"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Lisaeelarvega suunatakse tervishoidu enam kui 150 miljonit eurot (0)
18. märts 2021
Mats Õun

"Lisaeelarvega toetame meie tervishoiuasutusi kõigile Eesti inimestele vajaliku abi tagamiseks ning kodulähedase COVID-19 vastase vaktsineerimise võimaldamiseks," ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

COVID-19 põhjustatud tervishoiukriisi ületamiseks suunatakse lisaeelarvega sel aastal tervishoidu täiendavalt enam kui 150 miljonit eurot. Lisaraha võimaldab katta tervishoiuasutuste erakorralisi kulusid, jätkata laialdase koroonaviiruse testimisega, pakkuda COVID-19 vastast vaktsineerimist ning pikendada haiguspäevade soodsamat hüvitamist.

“Tervishoiusüsteemi keskne eesmärk on tagada tervishoiuteenuste kättesaadavus nii COVID-19 patsientidele kui kõigile teistele abivajajatele. Lisaeelarvega toetame meie tervishoiuasutusi kõigile Eesti inimestele vajaliku abi tagamiseks ning kodulähedase COVID-19 vastase vaktsineerimise võimaldamiseks,” ütles Kiik. “Meie kõigi ühine eesmärk on COVID-19 kriis kiiresti ületada ning naasta võimalikult tavapärase elu juurde. Vaktsineerimine on ainuke jätkusuutlik viis COVID-19 pandeemia pidurdamiseks, et saaksime edaspidi elada võimalikult väheste piirangutega.”  

Haiglate, kiirabi ja teiste raviasutuste erakorraliste COVID-19 lisakulude katteks eraldatakse 52 miljonit eurot. Lisaraha võimaldab kiire nakatumiste tõusu korral raviasutuste tööd ümber korraldada, tervishoiutöötajatele lisatasu maksta ja vajadusel haigestunud töötajatele asendajaid leida.

Üle 20 milloni euro koroonaviiruse testimiseks

Üle 20 miljoni euro eraldatakse koroonaviiruse testimiseks. Koroonaviiruse leviku efektiivseks tõkestamiseks on vaja, et testimisele pääsemine oleks inimese jaoks võimalikult kiire ja lihtne. Testimise hea kättesaadavus annab täpsema pildi nakkuse levikust, võimaldab kiirelt tegutseda kontaktsete väljaselgitamisel ja haigestunutele ravi pakkumisel ning on aluseks erinevate meetmete rakendamisel. Lisaraha võimaldab jätkata senise suuremahulise ja regionaalselt kättesaadava testimisega: testida kõiki haigussümptomitega inimesi ning vajadusel teha ka laustestimisi. 

Enam kui 30 miljonit eurot eraldatakse COVID-19 vaktsiinide ostuks ja vaktsineerimise korraldamiseks.

Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kompenseerivad alates 2021. aasta jaanuarist tööandjad haiguslehe 2.–5. päevani ning haigekassa alates 6. haiguspäevast. Selleks, et pikendada haiguspäevade hüvitamist alates 2. haiguspäevast kuni 2021. aasta lõpuni eraldatakse haigekassale 12 miljonit eurot. Haiguspäevade varasem hüvitamine vähendab haigena tööl käimise riski ja aitab seeläbi piirata koroonaviiruse levikut, sest võimaldab inimestel juba esimeste haigussümptomite ilmnemisel koju jääda, säilitades sissetulekud. 

Elanikkonna stressitaseme kasv

COVID-19 olukorras kasvanud elanikkonna stressitaseme ja vaimse tervise probleemidega toimetulekuks suunatakse kokku ligi 3 miljonit eurot ennetus- ja teavitustööks, ohvriabiks, laste kaitseks ning vaimse tervise teenuste kättesaadavuse parandamiseks esmatasandil. 

4 miljonit eurot eraldatakse raskes seisus COVID-19 patsientide raviks kasutatava viirusevastase ravimi Remdesivir ostuks. Samuti eraldatakse lisaraha COVID-19 raviks vajalike meditsiiniseadmete hankimiseks, terviseametile kriisijuhtimise kulude katteks, IKT lahenduste arendamiseks ja ülalpidamiseks ning ühiskonna teadlikkuse tõstmiseks vajalikeks teavitustegevusteks. 

Haigekassale suunatakse lisaeelarvest 26,5 miljonit eurot seadusega ettenähtud reservkapitali taastamiseks, kuna COVID-19 pandeemia ning täiendavate piirangute kehtestamise tõttu on majandusprognoos tõenäoliselt negatiivsem ja sotsiaalmaksu laekumine oodatust halvem.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.