"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Euroopa Komisjon valmistab ette Euroopa ohutut taasavamist (0)
17. märts 2021
Ilja Matusihis

Euroopa Komisjon kutsub enne Euroopa juhtide kohtumist 25. märtsil liikmesriike üles olema valmis koroonapiiranguid järk-järgult ja kooskõlastatult leevendama, kui epidemioloogiline olukord seda võimaldab.

Kolmapäeval tegi komisjon ettepaneku võtta kasutusele roheline digitõend, mis kinnitab, et selle omanik on Covid-19 vastu vaktsineeritud, sellest paranenud või tema testi tulemus on negatiivne, vahendab BNS.

Juuni keskpaigaks luuakse EL-i tasandil tehniline lahendus, mis tagab digitõendi turvalisuse, koostalitlusvõime ja isikuandmete täieliku kaitse. Tõendile on võimalik lisada ka kolmandates riikides välja antud ühilduvaid tõendeid.

Haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskus (ECDC) kehtestab raamistiku, et aidata liikmesriikidel teha otsuseid piirangute rakendamise kohta. Sellega määratakse kindlaks tasandid, mis kajastavad epidemioloogilist olukorda igas liikmesriigis. See võimaldab simulatsioonidel näidata, kui palju on igal liikmesriigil ruumi piirangute leevendamiseks, ilma et viiruse levik hakkaks taas suurenema. Interaktiivset digivahendit saavad liikmesriigid hakata kasutama aprillis.

Turule on hakanud jõudma koduseks kasutamiseks mõeldud koroonatestid eh nii proovivõtu- kui ka testikomplektid. ECDC avaldab lähiajal tehnilised suunised koduste testide kohta, milles muu hulgas käsitletakse nende kliinilist toimivust võrreldes etaloniks olevate RT-PCR testidega.

Euroopa Komisjon võtab kolmapäeval vastu soovituse, milles palutakse liikmesriikidel teha reoveeseiret, et jälgida Covid-19 ja selle tüvede levikut, jagada andmeid pädevate tervishoiuasutustega viiruse esinemise varajaseks avastamiseks ja teha kindlaks klastrid.

Liikmesriigid võivad nende territooriumile sisenevatelt reisijatelt andmete kogumiseks kasutada digitaalseid vorme. Selleks et liikmesriigid saaksid vahetada andmeid komisjoni ja Euroopa Liidu lennundusohutusameti (EASA) loodud teabevahetusplatvormil, loob komisjon isikuandmete töötlemiseks vajalikud õiguslikud tingimused.

EL-i ühine ravistrateegia kavatsetakse vastu võtta aprilli keskel, et kiirendada teadusuuringuid ja ravimitootmist ning tagada ravi kiire kättesaadavus.

Turismi- ja majutussektoris on komisjon palunud standardiorganisatsioonil CEN töötada koostöös valdkonna ja liikmesriikidega välja sanitaarmärgis, mida ettevõtted saaksid soovi korral kasutada. See töötatakse välja suveks.

EL algatab sotsiaalmeediakampaania, kus tutvustab EL-i kultuurimälestisi ja -radu, samuti kultuuriüritusi ja festivale. Kui tingimused seda võimaldavad, toetatakse uusi algatusi programmi “Erasmus+” ja selle DiscoverEU haru kaudu, et kutsuda noori üles kasutama Euroopa kultuuripärandiga tutvumiseks raudteetransporti nii Euroopa raudteeaasta jooksul kui ka pärast seda.

EL loob vaktsiinide jagamise mehhanismi, mis aitab naaber- ja partnerriikidel pandeemiast jagu saada ning täiendab 2,2 miljardi euro suurust EL-i investeeringut, mille tegid Euroopa tiim ehk komisjon, liikmesriigid ja EIP COVAX-i mehhanismi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.