"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Eesti edendab naiste ja tüdrukute õiguste kaitset Afganistanis (0)
19. märts 2021
Mats Õun

"Eestil ja Afganistanil on olnud ligi kaks aastakümmet tihe julgeolekualane ja poliitiline koostöö, mis on toonud kaasa positiivseid muudatusi erinevates valdkondades – seda ka naiste ja tüdrukute õiguste edendamise osas," ütles välisminister Eva-Maria Liimets.

Välisminister Eva-Maria Liimets oli üks avakõnelejaid reedel toimunud ÜRO naiste staatuse komisjoni Afganistani naiste õiguste teemalisel üritusel, vahendas BNS.

“Oleme Afganistanis näinud edusamme nii naiste haridusele juurdepääsu võimaldamises kui ka naiste poliitilise ja majandusliku rolli suurenemise näol. Tugevad naisliidrid ja aktiivne kodanikuühiskond on märk inimõiguste tagamise üha kasvavast rollist Afganistani uues ühiskonnas,” märkis ta.

Afganistani rahuprotsess on üks Eesti prioriteete ka ÜRO Julgeolekunõukogus. Eesti peab oluliseks, et rahuportsessi kõigis etappides kaasatakse naisi ning seisab selle eest, et naiste õigusi austatakse nii rahuläbirääkimiste ajal kui ka edaspidi põhiseaduse toel. “See on üks peamisi tingimusi rahvusvahelise abi jätkamiseks Afganistanis. Mõistame hukka rahupüüdlusi õõnestavad rünnakud, sealhulgas need, mis on suunatud naiste, inimõiguste eest seisjate, meediatöötajate ja kodanikuühiskonna vastu,” lisas Liimets.

Alates 2006. aastast on Afganistan olnud üks Eesti arengukoostöö prioriteetriikidest. Juba aastaid töötab Põhja- ja Ida-Afganistanis MTÜ Mondo. Projektide eesmärk on parandada naiste reproduktiivtervist, juurdepääsu sünnitusabile ja tüdrukute võimalusi hariduse saamiseks. Mondo tegevust Afganistanis toetavad välisministeerium ja eraannetajad.

Üritus toimub virtuaalselt naiste staatuse komisjoni istungi raames New Yorgis. Korraldajad on Ühendkuningriik, USA, Afganistan ja Georgetown Institute for Women, Peace and Security.

ÜRO naiste staatuse komisjon (CSW) on ÜRO majandus- ja sotsiaalnõukogu (ECOSOC) alakomisjon, mis on pühendunud soolise võrdõiguslikkuse edendamisele ja naiste õigustele. Komisjoni istungid toimuvad kord aastas kevadeti. Tegu on suurima ja kõige kõrgetasemelisema naiste õiguste alase kohtumisega aastas, millel osaleb tavapäraselt ka väga suur hulk kodanikuühiskonna esindajaid. Eesti on praegu ka naiste staatuse komisjoni liige.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

jääks igavesti
21. märts 2021 08:04
USA juba ammu tahaks Afgaanist jalga lasta kuid mis saab tõlk Omaridest mida tähendab puštunvali mägede seadus. Mis sai vast parimast Afgaani juhist Najibist lastearstist ja brutaalsest julgeolekuülemast ja tema vennast - mitte kedagi ei huvita on ju? USA saab lahkuda Afgaanist ainult Afgaani jäädes ja kõnelused käivad selle üle kuidas leida moodus lahkuda jäädes igavesti. Ja muide vast selline teat sorti lahkumine jäädes igavesti tegelt parim - millest afgaanid elavad ainult pealinnas Kabulis viis miljonit suud toita üle Afgaani oma nelikümmnd miljonit kes toidab. Miljonid habemikud kes võidelnud aastakümneid. Mis muud kui vastavaid sedeleid ühtlase kihina ja kui vaja siis tarib sedeleid kardulakotiga išakiga mägedesse. Eesel mägedes ideaalne muudkui tari sedeleid kardulakotis. Afgaan elik Impeeriumite surnuaed.
saatjateta alaealised
20. märts 2021 11:12
Jõhkra debiilsuse poolest USA nn Afgaani komplotti võib võrreldada vaid Vietnami sõjaga elik unustamatu Ernesto Che Guevara järgi - on vaja ühte, kahte, palju Vietname. Kuid lugupeetavad kui Afgaan lõppeb mis siis edasi kes katab Afgaani jätkuvalt ühtlase kihiga vastavate sedelitega? Miljonid ja miljonid habemikutest saatjateta alaealised...
Vaatleja
20. märts 2021 10:25
Eesti võiks ju tegeleda naiste õiguste kaitsega ka meile palju lähemal Saudi-Araabias, Bahreinis, Türgis, Albaanias jne. Miks kohe kodust nii kaugele minna? Või hoopis alustada kohe kodust, kus naised tihti oma meestelt rohkemgi peksa saavad, kui mistahes islamiriigis?!
kakskümmend aastat
20. märts 2021 06:12
USA-l on kakskümmend aastat väldanud sõjast siiber ja lihtsalt tahetakse jalga lasta. Ja mis saab tõlk Omarist teab keegi?