"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Verte: fentanüüliturg on jätkuvalt tagasihoidlik (0)
17. märts 2021
Scanpix

"Fentanüülide levik on Eestis jätkuvalt väike, see väljendub ka narkootiliste ainete üledooside ja üledoosidest põhjustatud surmade jätkuvas vähenemises," nentis Riigiprokurör Vahur Verte.

Verte märgib värskes prokuratuuri aastaraamatus, et ohtlikemaist narkootikumidest on fentanüülide pakkumine võrrelduna 2017. aastaga ja varasemate aastatega praegu jätkuvalt väga väike.

Kohtuekspertiisi instituudi ja poltisei- ja piirivalveameti andmeil tuvastati eelmisel aastal fentanüüle kokku 22 erineva ekspertiisi käigus, mille käigus leiti kokku 157 grammi karfentanüüli ja alla poole grammi fentanüüli.

Surmajuhtumite arv on märkimisväärselt vähenenud

Eelmisel aastal fikseeriti esmastel andmetel kokku 20 narkootikumide üledoosidest põhjustatud surmajuhtu, mis on väikseim alates aastast 2000.

Fentanüülide leviala on jätkuvalt Harjumaa ja Ida-Virumaa ning kokku tuvastati mullu fentanüüle kolmes Põhja prefektuuri menetluses olevas kriminaalasjas, ühes keskkriminaalpolitsei menetluses olevas kriminaalasjas, ja ühes Ida prefektuuri menetluses olevas kriminaalasjas.

“Kokkuvõttes on põhjendatud järeldus, et fentanüülide levik on Eestis jätkuvalt väike, see väljendub ka narkootiliste ainete üledooside ja üledoosidest põhjustatud surmade jätkuvas vähenemises,” märkis Verte.

Narkoainete üledoose fikseeriti eelmisel aastal kokku 418, mis on võrrelduna 2019. aastaga küll 33 rohkem, ent siiski ligi neli korda vähem kui aastal 2017.

Ohtlikke mõnuaineid tabatakse jätkuvalt palju

Teistest ohtlikematest narkootilistest ainetest on samas jätkuvalt laialdaselt levinud amfetamiinid, mida tuvastati mullu kokku 718 ekspertiisi käigus kokku umbes 153 kilo, samas 2019. aastal 561 ja 60,5 kilo ning 2018. aastal 720 ja 178 kilo. Kokaiini tuvastati mullu 198 ekspertiisi käigus, 2019. aastal 197 ja 2018. aastal 195) ekspertiisi käigus ning MDMA-d tuvastati mullu 356 ekspertiisi käigus, samas 2019. aastal 300 ja 2018. aastal 358 ekspertiisi käigus.

Verte sõnul on nii kokaiini kui MDMA konfiskeeritud kogused märkimisväärselt suurenenud, ent see on peamiselt tingitud üksikute kriminaalasjade raames leitud ja äravõetud väga suurtest kogustest, mitte käibelolevate keskmiste koguste suurenemisest.

“Fentanüülide pakkumuse madalal hoidmise kõrval on jätkuvalt oluliselt panustatud ressursse teiste tugevatoimeliste uimastite pakkumise vähendamisse, eeskätt amfetamiinide ja kokaiini kättesaadavuse piiramisse,” ütles Verte.

Tema sõnul pakub just see menetluslikku huvi, kuivõrd kokaiini levitajate hierarhias kõrgemal paiknevad isikud omavad tihtipeale otsekontakte Hispaanias resideeruvate organiseeritud kuritegevuse esindajatega ning kokaiini müügist saadav kriminaaltulu on üks oluline organiseeritud kuritegevuse sissetuleku allikas.

Politsei võitleb ka pimeveebi-kaubandusega

Riigiprokuratuur keskendus eelmisel aastal jätkuvalt fentanüülide pakkumuse madalal hoidmisele ning teise olulisema suunana jätkati täiendavalt suuremahulise narkomüügi tõkestamisega  pimeveebis.

“Mõningasi muutusi tõi Covid-19 viirus, kuid eelkõige mõjutas see madalamal tasemel müüjaid ja üksiküritajaid, heade rahvusvaheliste kontaktidega narkokurjategijaid see väga ei takistanud ja võimaldas ainete hindu umbes 10 protsenti tõsta,” ütles Verte.

Tema sõnul oli kevadel märgata, et lõpptarvitajatel tekkis tulenevalt koroonaviirusega seotud piirangutest probleeme kanepi hankimisega, kuid see oli lühiajaline probleem.

“Fentanüüliga seotud kriminaalasju on väga vähe, ent selle kõrval on jätkuvalt üksikutes kriminaalasjades täheldatud väikestes kogustes uute opiaatide levikut, näiteks isotaniseen ja  mitrafüniin. Alfa-PVP levik on võrrelduna 2019. aastaga praeguseks pea kadunud. Põhjustena võib tuua välja esmalt Covid-19 tõttu piiride sulgemise, eeskätt Venemaaga, ent ka alfa-PVP levitamisega seotud isikute kinnipidamise,” selgitas Verte.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.