"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Irja Lutsar: üle 200 vaktsiini on arendamisel (0)
17. märts 2021
Rene Suurkaev

"Praegu ei saa anda vastust, milline on parim vaktsiin. Ei ole ühtegi uuringut, mis võrdleks erinevaid vaktsiine samal ajaperioodil. Uuringutel on väga erinevad lõpptulemid, kuid üldiselt võib öelda, et kõik vaktsiinid on efektiivsed," ütles valitsuse Covid-19 teadusnõukoja juht, professor Irja Lutsar.

Lutsar märkis kolmapäevasel pressikonverentsil, eet koroonaviiruse vastu on praegu arendamisel üle 200 vaktsiini.

“Koroonaviiruse vastu vaktsineerime, et vähendada haigete sattumist haiglasse, vähendada nende viibimist haiglaravil ja vähendada suremust,” ütles ta.

Tema sõnul võiks põhimõtteliselt vaktsineerida ka nakatumise vastu, kuid seda praegused vaktsiinid veel ei tee.

“Üle 200 vaktsiini on praegu arendamisel, kuid ka praegused vaktsiinid on efektiivsed,” kinnitas ta.

Lutsari sõnul ei ole uuringuid, mis võrdleksid vaktsiine omavahel, kuid on uuringud, mis näitavad, et need vaktsiinid töötavad uuringutes ja ka tavaelus.

“Praegu ei saa anda vastust, milline on parim vaktsiin. Ei ole ühtegi uuringut, mis võrdleks erinevaid vaktsiine samal ajaperioodil. Uuringutel on väga erinevad lõpptulemid, kuid üldiselt võib öelda, et kõik vaktsiinid on efektiivsed,” ütles Lutsar.

Lutsari sõnul näitavad uuringud Iisraelis, et juba pärast esimest vaktsineerimislainet vähenes hospitaliseeritud vanemate inimeste hulk, kuid vaktsineerimata noorte hulk ei muutunud.

“Eestis oleme vaktsineerinud lühemat aega, kuid enamuses hooldekodudes on suur osa inimestest vaktsineeritud ning 80+ vanuses inimesi on juba vähem haiglasse sattunud,” märkis ta.

Lutsari märkis AstraZeneca kõrvalmõjude kohta, et Euroopas on selle vaktsiiniga tehtud umbes viis miljonit doosi, Ühendkuningriigis ligi 20 miljonit doos ning Euroopa ravimiamet on kinnitanud, et sellega vaktsineerimisel ja trombide tekkimisel ei ole põhjuslikku seost.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.