"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud.

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Soome valitsus kaalub liikumispiiranguid (0)
16. märts 2021
Scanpix

Soome valitsus peaks kokku tulema kolmapäeva õhtul koroonaviiruse hetkeolukorra arutamiseks. Kuna viirus levib endiselt edasi, arutavad ministrid, kas peaks kehtestama liikumispiiranguid.

Valmimisel oleva plaani kohaselt käike suvilatesse ei piirataks ning algkoolilapsed saaksid jätkata kontaktõppes. Väljas saaks liikumist ja muud füüsilist tegevust harrastada vabalt, kui seda tehakse üksi, sama leibkonna liikmetega või ühe mitte-pereliikmega koos.

Ettevalmistava eelnõu üksikasjad veel lahtised

Esimest korda arutas valitsus võimalikke liikumispiiranguid möödunud kolmapäevasel koosolekul. Kõik valitsuserakonnad – ja iseäranis Soome Rootsi Rahvapartei – on vastu liikumispiirangute kehtestamisele, kuid ajalehe Helsingin Sanomat sõnul pole ükski erakond ka neile tungivalt vastu olnud, juhul kui olukord halveneb. Valitsuse koostatud liikumispiirangute üksikasjade ettevalmistus pole veel lõppenud, kuid punkte on mõnevõrra selgitatud. Ettevalmistatava eelnõu kohaselt piirataks liikumist Helsingis, Espoos, Vantaas, Kauniainenis ja Turus maksimaalselt kolmeks nädalaks. Aastataguse kevade sarnaseid teede sulgemisi ei ole plaanis.

Lähtepunktiks on asjaolu, et reise suvilatesse ei piirataks. Võib juhtuda, et mujale kui oma isiklikku või üüritud suvilasse-korterisse reisimist ei soovitata. Siiski on suvilareise käsitlev määrus endiselt pooleli.Tööle minna on lubatud, juhul kui kaugtöö ei ole võimalik.
Liikumispiiranguid ettevalmistatava eelnõu kohaselt jääks hädavajalike ostude sooritamine kauplustes võimalikuks. Lisaks toidupoodide, apteekide ja bensiinijaamade külastamisele võiks möödapääsmatuks asjaajamiseks pidada ka käike teistesse kauplustesse.

1.–3. klassi õpilased saavad arvatavasti kontaktõpet jätkata, kuid veel on lahtine, kas 4.–6. klassid peaksid siirduma distantsõppele. Õues tohib vabalt liikuda üksi, koos perega või ühe oma leibkonda mittekuuluva inimese seltsis.

Piirangud kehtiksid ööpäevaringselt. Valitsus on arutanud sedagi, kas liikumispiirang tuleks kehtestada ainult õhtul ja öösel, kuna võimude üks peamisi murekohti on koroonaviiruse suurenev levik koduste pidude raames. Kodurahu rikkumisele ei saa siiski viidata, kuid politsei võib sündmuskohale kutsuda, kui näib, et samale aadressile on minemas mitu inimest. Samuti oleks politseil võimalik liikumispiirangute rikkumise eest trahvi teha.

Mureks asümptomaatilised põdejad

Ettevalmistatava eelnõu raames on oletatud, et võimalike liikumispiirangute kontroll kuuluks politseile, kuid mitte kaitseväele, kuigi siseminister Maria Ohisalo vihjas politsei aitamise palve esitamise võimalusele eelmisel kolmapäeval. Valitsuse allikas ütles ajalehele Helsingin Sanomat, et eelnõu koostajatel pole illusioone selle kohta, kui tõhusalt saaks piirangute täitmist kontrollida. Olukord on võrreldav liikluses toimuvaga enne auto jõudmist kiiruskaamera lähedale: piirangutega loodetakse vähendada surmajuhtumeid, ehkki on ette teada, et kõik rikuvad piiranguid mõnikord.

Siiski on ajalehele Helsingin Sanomat öeldud, et valitsus ei ole liikumispiirangute kehtestamise kohta otsust teinud veel isegi väikeses ringis. Ajalehe andmetel oli Soome Terviseamet (THL) eelmisel nädalal väitnud valitsusele, et liikumispiirangud tuleks parlamenti viia juba sel nädalal, kui alanud nädala nakatumise määr ei näita selgelt langust.

Kui valitsus otsustaks näiteks liikumispiirangud kolmapäeval parlamendi ette viia, kuluks piirangute jõustumiseks tõenäoliselt vähemalt nädal. Otsus nõuab parlamendi heakskiitu.

Kontakte peaks vähendama hinnanguliselt 15–20%, nii et nakatumismäär langeks alla ühe ehk haigus enam ei leviks, vaid jääks samale tasemele või väheneks. Restoranid suleti eelmisel teisipäeval, seega peaks mõju kajastuma alanud nädala statistikas.

Kui kolmapäevaks pole viiruse esinemises langustrendi näha, võib see olla märk sellest, et praeguse viirusvariandi korral kehtivad piirangud ei toimi. Euroopas on arvukalt näiteid, kus tõsiste piirangute leevendamisel on viirus kohe uuesti kasvama hakanud. Paljudes riikides, näiteks Iirimaal, on haiguse levik kontrolli alla saadud ainult tõeliselt karmide liikumispiirangute ja muude piirangute abil.
Soome valitsus jälgib otsuse langetamisel lisaks igapäevasele nakatumise määrale ka koroonaviirusega patsientide arvu haiglates ja piirkondlikes levikukohtades.
Helsingi näitajad on eurooplaste seas juba üsna kõrged. Tõenäoliselt on piirkonnas arvukalt viirust levitavaid inimesi, keda pole veel viirusega nakatunuks tunnistatud. Aina enam on koroonaviirus muutunud nuhtluseks 15–35-aastastele. Samal ajal seisneb nii õnn kui ka probleem selles, et paljud selles vanuserühmas võivad olla asümptomaatilised. Viimane on ohtlik variant, kuna kergemate sümptomitega inimesed saavad osaleda pidudel või minna jõusaali, kus nad nakatavad teisi, kellede puhul võib viirus nii raskelt kulgeda, et tuleb koguni haiglasse minna.

Allikas: Helsingin Sanomat

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.