"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Soomes on tõusnud laste koroonaviirusse nakatumised (0)
18. märts 2021
Rene Suurkaev/ Foto on illustreeriv

"Esiteks tundub viirus ka lastele nakkavat veelgi kiiremini kui varem. Teine põhjus näitajate halvenemisele võib olla rohkemate testide tegemine," selgitas professor Harri Saxén.

Alates aasta algusest on laste nakatumises näha suurt tõusu. Viimase kahe nädala vältel on vanusegrupis 0–9 aastat diagnoositud tuhat viirusjuhtu ning 10–19-aastaste vanuserühmas 1400. Need numbrid lähenevad juba 40–49-aastaste seas diagnoositud viirusjuhtudele, mida viimase kahe nädala jooksul on 1400. Vanuserühmas 30–39-aastased on nakkusjuhtumeid kahe nädala jooksul olnud 1700. 

Enne aastavahetust mõõdeti laste haigestumist sadades, kuid märtsi esimesel nädalal registreeriti juba üle 500 uue haigusjuhu. Tõsi küll, nakatumiste kasvu ei ole täheldatud Helsingi ja Uusimaa haiglapiirkonnas. 

Lapsi testitakse senisest rohkem

Helsingi ja Uusimaa haiglapiirkonna (HUS) laste infektsioonihaiguste arst, professor Harri Saxén näeb viirusjuhtude sagenemises kaht võimalikku põhjust. “Esiteks tundub viirus ka lastele nakkavat veelgi kiiremini kui varem. Teine põhjus näitajate halvenemisele võib olla rohkemate testide tegemine. Alanud aasta edenedes, mil Briti viirusetüve pärast asuti muret tundma, testiti lapsi selgelt rohkem, osadel puhkudel koguni kaks korda järjest,” rääkis Saxén. 

Suurbritannia tüve kiire leviku tõttu suunatakse testimisele kõik koolilapsed. Teadaolevalt on Briti koroonaviiruse variatsioon varem levinud viirusest märksa nakkavam ning uuringud näitavad, et see nakatab ka lapsi hõlpsamini. “Tänu täiendavatele testimistele võib leida juhtumeid, mida varasemalt poleks avastanud,” jätkas Saxén. Lastel kulgeb koroonaviirus sageli asümptomaatiliselt, seetõttu võib oletada, et kõiki nakatunud lapsi polegi testitud. Jaanuaris aga testiti lapsi vähemalt 50% rohkem kui aasta lõpus. Kahtlemata on see nakkusstatistikat suurendanud.

Soome Tervise ja Heaolu Instituudi (THL) andmete kohaselt on testimisi rohkem kõikides vanusegruppides võrreldes eelmise aasta lõpuga. Päevade lõikes jõudis koroonaproovide võtmine tippu 2. märtsil, mil üle riigi tehti koguni 26 000 koroonaviiruse testi. See on kogu epideemia ajal olnud suurim testimiste arv päevas.

Haiglates lapsi palju ei ole

Helsingi ja Uusimaa haiglapiirkonna (HUS) haiglates on Saxéni sõnul põetatud kokku kahtkümmet koroonaviirusse nakatunud last kogu pandeemia vältel. “Väikeseid patsiente varasemaga võrreldes nüüd lisandunud ei ole,” kinnitas prof Saxén.

Laste haiguspilt ja kaebused on olnud erinevad. Saxén ütles, et mitmel juhul on last ravitud hoopis millegi muu kui koroonaviirusnakkuse pärast ja koronaviirus on haiglas leitud hoopis rutiinsete testide käigus. “Osadel on esinenud astmasarnaseid kaebusi, teistel kõhulahtisust või kõhuvalu,” loetles Harri Saxén. “Leidub neidki, kel on olnud vaid palavik. Mõnedel on tekkinud MIS-C sündroom, mis sarnaneb Kawasaki sündroomile, kuid kõik lapsed on hästi paranenud.” 

Kawasaki tõbi on multisüsteemne ehk kogu organismi haarav veresoonte põletik, mille põhjust ei teata. Selle seost koroonaviirusse nakatanud laste osas on uuritud varemgi. Sümptomitena on kirjeldatud veel punaseks muutunud sõrmi ja varbaid, hingeldust, palavikku ja väsimust. Sageli avaldub MIS-C sündroom lastel nädalaid pärast koroonaviirusse nakatumist. 

Allikas: Iltalehti

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.