"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
VIDEO! Üha enam haigestuvad koroonasse lasteaialapsed (0)
18. märts 2021

"Kümnenda nädala andmed näitavad koroonaviirusesse kõrget nakatumist just vanuserühmades 0-4 eluaastat ja 5-9 eluaastat. Tallinnas on lasteaiad avatud ja ka algklassilapsi saab kooli tuua, kuid siinkohal tuleks lapsevanematele südamele panna, et kui te vähegi leiate võimaluse lapsi lasteaeda ja kooli mitte viia, siis palun tehke seda," ütles Terviseameti nakkushaiguste osakonna nõunik Irina Dontśenko.  

 

Kui siiani räägiti, et enim nakatuvad koroonaviirusega täiskasvanud, siis nüüd on selge, et viimastel nädalatel on tõusnud nakatumine just lasteaia ealiste ja algklasside õppurite seas.

“Lapsed põevad koroonat üldiselt kergelt ja ehk vanem ei saa arugi, et see mõni köhatus või lurisev nina on midagi tõsist. Aga kui selline laps viia lasteaeda, siis potentsiaalselt nakatab ta tervet toa täit lapsi,” selgitas Dontšenko

Omakorda toob uus nakatunu koroonaviiruse koju, nakatab ema-isa ja need viivad omakorda haiguse töökollektiivi, kus inimesed võivad valimatult haigeks jääda.

“Praegu ongi kõige suuremad kolded lasteaedades ja suurtes töökollektiivides, kus inimesed ei saa jääda kaugtööle, näiteks tootmised Harju-, Rapla- ja Ida-Virumaal,” lisas Dontšenko

“Meil Lotte lasteaias on olukord päris hea – suuremaid kui 8-liikmelisi rühmasid hetkel ei ole ja siinkohas tahaksingi tänada lapsevanemaid, kes on pidanud pingutama ja otsima lahendusi, et saaks lapsed koju jätta,” lausus Tallinna Lotte Lasteaia direktor Gerdy Kangur.

Kangur tunnistas, et lasteaias on vaktsineerimata enamik õpetajatest. „Mõni kardab vaktsineerida, sest ei tea ju keegi, mida need ained, mida meile süstitakse endaga kaasa toovad. Üldiselt me ikkagi ootame vaktsineerimist ja oleme järjekorras. Pakutud on AstraZeneca vaktsiini, kuid just selle osas paljud kõhklevadki. Üldiselt eelistavad meie lasteaia õpetajad ära oodata Pfizer/BioNTech´i vaktsiini,” rääkis Kangur

AstraZeneca kohta on öelnud professor Irja Lutsar, et see on ohutu ja kinnitanud ka minister Kiik, et vaktsiinist saadav tulu kaalub üles hüpoteetilised riskid, nii et vaktsineerime ja seljatame ometi surmava viiruse üheskoos.

Lasteaedade sulgemine tähendaks kõikide teenuste sulgemist

“Lasteaedade sulgemine tähendaks kõikide teenuste sulgemist, sest paljud lapsevanemad, kes on täna lapse lasteaeda toonud osutavad ühel või teisel moel elutähtsat teenust. Olgu selleks siis näiteks toidupoes müümine, haiglas töötamine või õpetamine. Kõik need elutähtsad teenused peavad olema tagatud ja nende tagamiseks on ääretult tähtis see, et lapsevanemad saaksid lapsi turvaliselt sel ajal kuskil hoida,” ütles Tallinna Haridusameti juhataja Andres Pajula.

“Kuna haridusasutused on kohad, kus käib palju lapsi koos, siis nakkuse leviku võimalus on seal suur. Praegu on meil väga paljud muud kohad on kinni ja nakkusallikana jääbki nii-öelda domineerima see koht, kus on võimalus veel paljudel inimestel koos käia,” sõnas Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna peaspetsialist Hanna Sepp. “Me kõigepealt peame nägema, et nende asutuste kaudu nakkus levib ja siis kaaluma kahjude ja kasude suhet sulgemise osas.”

Kuigi lasteaiad ja hoiud on avatud, on valitsus andnud tungiva soovituse, mitte viie laps ilma hädavajaduseta lasteaeda. Tallinna lasteaias käiva lapse vanem ei pea alates 11. märtsist kuni esialgu 30. aprillini maksma kohatasu sõltumata sellest, kas laps käib praegu lasteaias või mitte.

Pikk COVID-19 võib mõjuda ka lastele

Briti teadlased on tähelepanu juhtinud, et andmed COVID-19 põdevate laste kohta ei tohiks jääda märkamata, sest nad on vanusegrupp, kelle jaoks pole veel vaktsiini, seega peaksime olema ettevaatlikud kuni on ebaselge, kuidas viirus täpselt noori mõjutab.

Suurbritannia riiklik statistikaamet on andnud põhjust muretsemiseks. Nende andmete põhjal on 13% alla 11-aastastest ja umbes 15% 12-16-aastastest kogenud vähemalt ühte sümptomitest viis nädalat pärast nakatumist.

Immunoloogia professor Danny Altmanni sõnul võivad ka viirust kergelt ja asümptomaatiliselt läbipõdenud lapsed pika COVID-19 all kannatada. Inglismaal on levinud pika COVID-19 põdevate inimeste toetusgrupid ning neis leidub ka lapsi ja teismelisi.

Kui esialgu peeti ülemaailmselt levinud viirust peamiselt hingamisteede haiguseks, millest enamus inimesi paranevad kahe-kolme nädala jooksul, siis pandeemia venides hakati üha enam teatama olukordadest, kus sümptomid kestsid mitu kuud peale haigestumist. Selliste inimeste jaoks, kelle sümptomid on pikale veninud ning mõjutavad organeid südamest ajuni, ei ole aga olemas veel ühtset raviplaani.

Pikka COVID-19 põdevate laste toetusgrupi kaaslooja, psühholoogiaprofessor Frances Simpsoni sõnul nähakse ühe suure probleemina erinevust ägeda infektsiooni ja pikaaegse COVID-19 vahel. Nimelt on mõned lapsed esialgu asümptomaatilised või neil on kergemad sümptomid, aga siis võib minna kuus kuni seitse nädalat enne kui nad hakkavad kogema pikaaegseid sümptomeid, mis võivad varieeruda väsimuse, nõrkuse ja peavalu vahel kuni neuropsühhiaatriliste sümptomiteni nagu krambid või isegi nahakahjustused.

Hetkel ei ole teadlased leidnud ühtset arusaama, milline mõju on pikaaegsetel sümptomitel täiskasvanutele, kuid esialgsed andmed on murettekitavad. Laste kohta on infot veel liiga napilt.

Lapsevanem: beebi oli neljakümnekraadises palavikus

Viimased kuud on näidanud, et ka Eestis on laste seas aina rohkem raskemaid läbipõdemisi. Veelgi murettekitavam on aga see, et mõnel lapsel on pärast läbipõdemist tekkinud tugevad tüsistused. Selle aasta algusest alates on Tallinna Lastehaiglas olnud koroonaviirusega ravil üle kuuekümne pisikese patsiendi.

Aastavahetuse kanti haigestus koroonaviirusesse kolme lapse ema Kaisa Pihor koos kaaslasega. Nakkuse said ka peres lapsed ning kõigist neist kõige raskemaid sümptomeid koges just pere noorim liige, pooleaastane Hugo. Pisilapse palavik tõusis koguni neljakümne kraadini.

“Kõige raskem oligi see, kui beebi oli pea neljakümnekraadises palavikus ja ootasin lihtsalt, et millal saaks jälle seda alandajat anda, et tal läheks natukenegi paremaks. Samas ma ei teadnud seda, milline võib tunni pärast tema enesetunne olla – kas võib tekkida mingisugune hingamisraskus või beebi võib minna täiesti apaatseks,” kirjeldas Kaisa, et just teadmatus oli selle olukorra juures kõige hirmsam.

Tallinna Lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja Reet Raukase sõnul mõjubki koroonaviirus lastele samamoodi nagu täiskasvanutele: “Tekib palavik, köha-nohu, kõhusümptomid, oksendamine, iiveldus ja kõhulahtisus. Küll aga lastel tekib vähem niisugused kopsuhaigusi, mille tõttu vanemad inimesed on kopsude kunstlikul ventilatsioonil.”

“Mida suurem on nakatumise määr meil riigis ja konkreetselt siin Harjumaal, seda kõrgem on tõenäosus, et haigestuvad ka noored inimesed. Ma ei välista, et Suurbritannia tüvi mängib selles ka oma rolli, sest ta nakkavam kui see tüvi, millega meil oli seni tegemist,” kirjeldas Lääne-Tallinna Keskhgaigla juht Arkadi Popov.

Tugevad tüsistused lastel

Arstidele on aga tõsisemat muret tekitanud see, et alates veebruarikuust on ligi kümnel lapsel Eestis tekkinud kuu või poolteist peale koroonaviiruse läbipõdemist väga rasked tüsistused.

“Selle haiguse nimi on multisüsteemne põletikureaktsioon. Seda saades lapse immuunsüsteem reageerib nagu üle ning esialgu tekib kõrge palavik, ka nahalööbed, kõhuvalud, oksendamine, millega patsiendid pöörduvad haiglasse. Siin aga selgub juba, et on kahjustatud ka südame-veresoonkond, mõnedel ka neerud ja ka hüübimissüsteem on kahjustada saanud – see on väga tõsine põletikuline reaktsioon,” ütles Raukas.

Arstid panevad südamele, et kui lapsel on olnud lähikontakt COVID-19 haigega või ta on teadaolevalt põdenud asümptoomset COVID-19 viirust ning lapsel tekib palavik, mis tõuseb üle 38 kraadi ning millele lisandub silmapõletik, kõhuvalu, lööve, oksendamine või kõhulahtisus, siis tuleks pöörduda arsti poole ning teha vajalikud vereproovid. Väiksemate laste puhul võib märgata ka lapse loiuks või ärritunuks muutumist.

Et Kausal on perega viiruse läbipõdemisest möödas juba kaks ja pool kuud, saab ta nüüd kergendunult öelda, et tema lapsed on sellest viiruse järgsest tüsistusest tõneäoliselt pääsenud: “Hea oli, et ma seda sellelest varem kuulnud ei olnud. Muidu oleksin peale läbipõdemist istunud ja oodanud ning muretsenud, et kas nüüd äkki miskit juhtub.”

Seotud lugu: Soomes on tõusnud laste koroonaviirusse nakatumised

 

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.