"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Esimesed kodused koroona kiirtestid võivad peatselt Eesti turule jõuda (0)
17. märts 2021
Albert Truuväärt

"Teeme koostööd Saksamaa isikukaitsevahendite tootjaga, kes saadab meile kodused kiirtestid kohe, kui Euroopa Komisjon nende kasutamiseks loa annab. Täna võtame oma klientidelt juba eeltellimusi ja vähem kui kuu aja pärast loodame kiirtestid neile tarnida,“ ütles teste tootva Corpoweari juht Taavi Sepp.

Eesti üks suuremaid isikukaitsevahendite müüjaid Corpowear ootab Euroopa Komisjonilt rohelist tuld, et hakata esimesena Eestis müüma koduseks kasutamiseks mõeldud koroona kiirteste. Kui kõik läheb plaanipäraselt, jõuavad testid Eesti turule aprilli keskpaigas.

Sepp selgitas, et avalikkuses kipub levima eksiarvamus, et kodused antigeeni kiirtestid on Eestis juba müügil. Tegelikult on praegu saada üksnes professionaalseks kasutamiseks mõeldud tooted, mis tähendab, et proove tohivad võtta ainult väljaõppinud meditsiinitöötajad.

“Samas on palju asutusi ja ettevõtteid, mis proffidele mõeldud tarvikuid oma tarkusega kasutavad. See kätkeb endas aga mitmeid ohte – näiteks võib proovivõtupulk vale kasutamise korral murduda ja tekitada inimesele tõsiseid tervisekahjustusi,” ütles Sepp.

Ettevõtja märkis, et kuigi paljud asutused ja ettevõtted on asunud riigiasutusi kritiseerima, et miks nad professionaalseid kiirteste nö käsimüüki ei luba, talitab riik antud olukorras õigesti.

“Ma küll mõistan ettevõtete ja inimeste soovi end ise mugavamalt ja kiiremini testida, kuid riigi kui regulaatori roll on tagada, et testimine ei teeks rohkem kahju kui kasu. Seetõttu ma soovitaksin kõigil veidi oodata, sest peagi jõuavad turule ka kiirtestid, mis on mõeldud igaühele kodus kasutamiseks,” lubas Sepp.

Tema sõnul on koduseks kasutamiseks loodud kiirtestid kiire, mugav ja odav lahendus, mis muudab testimise palju laialdasemalt kättesaadavamaks ning vähendab koormust meditsiinisüsteemile. “Kiirtestid sobivad väga hästi lasteaedadele, koolidele, ettevõtetele ja muudele asutustele, kus käib korraga koos palju inimesi,” lisas ta.

Corpoweari SARS-CoV-2 antigeeni kiirtesti pakk koosneb 25 proovist. Proovi saab võtta nina kaudu, kuid erinevalt näiteks PCR-testist ei pea kiirtesti puhul proovivõtu pulka sügavale ninna torkama, vaid piisab 2-3 sentimeetrist. Lisaks saab proovi võtta ka süljest. Testi tulemus selgub kõigest 15 minutiga ja selle usaldusväärsus on tootja sõnul 92 protsenti ning testi jaehind jääb alla 10 euro.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.