"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
VIDEO! Tallinn tegi valitsusele ettepaneku hüvitada ka esimene haiguspäev (0)
17. märts 2021
Mats Õun

"Kahjuks paljude madalapalgaliste jaoks on ka haigeks oldud esimene päev nii oluline, et ikkagi minnakse haigena tööle. Haigushüvitist makstakse praegu küll aasta lõpuni alates teisest haiguspäevast, ent tundlikuma elanikkonna jaoks on ka see vähene," ütles abilinnapea Betina Beškina.

“Me näeme praegu, et suured nakkuskolded on töökollektiivides, mis ei saa kaugtööd lubada,” lausus Beškina.

Just seetõttu saatis Tallinna linnavalitsus riigikantseleisse kirja, milles paluti valitsusel arutada ka esimese haiguspäeva kompenseerimist.

“Minu meelest oleks see õiglane, sest on olemas inimesi ja peresid, kellel läheb raskeks, kui esimest haiguspäeva ei hüvitata,” ütles keskealine proua, kes oma nime avaldada ei soovinud. Sama arvas ka noor naine:” Mina olen selle poolt, et kõik haigena oldud päevad saaksid kompenseeritud. Ega keegi niikuinii põhjuseta haiguslehte võta, keegi ei taha ju iga päeva pealt lausa 30% oma palgast kaotada.”

Beškina hinnangul on suurema löögi all näiteks poemüüjad, kassiirid, koristajad, kes niigi vähe teenivad. Kuid need on elukutsed, ilma milleta ei saaks me oma elu toimimas hoida. Toidupoode pole võimalik sulgeda, samuti ei saa ju koristamata ja desinfitseerimata neid lahti hoida. Kuid see pole linnavalitsuse ainus mure – linnaisad muretsevad kõigi linlaste toimetuleku pärast ja on kehtestanud mitmeid abimeetmeid.

“Väikelaste vanemad vabastasime lasteaia kohatasust, see käib nii munitsipaal- kui ka eralasteaedade kohta, samuti lastehoidude kohta. Huvikoolides osalejad vabastati samuti kohatasust. Lisaks toetab linn ettevõtjaid üürivabastusega, kui üürnik tegutseb linnale kuuluval pinnal,” sõnas Beškina.

Lisaks jagatakse linnaosades toiduabi ja maske. Toiduabi osas on abivajajate hulk kahekordistunud. Kui eelnevate aastate kogemus näitas, et toiduabi vajasid eakad inimesed, kes pidid toime tulema väikse pensioniga, siis nüüd on lisandunud palju noori ja noori peresid, kes on kaotanud töö.

“Tänane seis on paraku see, et iganädalaselt tuleb linnaosa valitsusse abi küsima keskmiselt 100 inimest. Need on esmakordsed juhud, kus just kurja viiruse tõttu ei saa inimesed enam ilma abita hakkama. Silma jääb tõesti see, et paljud on kaotanud töö,” lausus Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe.

Riibe kutsus üles kõiki inimesi abivajajaid märkama ja vajadusel ka nõu andma, kuhu tuleks pöörduda.

“Meieni on paljudel juhtudel jõudnud abivajajad korteriühistute kaudu, kus märgatakse, et inimene ei tule enam endaga toime, tal pole sissetulekut, midagi süüa. Sellisel juhul ongi olnud korteriühistud need, kes linnaosavalitsusse pöörduvad ja hädalise niiöelda üles annavad,” selgitas ta.

Riibe rõhutas, et raskel ajal on igaühe märkamine, teineteisele toeks olemine ja lihtsalt inimlik soojus kullahinnaga, sest üle aastasest võitlusest viirusega on paljudel tekkinud vaimse tervise probleemid.

 

SEOTUD LOOD:
VIDEO! Beškina: viiruse leviku pidurdamiseks peaks hüvitama ka esimese haiguspäeva

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.