"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Saksamaal lahvatas katoliku kiriku kuritarvitamiste skandaal (0)
19. märts 2021
Scanpix

Saksamaa katoliku kirikus tuli ilmsiks ulatuslik seksuaalne kuritarvitamine, milles 200 ahistajat on aegade jooksul pilastanud koguni 300 ohvrit.

Uudisteagentuur AFP vahendas, et aastatel 1975–2018 toimunud väärkohtlemise ohvritest olid üle poole alla 14-aastased.

Võikad teod tulid ilmsiks advokaat Björn Gercke ja temma abiliste 800-leheküljelisest uuringust. Gercke sõnul oli väärkohtlemist aastakümneid maha salatud, kuna ükski koguduse liikmetest polnud soovinud tõde päevavalgele tuua. Uurimusest nähtus, et lõviosa seksuaalsetest kuritarvitamistest toimus 2017. aastal surnud Kölni endise peapiiskopi Joachim Meisnerin ajal.

 Ahistamisjuhtudest oli koostatud ülevaade juba varem, kuid Kölni praegune peapiiskop Rainer Maria Woelki oli selle avalikustamise vastu. Kirikupea väitis, et uurimine oli nii ekslik kui ka ebaseaduslik, ja palus Gerckel teha uus uurimine, mis avaldati eile.

Üks salatsemises süüdistatutest oli eile tagasi astunud Hamburgi peapiiskop Stefan Hesse. Woelki vallandas ilmsiks tulnud juhtumitega seoses ka abipiiskop Dominikus Schwaderlappi ja kirikuametniku Günter Assenmacheri. Võimalike muude meetmete osas toob selguse järgmine nädal.

Seksuaalse väärkohtlemise ohvrite arvates on uus raport liiga piiratud, samuti on see avaldatud liiga hilja, kuna suur osa pilastamistes osalenud usutegelastest on jõudnud juba manalateele minna. “Kiriku venitamistaktika on kestnud viimased 10–11 aastat,” sõnas ahistamisohvrite esindaja Matthias Katsch.

Ulatuslik seksuaalne väärkohtlemine ilmnes katoliku kirikus ka 2018. aastal. Toona selgus, et katoliku kiriku preestrid olid seitsme aastakümne jooksul ära kasutanud üle 3700 inimese. Enamik ohvritest olid noored poisid.

Allikas: Iltalehti

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

meister
19. märts 2021 14:54
Pealkiri annab selge sõnumi: kuritarvitati katoliku kirikut.
kahtlemata oluline kommentaar
19. märts 2021 14:58
Said ivale pihta, tubli!
kooripoisid
19. märts 2021 10:46
Paganatest maarahvas ei tea tsölibaadist miskit isegist usupuhastajast Luterusest ja Katariina von Borast põle abi - pagan on pagan. Järsku habemikust popist oleks abi paneb viinuskat äärmiselt mehiselt ja need hunnitud kobedad baabad pöörab maarahva lausa õiget usku?