"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
NATO raport paljastas Soome valitsuse vastu suunatud naisviha (0)
19. märts 2021
Rene Suurkaev/ Foto on illustreeriv

NATO Strateegilise kommunikatsiooni kompetentsikeskuse StratComi värske raport täheldas, et naiste juhitava Soome valitsuse aadressil kohtab veebis tohutul määral suguõdede viha ja kriitikat.

Ülevaade põhineb 2020. aasta 12. märtsi ja 27. juuni vahel kogutud andmetel. Aruannet tutvustaval pressikonverentsil kirjeldas andmeid kogunud Rolf Fredheim, kuidas maailma meedias laialdast tähelepanu pälvinud peaminister Sanna Marini valitsus sai vaadeldud perioodil “šokeerivalt palju solvavaid sõnumeid”. StartComi raportist nähtus, et viie kriitikatule all enim olnud naisministri tõekspidamistesse ja arvamusavaldustesse suhtuti hävitavalt ja põlastavalt, halvustades ja rünnates nende väärtusi, õõnestades nende otsustusvõimet ja seades kahtluse alla ministrite juhtimisvõime. 

Sõnavabaduse ja vihakõne piir on ebaselge

Twitteris avaldatud sõnumid sisaldasid muuhulgas naisvihkajalikke hüüdnimesid ning naiste ja koduse majapidamisega seonduvaid kujundeid, millega viidati näiteks peaministrile. Osad sõnumid isegi ei varjanud naiste vastu suunatud põlgust ja viha. Raporti kohaselt saabus enamik sõnumeid bot’ide ehk internetirobotite asemel tegelikelt kontodelt, millest enamik olid siiski anonüümsed. “Me kõik teame, kui levinud on reaalsete inimeste pähe esinevad bot’id, mis levitavad ebareaalseid sõnumeid, ja seda ka piiri tagant,” sõnas Fredheim. Tema sõnul on veebis raskem kontrollida ehtsat sisu, kuna piir sõnavabaduse respekteerimise ja vihakõne piiramise vahel on keerukas.

Poliitikaväljaanne Politico intervjueeris NATO StartComi raporti raames ka roheliste saadikut Iiris Suomelat ning Bella Forsgréni, kel on küberkiusamise kogemust. Ajakirja sõnul on nende kogemused võrreldavad 2019. aasta uuringuga, milles 28% valitsuse esindajatest, kes olid sattunud vihakõne ohvriks, ütlesid, et ei soovi seetõttu enam otsuste tegemisel osaleda. “Pean alati mitu korda järele mõtlema, millistes aruteludes osaleda,” tunnistas Forsgrén. “Küsimus ei seisne kunagi teemas, vaid asjaolus, kuidas naistel või mittevalgetel inimestel on lubatud rääkida. Mistahes kriitika ei ole teretulnud.” Forsgrén lisas, et kõigele vaatamata ei tunne ta veel, et vihakõned oleksid mõjutanud tema avalikku tegevust.

Andmete uurija Fredheim soovis aga siiski rõhutada, et Soome olukord on endiselt parem kui paljudes teistes riikides.

Kas valitsus tellis uuringu ise?

Soome sotsiaalmeedias on tekkinud elav arutelu, kuidas mainitud uurimus üldse sündis. Kahin tekkis sellest, et andmete uurija Rolf Fredheimi esitlusest ilmnes pressikonverentsil, et palve andmekogumiseks tuli peaministri kantseleist. Uurimisaruandes endas pole mainitud, et keegi oleks projekti tellinud.

Näiteks põlissoomlaste erakonna aseesimees, rahvasaadik Riikka Purra arutles Twitteris, et tasub välja öelda, kas uuringu tellis peaministri kantselei ise. Ka põlissoomlaste erakonna esimees Jussi Halla-aho küsis Twitteris, kas tõesti on Marini büroo tellinud enda kohta NATO uuringu ja kas see oli kinnimakstud töö.

“Kuidas keegi üldse on sellise idee saanud; kas riik tellib uuringu, milles uuritakse omaenda kodanike Twitteri postitusi seoses valitsusega?” imestab Ida-Soome ülikooli ülikooli õppejõud ja avalik-õiguslik dotsent Matti Muukkonen.

Valitsuse kommunikatsioonijuht Päivi Anttikoski on Twitteris vastanud mitmele imestanule, et uuringut soovitati peaministri kantseleist StratComile 2019. aasta kevadel peaminister Juha Sipilä ametiajal ning nime all “Inauthentic Coordinated Networks in Finnish Information Environment”. Anttikoski rõhutas, et kõne all ei olnud tellimus, vaid ettepanek.

Juhtiv kommunikatsiooniekspert Jussi Toivanen peaministri büroost selgitas ajalehele Iltalehti lähemalt, et küsimus oli NATO Strateegilise kommunikatsiooni kompetentsikeskuse enda iseseisva uurimusega. “Ei Sanna Marini ega Antti Rinne valitsusel olnud mingit seost uurimishankega,” kinnitas Toivanen. “Algsest projektiettepanekust loobuti Sipilä valitsuse ajal.” 

Uurimuse tähtsus on laiem

Raportis mainiti, et uuringu eesmärk oli aru saada, mil määral kohtab Soome Twitteris poliitikateemalist solvavat ja laimavat keelt ning kas sõnumid pärinevad ehtsatelt või botikontodelt.

Kuigi Soome ei kuulu NATO-sse, on valitusese aadressil tulnud sõnumid uurijate sõnul kasulikud ka sõjalisele liidule. Näiteks nähtus uurimusest, et lõviosa vihameelsetest sõnumitest tuleb riigisisestelt päriskontodelt. Aruande kohaselt on võltskontode kaudu kooskõlastatud tegevus reaalne oht ja tõsine väljakutse, kuid seda ei tohiks oletuslikult kasutada sotsiaalmeedias, kirjeldamaks soovimatut kriitikat.

NATO aruandes mainiti ka Soome eelmise valitsuse ametiajal tellitud vihakõne uuringut (2019), mille kohaselt on vihakõne reaalne oht demokraatiale.

Allikad: Iltasanomat ja Iltalehti

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

duunari kassas
20. märts 2021 11:35
Sanna Marin on hästi saanud hakkama tõeline duunari kassas ja Tasavallan Hallituses. Mässumehest õllesõbral Uljanoffil - tuntud Eestis ka Leninina - igati õigus igast köögitüdrukust võib saada riigijuht tõsi tuleb selle õige tüdruku peale treffata ja Soomes ilmselt treffati. Edu Sannale tublile duunarile kasssas. Tublisti õppimist siinmail Kajal vast alustab kassast?
temaatik
20. märts 2021 10:45
Enamus naisi ei ole feministid. http://www.whale.to/b/feminism.html
Riigikogule mõtlemiseks
20. märts 2021 10:44
Kutsume Sanna Marini valitsuse Eestisse.
Gorbatšovi pidevalt stabiilselt
19. märts 2021 20:22
Kari igavlejaid tuleks saata kõnnumaale miks mitte Põhja-Soome sätib aparaadi üles vana hea Gorbatšovi ja muudkui pidevalt ja äärmiselt stabiilselt.
Vaatleja
19. märts 2021 15:35
Ja nüüd peab NATO ilmselt väed Soome sisse viima ja naisvihale lõpu tegema, kui Soome kaitsevägi ise sellega hakkama pole saanud!