"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
Tallinna Sadam otsib 6 miljoni euroga D-terminali välisruumi ehitajat (0)
19. märts 2021
Mats Õun

Tallinna Sadam kuulutas välja D-terminaliga piirneva välisruumi ehitustööde riigihanke kujundamaks terminali ümbrusest kaasaegne linnaruum; hanke eeldatav maksumus on 6 miljonit eurot, vahendab BNS.

“Kasutajakogemuse parandamiseks ühendame terminali teenindusalad linnpargiga ning taastame piirkonna ajaloolise indentiteedi. Piirkonda tuleb rohkelt rohealasid ja haljastust ning uusi ajaveetmise kohti,” ütles Tallinna Sadama arendusosakonna juhataja Hele-Mai Metsal pressiteates.

D-terminaliga piirneva välisruumi rekonstrueerimise käigus realiseeritakse ideekonkursi võitnud maastikuarhitektuurne kontseptsioon, mille raames kujundatakse D-terminali esine ala täielikult ümber.

Projekti raames ehitatakse uued jalakäijate liikumisteed – sealhulgas ka promenaad –, katusealused busside ja taksode ootajatele, jalgratta parkla ning markeeritakse ajalooline Tõrvaköögi asukoht. Samuti rajatakse Kochi ja Girardi väljakud ning uue silla esine koos vajalike välisruumi kujunduselementide ja haljastusega.

Lisaks uuendatakse kogu ala tänavavalgustus, kivisillutis ning teed ja tehnovõrgud. Liiklusvoo paremaks sujumiseks muudetakse Uus-Sadama tänava ning bussipeatuste asukohta, luuakse uus parkla reisijaid teenindavatele taksodele ning lühiajaline parkla reisijaid toovatele või ootavatele autodele.  

D-terminaliga piirneva välisruumi ümberehitamiseks 2019. aastal korraldatud ideekonkursi raames otsis Tallinna Sadam Vanasadama D-terminali ümbrusele ja seda läbivale promenaadile parimat avaliku ruumi lahendust, mis laiendaks aktiivse linnaruumi sadamani ning ühtlasi järgiks Vanasadama arendusplaani ehk Masterplan 2030+ esitatud kontseptsiooni.

Žürii valis osalejate seast võidutöö märgusõnaga “Taglas”, mille kaasautorid olid Kivisilla OÜ maastikuarhitektid Ülle Grišakov ja Triin Järve ning AS-i K-Projekt maastikuarhitektid Signe Kasepalu ja Birgit Pukk.

Koos ümbritseva alaga on ümberkujundatava ala suurus ligikaudu 5,2 hektarit, mis hõlmab endast D-terminali esist, Lootsi kvartali esist ning Reidi teed promenaadiga ühendatavaid alasid.

Tallinna Sadam kasutab ehituspartneri leidmiseks konkurentsipõhist läbirääkimistega hankemenetlust, mille taotluste esitamise tähtaeg on 23. aprilli keskpäeval.

Ehitustöid toetab Euroopa Liit Euroopa Ühendamise Rahastu (CEF) meetme kaudu Twin-Port 4 raames.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.