"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Noored soovivad rattateid, psühholoogilist abi ja taimetoitu (0)
16. märts 2021
Scanpix

"Noorte kaasamine muutub üha olulisemaks ning kuna kõige tihedam side on noortel just oma kodukohaga, on oluline, et nende mõtted ja ideed seoses kodukoha arendamiseks jõuaksid ka poliitikuteni," ütles Eesti Noorteühenduste Liidu juhatuse esimees Triin Roos.

Eesti Noorteühenduste Liidu (ENL) liikmed võtsid vastu 2021. aasta KOV platvormi, et anda otsustajatele sisendit noorte ootuste osas. Platvormist selgub, et noored ootavad omavalitsustelt turvalist jalg- ja rattateede taristu loomist, psühholoogilise abi kättesaadavamaks muutmist ning võimalust saada koolis ja lasteaias ka lihavaba ja täistaimset toitu.

“Oleme koostöös noorteühingute ja osaluskogudega koondanud noorte ootused ühte dokumenti, et poliitikud saaksid võtta need idee oma KOV platvormide koostamisel arvesse,”  sõnas Triin Roos.

Roosi sõnul koosneb platvorm neljast teemast ning probleemide väljatoomise kõrval keskendutakse lahenduste väljapakkumisele.

Tervise peatükis tuuakse välja, et oluline on tagada igale noorele võimalus saada kergesti kättesaadavat, anonüümset, neutraalset ja koolist sõltumatut psühholoogilist nõustamist, mis vastaks tema erinevates eluetappides esilekerkivatele probleemidele. Samuti pööratakse tähelepanu turvalisele jalg- ja rattateede võrgustiku loomisele koos toetava taristuga ning koolid ja lasteaiad võimaldada ka lihavaba või täistaimset toitu.

Elukeskkonna valdkonnas näevad noored, et neid tuleks rohkem kaasata linnaruumi planeerimise ja arendamise protsessidesse. Samuti oodatakse transpordigraafikute ja marsruutide optimaalsete lahenduste väljatöötamist ning investeeringuid prügi sorteerimise soodustamise ja lihtsustamise protsessi.

Osaluse teemadel oodatakse noorte omaalgatuste soodustamist kohalike omavalitsuste arengukavades ning seeläbi ka regulaarselt rahastust omaalgatuslike projektide elluviimiseks. Lisaks tuleb suurendada osaluskogude ja noorte kaasamise alast teadlikkust ja võimekust kohaliku tasandi otsustajatel, noortega töötavatel spetsialistidel ja noortejuhtidel.

Tööhõive ja haridusvaldkonna probleemide lahendamiseks nähakse vajadust suurendada noorsootööasutuste, koolide ja ettevõtete koostööd pakkumaks vaba- ja valikaineid. Leitakse, et kõikidele noortele tuleb tagada karjääriõpe ja –nõustamine ning pakkuda praegusest enam suvel töötamise ja tasustatud praktika võimalusi, näiteks laiendades õpilasmaleva programmi.

Samuti tuuakse välja, et tuleks soodustada ja toetada sihtotstarbeliste stipendiumitega noorte õpirändevõimalusi nii riigisiseselt kui ka rahvusvaheliselt, et tagada kohaliku kogukonna areng laia silmaringiga ning ühiskondlikult aktiivsete noorte kodanike läbi.

Täismahus platvormiga on võimalik tutvuda: enl.ee/KOV-platvorm-2021

Eesti Noorteühenduste Liit (ENL) on katusorganisatsioon, mis ühendab Eestis tegutsevaid noorteühendusi ja osaluskogusid. ENL on üks valimisea langetamise teema põhilisi initsieerijaid Eestis tänu kellele muudeti 2015. aastal Eesti Vabariigi põhiseadust, mille kohaselt on võimalik kohaliku omavalitsuse volikogude valimistel valima minna alates 16. eluaastast.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.