"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Jüri Ratas: kui Sputniku vaktsiin saab müügiloa, on see ka Eestisse oodatud (0)
09. märts 2021
Scanpix

"Vabatahtlik ja tasuta vaktsineerimine on kindlasti väljapääsuks kriisist. Kui Sputniku vaktsiin saab müügiloa, on see ka Eestisse oodatud," kirjutas Keskerakonna esimees Jüri Ratas sotsiaalmeedias.

Endine peaminister esitas oma nägemuse, kuidas kriisi seljatada. “Pääseme praegusest enneolematult keerulisest olukorrast välja kindlate ühiste sammudega,” kirjutas ta.
 
Ratas tõi välja viis sammu:

Kindlustame hakkamasaamist
 
Riigi ehk meie kõigi poolne abi inimestele ja ettevõtetele, kelle sissetulek on vähenenud või lausa kadunud, peab tagama neile võimaluse naasta tööle ning jätkata tegevust pärast tervisekriisi raugemist. Teisisõnu, toetus ei saa piirneda ainult töötasu hüvitisega, vaid peab aitama hoida ja luua töökohti ning katta ka vältimatuid kulusid. Maksmata rent, liising, kinnisvara- või kodulaen, kommunaalkulud jms toovad kaasa ainult täiendavaid probleeme. Kriisi ajal tuleb toetada ka kohalikke omavalitsusi, sest nende kahanev tulubaas võib vähendada tuge elanikele. Selleks vajalik lisaeelarve peab valmima märtsis, et inimesed, ettevõtted ja linnad-vallad saaksid abi hiljemalt aprillikuus.

Piirame nakkust täismeetmetega
 
Vajame riigipoolseid teaduspõhiseid suuniseid, mille abil pidurdaksime nakkuse levikut reaalselt, mitte näiliselt ega poolikult. Seejuures ärme pelga eriolukorra väljakuulutamist, sest olukord ongi kriitiline – ekspertide hinnangul tervisealane hädaolukord võib muutuda kontrollimatuks katastroofiks. Samuti ärme karda töö ja tegevuse peatamist kõikjal väljaspool eesliini kuna kaalul on ju meie inimeste elud, aga ka tervishoiu ja majanduse toimetulek.

Hoogustame vaktsineerimist
 
Vabatahtlik ja tasuta vaktsineerimine on kindlasti väljapääsuks kriisist. Sel nädalal on Eestisse oodata rekordilises koguses vaktsiine – üle 50 000 doosi. Võtame need kasutusele võimalikult kiiresti ja vaktsineerimiskavast lähtudes. Samuti panustame sellesse, et veel neli Euroopa Liidule esitatud vaktsiinikandidaati võimalikult kiiresti Eestisse jõuaksid. Kui Sputniku vaktsiin saab müügiloa, on see ka Eestisse oodatud.

Loome võimalusi
 
Mida kauem me kriisis elame, seda rohkem see meile maksma läheb. Kui napib tervishoiutöötajaid, otsime neid. Kui noored vajavad vaimset abi, pakume seda. Kui digiõpe või digitaalne vaktsineerimispass vajab kiiremaid lahendusi, kiirendame nende väljatöötamist. Jne, jne, jne.
 
Jääme meie-ühiskonnaks
 
Viimane, kuid sama oluline kui kõik eelnev – keskendume lahendustele ja ühendame jõud, mitte aga rõhutame erimeelsusi ega otsime süüdlasi. Koroonaviiruse kiire levik on mitte ühe või teise inimese, pere või ettevõtte, vaid meie kõigi mure.
Ja veel, puhtalt inimlikult. Oleme üle aasta sõitnud tundmata tõuse, langusi, kurve ja muid õppetunde täis teel. Kas naaseme kindlale teele või sõidame teelt välja? Nüüdseks läbielatu põhjal usun, et saame teele tagasi. Selle kõige juures on äärmiselt oluline, et panustab igaüks.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vaatleja
10. märts 2021 17:19
Šveitsi firma Adienne Pharma & Biotech alustab vaktsiin Sputnik tootmist. https://www.rbc.ru/society/10/03/2021/6048c09b9a794742272bfe0d?utm_source=gismeteo&utm_medium=test&utm_campaign=experiment1
katkuaeg annab võimaluse
10. märts 2021 09:43
Euroopa vajab oma puhtalt oma meditsiinilist võimekust ravimitööstust ja meditsiinitarvikute tootmist elik schwarts-soroste väljamõeldis nn globalismus tuleb likvideerida väljajuurida. Euroopas on rikkust piisavalt lisaks harituid ja oskajaid inimesi ja oskusi seega klaarida schwarts-sorostega. Või jäämegi ootama tolmumaske ja vaktsiine kükitama lennuväljal kõik presidendid ja peaministrid ühes koos vast villand lõputust totrusest piir pidama ja tollid paika katkuaeg annab tegelt võimaluse lolluse likvideerimiseks.
money talks
9. märts 2021 21:30
Vaktsiinid on üüratu raha meeletu raha ja seega klassika money talks bullshit walks ja mingid inimhinged kelle asi.
ei mingit kiiret
9. märts 2021 17:42
Eurus toimuv on õudne ei mingit kiiret keda huvitavad mingid vaktsiinid millega kogu see regulaator EMA oma tuhatkond ilmselt korraliku palgaga tegelast õieti tegeleb? Järsku tegelt toimub tavaline mingite firmade eelistamine järsku selles asi antud tavalisel molutamisel. Katkuajal.