei ole ma kindel, et mulle sobib hästi AstraZeneca või Jansseni vaktsiin. Teiseks, töötan ka mutantsete SARS-CoV-2 variantidega ja head ettekujutust, kuidas mingi vaktsiinitüüp nende eest kaitseb, mul pole,” rääkis Merits.

Samas on see tema sõnul ka põhjus, mis selline töö üldse on vajalik – eesmärk ongi välja selgitada vaktsiinide mõju viiruse mutantidele. “Sellised teadmised on olulised ja need tuleb saada siin, sest välismaalt “imporditud” andmed ei pruugi Eesti elanikkonnale sobida,” nentis Merits.

Viroloogide näol on Meritsa sõnul tegemist erijuhuga, kus vakstiintüübi valik on oluline. “Kui mul ei oleks adenoviirusega töötamise ajalugu ja ma ei peaks töötama SARS-CoV-2 mutantidega, olnuks vastus järgmine: olulisi eelistusi mul pole. AstraZeneca vakstiini puhul soovinuks ma süste 12-nädalase vahega, sest sellisel juhul on see vaktsiin kõige efektiivsem.”

Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt (SDE) tunnistas, et temal puudub kompetents hinnata vaktsiine ja selle alusel teha valikuid. “Usun, et kui vaktsiin, aga laiemalt ka näiteks ravimid, on saanud kasutusele võtmiseks load, siis usaldan ma oma perearsti,” lausus ta.

Kütt kinnitas, et kui jõuab kätte tema aeg vaktsineerimiseks ja perearst talle sellest teada annab, siis on ta huvitatud vaktsineerimisest. “Muidugi olen meedia vahendusel lugenud ja kuulnud erinevate vaktsiinide mõjudest ja ka kõrvalmõjudest. See kindlasti pole minu jaoks piisav teaduslik alus, et hakata ühte või teist vaktsiini eelistama,” ütles Kütt.

 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

katkuaja võimalus
19. veebr. 2021 07:41
Katkuaeg on andnud Euroopale ja loomulikult Eestile võimaluse taastada ravimitööstus Euroopas tuua kogu tootmine Puna-Hiinast ja indusside maalt Euroopa. Raha ju piisavalt sedeleid lademetes rahamassinas käib raha ju üüratu ja seega lademeis sedelitega tootmine käima panna Euroopas. Elik klaarida schwarts-soroste ja punahiinlastega indussidest rääkimata. Tootmine Euroopa schwarts-sorosed Palestiinasse kõrbe õitsvaks aiaks muutma, chinad metsa istutama in corpore, indussid kemmerguid ehitama.
veider tants kohati
18. veebr. 2021 16:40
Tegelt meie ruumis käib ilmselt veider tants Sputnik V ümber ja kas tegemist tavalise poliitkemplemisega. Näiteks Hiinakatest eriti ei räägita kas mitte igati kasutusel Serbias ja Ungaris kas ka mitte Euroopa tõsi Serbia veel Ühendusse ei kuuulu esialgu siis. Katk on katk ja kõik kemplemised pääle katku kuid kuis sellega. Tegelt PfiserBioNTech ja Moderna ilmselt efektiivsemad ja ilmselt ka tublisti kallimad lisaks kasutus tingimused keerukamad. Sputnik tublisti soodsam lihtne kasutada ja samas usaldusväärsem teat mentaalsuse vaatenurgast - inimesele tegelt vaatenurk oluline. AstraZeneca mõneti tappa saanud just eakaid silmaspidades samas Inglismaal massiliselt kasutuses ja edukalt. Tublid asjatundjad seletavad ja see vaid hää inimesed peavad asju teadma ja meie spetsid oskavad õigeid sõnu leida olles avameelne teat raamides tegu lisaks ka äriga teadmiseks ja toetades inimesi teat valikutes. Põhiline vabatahtlik teadlik valik nii saab piir pandud ja Eesti riik ju korraldab riiklik ettevõtmine.