"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinn osaleb Tehnikaülikooli pilootprojektides 648 860 euroga (0)
16. märts 2021
Albert Truuväärt

Linn osaleb Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) targa linna tippkeskuse rahastatud pilootprojektides ning ühtlasi nõustub projektide sildfinantseerimisega kokku 648 860 euro ulatuses.

Projekti “Hoone suutlikkuse audit reaalajas – DigiAudit” kogumaksumus on enam kui 1,49 miljonit eurot, sellest Tallinna linna osa 226 700 eurot, mille katab välistoetus. Projekti hoidja on Tallinna strateegiakeskuse linna strateegilise planeerimise teenistuse välisprojektide kompetentsikeskus.

Projekti eesmärk on parandada hoonete kasutusaegset energiatõhusust ja sisekliimat suurte kinnisvaraportfellide digitaalse haldamise abil. Pidev energia, ventilatsiooni ja õhu kvaliteedi monitooring tekitab suurandmed, mille käsitlemiseks luuakse hoonete olukorra jälgimist, võrdlemist ja diagnostikat võimaldavad lahendused.

Kokku on plaanitud IoT platvormiga ühendada 45 hoonet Tallinnas ja Tartus, mille abil arendatakse ja testitakse suutlikkuse monitooringut ja hooldusega seotud automaatset diagnostikat.

“Talsinki” dünaamiline rohemudel ja “viimase miili” lahendused

Projekti “Tallinna-Helsingi digitaalne dünaamiline rohemudel – GreenTwins” kogumaksumus on üle 1,3 miljoni euro, sellest Tallinna linna osa 320 000 eurot, mille katab välistoetus. Projekti hoidja on Tallinna Strateegiakeskuse linna strateegilise planeerimise teenistuse välisprojektide kompetentsikeskus.

 Projekt arendab Tallinna ja Helsingi digikaksiku rohekihistust ning loob Tallinna kesklinna nutika linnaplaneerimise virtuaalkeskuse. Rohekaksiku projektis luuakse Tallinna ja Helsingi linnale kohalikku haljastust kajastav 3D mudel koos seda toetava digikaksiku liidesega. Projekti teeb maailmas ainulaadseks rohekeskkonna digitaalne mudeldamine, mis võimaldab maastikumuutusi analüüsida ja katsetada täiesti uutel viisidel.

Projekti “Infovahetuse platvorm ühis- ja nõudepõhise transpordisüsteemi haldamiseks” kogumaksumus on 1,2 miljonit eurot, sellest Tallinna linna osa 150 064 eurot, mille katab välistoetus. Projekti hoidja on Tallinna Transpordiamet. Projektis testitakse nõudluspõhist transpordi terviksüsteemi alates reisija koduuksest kuni pealinna transpordi sõlmpunktidesse nagu Ülemiste transpordisõlm ja Tallinna sadam ja edasi üle mere Helsingisse. Seda saavutatakse lisades olemasolevale ühistranspordile isejuhtivad “viimase miili” minibussid ja mikromobiilsuse lahendused. Projekti tulemuseks on tulevikulinna töötav infovahetuse platvorm ja mudel, mis on testitud reaalses linnakeskkonnas, samuti rakenduslik töövahendite komplekt linnade jaoks.

Tallinna Tehnikaülikooli targa linna tippkeskus on loodud Euroopa Liidu teadus- ja arendusprogrammi Horizon2020 projekti FinEst Twins raames Tallinna Tehnikaülikooli, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, Aalto Ülikooli ja Forum Virium Helsinki poolt eesmärgiga ühendada Eesti ja Soome makropiirkonna teadmisi, innovatiivsust ja ettevõtlikkust uute ja tarkade lahenduste leidmisel ja juurutamisel ümbritsevasse elukeskkonda.

Keskendutakse liikuvuse, energeetika, hoonestuse, andmete ja halduse teemadele pilootprojektide elluviimise kaudu. Käesolevad projektid on välja valitud rahastamiseks tippkeskuse 2020. aasta Targa linna ideekonkursi raames nende kõrge teadusliku ja innovatiivse potentsiaali tõttu – 72 projektist valiti välja neli, neist kolmes on Tallinn osaline ning need viiakse läbi aastatel aastatel 2021 – 2023.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.