"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Vaccine Jansseni vaktsiin sai Euroopa Ravimiameti positiivse hinnangu (0)
11. märts 2021
Rene Suurkaev/ Foto on illustreeriv

"Teistest erinevaks teeb Jansseni koroonavaktsiini see, et seda manustatakse ühe annusena," ütleb Eesti Ravimiameti bioloogiliste preparaatide osakonna juhataja Triin Suvi.

Janssen-Cilag International N.V. arendatud COVID-19 Vaccine Jansseni koroonavaktsiin sai Euroopa Ravimiametilt positiivse hinnangu, vahendas BNS. 

Euroopa Ravimiameti Inimravimite komitee tänase positiivse hinnangu põhjal soovitab Euroopa Ravimiamet juba neljandale koroonavaktsiinile Euroopas tingimustega müügiloa andmist. 

“Tegemist on vaktsiiniga, mis sisaldab viirusvektorit, mille DNA-sse on viidud ogavalku kodeeriv järjestus. Teistest erinevaks teeb Jansseni koroonavaktsiini see, et seda manustatakse ühe annusena,” ütleb Suvi.

Ameerika Ühendriike, Lõuna-Aafrikat ja Ladina-Ameerika riike hõlmanud kliinilises uuringus osales 44 000 18-aastast ja vanemat inimest.  

Vaktsiini efektiivsus sümptomaatilise COVID-19 haigestumise vastu on 67 protsenti ja efektiivsus saabub kaks nädalat pärast vaktsineerimist. Uuringus täheldatud COVID-19 vaktsiini Jansseni kõrvaltoimed olid tavaliselt kerged või mõõdukad ning möödusid paari päeva jooksul pärast vaktsineerimist. Kõige sagedasemad kõrvaltoimed olid valu süstekohas, peavalu, väsimus, lihasvalu ja iiveldus.

Üle maailma on praegu kliinilistes uuringutes ligi 80 vaktsiinikandidaati. Praeguseks on Eestis vaktsineeritud esimese annusega Pfizeri ja BioNTechi, Moderna ning AstraZeneca koroonavaktsiinidega üle 100 000 inimese.

Tingimustega müügiluba tähendab, et tootja jätkab uuringuid ja annab teada nende tulemustest kahe aasta jooksul. Selle käigus oodatakse näiteks vastuseid küsimustele, kui kaua kaitse kestab, kuidas kaitseb vaktsiin immuunpuudulikkusega inimesi, lapsi, rasedaid ning kas see hoiab ära sümptomiteta juhud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.