"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Valitsus ei toeta EL-i käibemaksudirektiivi nõuandekomitee loomist (0)
18. veebruar 2021
Pixabay

Valitsus kinnitas neljapäevasel istungil Eesti seisukohad Euroopa Liidu (EL) käibemaksudirektiivi muutmise kohta, milles ei toeta Euroopa Komisjonile rakendusvolituse andmist ning kontrollimenetluse komitee ehk nõuandekomitee loomist.

Komisjoni 18. detsembril Euroopa Liidu Nõukogule menetlemiseks esitatud direktiivi ettepaneku järgi jälgiks loodav komitee komisjoni rakendusaktide vastuvõtmist teatud käibemaksudirektiivi sätete osas, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo. Komitee esitaks kontrollimenetluses oma arvamuse kvalifitseeritud häälteenamusega.

Hetkel saab komisjon EL-i käibemaksualaste õigusaktide ühetaolist kohaldamist edendada vaid käibemaksukomitees, mis saab kokku leppida üksnes mittesiduvates suunistes käibemaksudirektiivi kohaldamise kohta.

Komisjoni hinnangul ei taga aga käibemaksukomitee suunised alati EL-i käibemaksualaste õigusaktide ühetaolist kohaldamist ning eelnõu menetlus on aeganõudev ega taga alati piisavat selgust.

Eesti valitsus aga ei nõustu komisjoni seisukohaga, et eelnõu annaks võimaluse paremaks õigusselguseks käibemaksudirektiivi rakendamisel. Komisjonile rakendusakti andmise pädevusega kaldutaks valitsuse hinnangul kõrvale maksuvaldkonnas ühehäälsusega otsustamise reeglist, mis võib tekitada olukorra, kus teiste valdkondadega tihedalt seotud maksuküsimusi soovitakse edaspidi arutada ja otsustada teiste valdkondade kvalifitseeritud häälteenamusega otsustusprotsesside raames.

Valitsus on ametlikul seisukohal, et maksuküsimustes peab otsustama ühehäälselt ning probleemid liikmesriikide poolsest käibemaksudirektiivi erinevast tõlgendusest on võimalik lahendada ka olemasolevaid ühehäälseid otsustusprotsesse edaspidi efektiivsemalt kasutades.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.