"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
VIDEO! Tallinna linna kaunistavad uued valguslahendused (0)
17. märts 2021
Mats Õun

"Üritustel saab seda efektiivselt kasutada erinevate efektide ja valgustuse tekitamiseks. Kui kõik avaneb ja üritused hakkavad toimuma, siis see loob kindlasti igale lauluväljakul toimuvale üritusele mõnusa atmosfääri," kirjeldas uut valguslahendust Tallinna Lauluväljaku juhataja Urmo Saareoja.

Lisaks eelmisel aastal valminud Tallinna Lauluväljaku laulukaare ja peahoone valguslahendusele on nüüdsest pärast päikeseloojangut valgustuledes ka lauluväljaku raadiotorn ja tuletorn. Uus valgustus lisab turvalisust kogu väljaku pargialale ning annab juurde võimalusi ürituste korraldamisel.

Kaasaegne valguskujundus kaunistab ka nüüd linna ühe olulisema liiklussõlme, Haabersti risti kergliiklustunneleid. Erilahendustega valgustus Loomaaia ja Suurhalli tunnelites ei ole lihtsalt tavapärane pika betoontoru kaunistuselement, vaid pakub tunnelis liiklejatele ka mängulõbu. Haabersti tunnelite kujundusvalgustuse lahenduse koostas Arhitekt Must OÜ, kes osutus Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti poolt läbiviidud ideekonkursi võitjaks.

“Lisaks kirjutati disainivõistlusesse sisse, et valgustus oleks interaktiivne, mis on iseenesest väga hea mõte, et linnaelanikud hakkaksid ka ise mõjutama seda valgust. Ja meil tekkis mõte mõõta inimeste liikumiskiirust tunneli otstes. Mõlemas suunas mõlemas tunnelis on laserandurid, mis inimese kiiruse ära mõõdavad. Sellest tekib ka vastav valguslaine tunneli sees, mis võiks olla sama kiirusega, millega inimene liigub,” rääkis idee üks autoritest, Ott Alver, tunneli valguslahendusest.

Iga liikumiskiirus on erinevat värvi. Erinevaid värvitoone veel tegelikult katsetatakse, kuid üldiselt võib öelda, et aeglasemaid liiklejaid saadab sinine, kiiremaid aga punane valgus. Eriti efektne on tunnel õhtupimeduses.

Haabersti linnaosavanema asetäitja Oleg Siljanov lisas, et objekti maksumus on 410 000 eurot. Tallinna linnal oli projektis ka kaasfinantseerija Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondist.

“Ma arvan, et see objekt muutub populaarseks just noorte seas, kellele meeldib filmida ja teha pilte, kuna siin saaks teha kosmilisi pilte,” sõnas Siljanov.

Haabersti tunnelite valguslahenduse ehitustöid teostas AS Elektritsentrum. Lauluväljakul seadis aga valguse paika ettevõte RGB Baltic OÜ.


SEOTUD LOOD:

VIDEO JA FOTOD! Lauluväljaku Tule- ja Raadiotorn said modernse valgustuse

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.