"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Hispaania parlament võttis vastu eutanaasiaseaduse (0)
18. märts 2021
Rene Suurkaev/ Foto on illustreeriv

"Täna saime riigiks, mis on humaansem, ausam ja vabam. Eutanaasiaseadus, mida ühiskonnas laialdaselt taga nõuti, sai lõpuks tõsiasjaks," sõnas Hispaania peaminister Pedro Sánchez.

Hispaania parlament võttis neljapäeval vastu seaduse, mis legaliseerib eutanaasia, ja sai nii üheks vähestest riikidest, mis võimaldab parandamatult haigetel inimestel oma kannatused lõpetada, vahendas BNS.

See samm kuulus Sánchezi prioriteetide hulka ning seaduse koostamisele avaldasid mõju mitu kõrge profiiliga juhtumit, eriti 1998. aastal surnud Ramón Sampedro oma, kes pärast sukeldumisõnnetust võitles mitu aastakümmet õiguse eest abistatud enesetapule. Tema kannatused jäädvustati 2004. aasta Oscari võitnud filmis “Meri minu sees”.

Eutanaasia seadustamise poolt hääletas 202 ja vastu 141 parlamendiliiget, kaks jäi erapooletuks. Hispaaniast sai Hollandi, Belgia ja Luksemburgi järel neljas riik Euroopas, kus abistatud enesetapp ei ole enam kuritegu. Portugal võttis samasisulise seaduse vastu tänavu jaanuaris, aga riigi põhiseaduskohus on selle peatanud. 

“Täna saime riigiks, mis on humaansem, ausam ja vabam. Eutanaasiaseadus, mida ühiskonnas laialdaselt taga nõuti, sai lõpuks tõsiasjaks,” säutsus Sánchez mõni minut pärast hääletust Twitteris. “Täname kõiki inimesi, kes on väsimatult võidelnud selle eest, et Hispaanias tunnustataks õigust väärikalt surra,” lisas ta. 

Hispaania seadus lubab eutanaasiat, mille korral meditsiinitöötajad lõpetavad elu kannatuste leevendamiseks, ja abistavat enesetappu, mille puhul viib protseduuri läbi patsient ise. Mitu riiki lubab abistatud enesetappu ning “passiivset eutanaasiat”, mille korral elushoidev meditsiiniline ravi peatatakse. 

Ramona Maneiro, kes oli uurimise all Sampedro abistamise eest tema surmas, kuid kes tõendite puudumisel siiski süüdistust ei saanud, tervitas AFP-le antud usutluses parlamendi otsust ja nimetas seda võiduks “nende jaoks, keda see aitab”, ja samuti “Ramóni jaoks”.

Vasak- ja tsentriparteide otsus annab Hispaania kodanikele ja alalistele elanikele, kel on “tõsine ja parandamatu haigus” või kes on parandamatus liikumisvõimetuse seisundis võimaluse küsida talumatute kannatuste vältimiseks võimalust siit maailmast lahkuda. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.