"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
EAS: Eesti kaotas mullu 1,3 miljardit turismiekspordi tulu (0)
10. märts 2021
Albert Truuväärt/ Pilt on illustreeriv

"Eriti väikeses riigis on selge, et meie jõukus või selle puudumine sõltub eeskätt sellest, millisel määral suudame kaupu ja teenuseid müüa väljapoole Eestit," ütles EAS-i turismiarenduskeskuse direktor Liina Maria Lepik.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) teatel langes turismieksport eelmisel aastal 63 protsendi ehk 1,3 miljardi euro võrra, ulatudes vaid 763 miljoni euroni, vahendas BNS. 

“Eriti väikeses riigis on selge, et meie jõukus või selle puudumine sõltub eeskätt sellest, millisel määral suudame kaupu ja teenuseid müüa väljapoole Eestit,” ütles Lepik ja lisas, et turismitulu oli seni tõusvas joones kasvanud.

Turismieksport moodustub kokku kahest majandusnäitajast, milleks on reisiteenuste eksport ja reisijateveo eksport. Reisiteenuste eksport ehk välisriikide elanike kulutused Eestis olid 2020. aastal kokkuvõttes 517 miljonit eurot. See teeb languseks 2019. aastaga võrreldes 67 protsenti ehk 1,04 miljardit eurot. Sama palju oli reisiteenuste eksport viimati 1999. aastal.

Reisiteenuste eksport näitab kõigi välisresidentide kulutusi Eestis, kaasa arvatud ühepäevakülastajad ja need, kes ei ööbi majutusettevõtetes. Ka välisturistide ööbimiste arv majutusettevõtetes näitas sarnast tulemust – nende ööbimisi oli 1,4 miljonit ehk sarnasel tasemel nagu 1999. aastal.

Reisijateveo eksport ehk välisriikide elanike maksed Eesti transpordifirmadele oli 2020. aasta kokkuvõttes 245 miljonit eurot. See teeb languseks 2019. aastaga võrreldes 52 protsenti ehk 266 miljonit eurot.

Drastiline langus vähendas turismiteenuste ekspordi osakaalu ka ekspordis tervikuna. Kui 2019. aastal moodustas turismiteenuste ekspordi osakaal teenuste ekspordist ligi kolmandiku, siis mullu kõigest 13,5 protsenti. Kaupade ja teenuste ekspordis oli turismi osakaal 2019. aastal kümnendik, mullu langes see 4 protsendile.

Ka see aasta on EAS-i teatel alanud turismisektorile väga raskelt. Statistikaameti andmetel moodustavad välisturistide jaanuaris veedetud ööd vaid 14 protsenti 2020. aasta jaanuari tasemest.

Siseturistide veedetud ööd selle aasta jaanuaris moodustasid küll tervelt 97 protsenti mulluse jaanuari tasemest, ent ei korva kuidagi välisturismi lakkamisest löödud auku, kuna siseturism moodustas enne pandeemiat kolmandiku ning välisturism kaks kolmandikku Eesti turismi kogumahust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.