"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Terviseamet: lasteaialaste haigestumine on kasvanud 102% (0)
16. märts 2021
Mats Õun

“Haigestunute juurdekasv on mõnevõrra aeglustunud, kuid haigestumuse intensiivsus on üleriigiliselt väga kõrge. Kõige suurem haigestumuse kasv on olnud lasteaialaste hulgas,” rääkis Terviseameti nakkushaiguste osakonna juhataja Hanna Sepp.

Nakatumiskordaja on Eestis eelmise nädala lõpu seisuga 1,09. Prognooside järgi võib märtsi lõpuks tõusta päevaste nakatunute arv kuni arvuni 2000, kuid tulenevalt piirangutest ja inimeste vastutustundlikust käitumisest on tempo mõnevõrra pidurdunud ning samamoodi jätkates on võimalik stabiliseerumine.

Üle 80-aastaste haigete arv on vähenenud 11% võrra ning see on seotud eelkõige vaktsineerimistega. Vaktsineerimise mõju on näha ka sellest, et nädalast nädalasse on langenud hoolekandeasutustes nakatunute arv. Haigestumine kasvas aga vanuserühmas 65-69 ning 75-79. Kõige suurem haigestumuse kasv on toimunud lasteaialaste hulgas. Vanusegrupis 0-4 oli juurdekasv lausa 102%.

Nakatutakse peamiselt perekonnaringis ehk 40% haigestunutest said nakkuse pereliikmelt, iga viies tööealine nakatus tööl olles ning iga kolmas nakatunu ei teadnud, kust ta nakkuse sai.

Laste hulgas nakatuti samuti peamiselt kodus, 14% ulatuses koolis või lasteasutuses.

UK tüvi on muutunud domineerivaks

Välismaalt on viirust enim sisse toodud Hispaaniast, Rootsist, Egiptusest, Venemaalt ja Soomest. Juhtumid on seotud puhkuse- ja tööreisidega.

15. märtsi seisuga on sekveneeritud 1580 proovi, millest 370 on olnud UK mutatsiooniga viirustüved ning LAV mutatsiooniga tüve on avastatud 18 korral.

“Saame järeldada, et UK tüvi on Eestis muutunud domineerivaks ja nädalast nädalasse on osakaal kasvanud. Suuremat rõhku tuleks suunata LAV tüve tuvastamisse ning seiresse, kuna sel võib olla kõrgem levikupotentsiaal ning see võib tuua kaasa raskemate haigusjuhtude esinemise,” rääkis Sepp.

Töö-ja terviseminister Tanel Kiige sõnul näitab teiste riikide kogemus, et domineerivaks muutub UK tüvi ning LAV tüvi pole üheski Euroopa riigis sellist ulatust võtnud. Ministri sõnul tuleb lähtuda reaalsusest, et 70-80% juhtudel ongi Eestis juba tegemist UK tüvega ning varem või hiljem muutub see 100%-liseks ning sellest reaalsusest tuleb lähtuda piirangute ning viirust puudutavate otsuste tegemisel.

Tanel Kiik: kõnnime õhkõrnal jääl

Ministri sõnul on mõnevõrra nakatumise kiire tõus hakanud stabiliseerumise suunas minema, kuid kõnnime õhkõrnal jääl ning olukord võib kiiresti muutuda. “Kui tuleb uus tõus, siis sellel saavad olema tõsised tagajärjed haiglasüsteemi koormatusele,” sõnas Kiik.

Eesti töö- ja tervishoiuminister on pidanud läbirääkimisi Soome ja Läti ministritega, et arutada võimalusi olukorras, kus Eesti ei saa enam haiglaraviga ise hakkama, kuid hetkel veel abi küsitud ei ole. “Kui näeme, et inimeste hulk, kes vajavad haiglaravi ületab Eesti võimekuse piiri, siis teame, et lähiriigid on valmis aitama, aga täna peame töötama selle nimel, et seda vajadust ei tekiks. Selleks peame käituma nii nagu valdav osa meist on käitunud ehk vältima kontakte, tegema võimalusel kaugtööd ning jääma haigustunnustega koju. Kui samamoodi jätkame, siis loodetavasti stabiliseerunud tase hakkab näitama langustrendi ja kajastub viiteajaga ka haiglanumbrites,” sõnas Kiik.

Eesti jätkab AstraZenecaga vaktsineerimist

Eesti on hetkel jätkamas AstraZenecaga vaktsineerimisi. “Mitte ühelgi riigil ei ole täna tõendeid, et AstraZenea vaktsiin oleks seotud traagiliste juhtumitega, aga selliseid juhtumeid tuleb alati uurida. Praegu nõustume Euroopa Ravimiameti soovitusega jätkata ja Eesti Ravimiameti suunisega, mitte teha vaktsiine tromboosiohuga inimestele,” selgitas Kiik.

“Ülejäänud elanikkonda puhul näeme, et vaktsineerimisega jätkamine kaalub üles hüpoteetilised risked. Eesti riigis on vaktsineerimine päästnud kümneid inimelusid, pikas perspektiivis päästab sadu. Peame aru saama, et vaktsineerimise edasilükkamisel või loobumisel võib olla väga ränk hind ning peame sellega valikuid tehes arvestama,” lisas  ta.

Ravimiameti meditsiininõunik Alar Irs märkis, et  AstraZeneca vaktsiiniga vaktsineerimise täielik peatamine oleks drastiline meede. Irsi sõnul sai eelmisel nädalal ravimiamet 530 teadet krooonavaktsiinide kõrvaltoimete kohta ning 486 olid AstraZeneca vaktsiini kohta. 

“Tõsised teateid oli kolm, ühel vanemal mehel tekkis silma veresoone tromb. Kaks inimest haigestusid poolteist kuud pärast vaktsiini saamist koroonasse sümptomaatiliselt. Täpsemat seost vaktsiiniga on aga vaja uurida,” nentis ta. 

Irsi sõnul on kahjuks ka üks teade surmajuhtumist, mille põhjustas kukkumine ja peatrauma, mis omakorda tekkisid kõrge palaviku ja tasakaaluhäire foonil. “Põhjuseks peetakse vaktsiini,” nentis ta.

“AstraZeneca vaktsiini on saanud ligi 17 miljonit inimest ning neist kaks kolmandikku Ühendkuningriigis. AstraZenecaga vaktsineerimise täielik peatamine oleks drastiline meede. Euroopa ravimiamet on öelnud, et kasu sellest vaktsiinist on kindlasti suurem kui kahju,” tõdes Irs. 

Kiige sõnul koguneb juba teisipäeva õhtul riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon, et arutada AstraZeneca vaktsiiniga seotud küsimusi. 

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kodanik
17. märts 2021 09:46
See on sellisel hooajal täiesti normaalne, millest me räägime? Igal aastal on viirushooajal väikstel lastel üks nohu ajanud teist taga. Pooled lapsed haiged, lapsevanemad haiguslehel sel ajal, massiliselt. Miks peab praegu, kui inimestel mured niigi suured, kogu aeg veel selliste tendetslike pealkirjadega paanikat juurde külvama? Täiestiebaproportsionaalne ja vastutustundetu.
näh nüüd
16. märts 2021 16:01
Noh ja siis! Andke minna.