"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Terviseamet: Tallinn on kõrge nakatumisnäitajaga suurim murekoht (0)
19. märts 2021
Mats Õun

“Oleme jätkuvalt kriitilises faasis. Nakatumine on väga kõrgel tasemel. Hiljutised reoveeuuringu näitajad ei anna olukorrale erilist lootust, sest näitavad hetkel, et oleme endiselt tõusutrendis,” sõnas Terviseameti peadirektor Üllar Lanno.

Haiglatesse on nädalaga juurde tulnud sadakond patsienti. Kõige kriitilisem on olukord teise astme intensiivravis.

64% uutest nakatunutest on juurde tulnud pealinna või selle ümbrusesse Harjumaal. Kõige suurem osa nakatunutest on Lasnamäe linnaosas. Nakatumisnäitajad on kõrgeks tõusnud ka Mustamäel, Haaberstis ja Põhja-Tallinnas.

“Teistes suurlinnades on näitajad Tallinnast 14 korda väiksemad,” ütles Lanno.

Lanno sõnul tundub, et teatud piirkonnad nagu Põlvamaa ja Valgamaa on olukorraga paremini hakkama saanud, sest nakatumine on viis korda madalam kui mujal Eestis. Reoveeuuringud näitavad aga juba tõusu. “Oleks paslik kiita neid elanikke, ettevõtjaid ja kohalikke omavalitsusi, et nad on suutnud need piirkonnad puhtamatena hoida. Samas on reoveeuuringutest näha, et Valgamaal on toimunud tõus juba kolm mõõtmispunkti järjest, mis näitab, et kui hetkel saame tunda rahuldust, siis oht on endiselt olemas,” sõnas ta.

Puhkusereisid on täies hoos

Vaatamata keerulisele olukorrale võtab üha rohkem inimesi ette puhkusereise. Terviseamet on seisukohal, et reisimist tuleks vältida nii palju kui võimalik. “Vältida tuleks isegi Eesti-sisest reisimist ja püsida kodus,” sõnas Lanno.

Lanno sõnul peavad inimesed pingutama ja võimalikult palju praegu kodus püsima, et hiljem saaksime suve nautida. “Kui võtame tänase nakkuskordaja aluseks, siis võime öelda, et suvi jääb vahele. Kui suudame selle viia 0,85 peale, siis sel hetkel võiks tekkida lootus, et mai keskel on asi nii lahendunud, et oleme jälle rohelises koridoris, kust edasi liikuda,” lisas ta.

Terviseamet kutsub endiselt mõistma ning järgima meetmeid, mis valitsus on kehtestanud ning paneb südamele, et mõelda tasuks nii enda kui teiste tervise, aga ka pikale veninud kriisi tagajärgedele.

Tanel Kiik: valitsus arutab täiendavaid piiranguid uuel nädalal

“Kui näeme, et piirangud ei aita, nende mõju ei ole piisav, et nakatumiskordaja alla ühe viia, siis on vaja vaadata, milliseid täiendavaid samme riik astuda saab,” ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

Palju on räägitud eriolukorra kehtestamise võimalusest, kuid minister suuri liikumispiiranguid ei poolda. “Loodan isiklikult, et lausliikumispiiranguid Eestis ei tule ja mina seda õigeks ei pea, et hakata inimeste liikumist kellaajaliselt reguleerima,” sõnas ta.

Kiige sõnul on siinkohal oluline teavitustöö ning oma roll ka ajakirjandusel. “Kuldreegel on, et kõik, mis on välditav ja ärajäetav tulebki ära jätta. Praegu pole aeg pidada pidusid ja koguneda ei sees ega ka väljas. Saame suhelda video teel, suhelda pereringis ja liikuda värskes õhus. Kindlasti on teretulnud suhtlemine nendega, kes on saanud end vaktsineerida,” lisas ta.

Minister tõdes, et kui osa ühiskonnast reegleid lõpuni ei täida ja olukorda piisavalt tõsiselt ei võta, siis on vaja olukorra ohjamiseks rohkem ressurssi, mis omakorda tähendab kriisi pikale venimist. “Ootame ära uue nädala alguse ja vaatame üle teadusnõukoja soovitused. Ühtegi piirangut me kokkuleppinud ei ole, aga kardan, et kui olukord ei muutu peab ka valitsus hakkama järgmisi samme tegema,” sõnas Kiik.

Siseminister Kristian Jaani sõnul on politsei järgmise nädala fookuses Põhja regioonis ühistranspordis maskide kandmine ning 2+2 reegli järgimise jälgimine.

Seni on tema sõnul politsei koostöös terviseametiga tabanud 14 inimest, kes peaksid olema eneseisolatsioonis, kuid liiguvad linnas ringi. “Number on küll väike, aga selle mõju võib olla suu,” nentis ta.

Jaani lisas, et viimase nädalaga on politsei järelevalvetegevus tõusnud 17 protsenti ning on alustatud haiglate ja perearstikeskuste nõustamisega, kuidas käituda provokatiivsete käitumiste korral.

Seotud lugu: Dr Lill: asjad pole paremaks läinud, võimalikud on veel rangemad piirangud

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

formamint
20. märts 2021 10:53
https://lounaeestlane.ee/teadlaste-hinnangul-levib-uus-koroonaviirus-sama-kiiresti-kui-1918-aasta-hispaania-gripp/ https://diplomaatia.ee/hispaania-gripp-20-sajandi-kurikuulus-pandeemia/ https://et.wikipedia.org/wiki/Hispaania_gripp https://russian7.ru/post/kak-ispanskiy-gripp-povliyal-na-iskhod/ Hispaania gripp põhjustas Saksamaa kaotuse I maailmasõjas ja aitas bolševikel Venemaal võimule tulla. Eestisse jõudis hispaania gripp koos Saksa vägedega. Tänapäeval soodustab viiruste levikut „piirideta maailma” ideoloogia ja sellega kaasnev rahvaste massränne.
enn
20. märts 2021 09:35
Miks piirid on lahti? Miks peab setumaa hajaasustuse mammi kannatama, sest tallinna prouad tahavad reisida? Pange Tallinn kinni, igalt poolt, sest kõik see ahnus ja muud inimhaigused sealt üle Eesti levivad. Miks pole Tallinn ja piirid veel kinni pandud. Iga päev kui te venitate ei saa proua Kaja Kallas minna restorani ja on seetõttu õnnetu. Kui riigi preilinna on õnnetu, vaevalt, et siis tema alamadki õnnelikud, kui ehk vaid ekred. Aga need põlegi alamad. Valige Kajale oma restoran, palgake kokad ja muu, aga pange kõik muu Tallinnas kinni. Kas Kajale nii sobiks? Sest siililegi ja siimulegi selge - esimeset päevast alates kui KaKavalgus meile saabus, hakkas Eesti kaotama ja eelkõige rahaliselt ning majanduslikult. Kas reffid soovivad Eesti majanduslikult laostada. Ma sain aru, et no viie esimese hulka. Aga või oli kajal veel suurem ambitsioon, et noh kohe esimeseks. Yess, me olemegi seal! kaja Kallas viis meid vaid paari kuuga esimeseks. Vot see on saavutus, mida põle võimlaik järgi teha, ei mingid helmed ega Drake ega isegi Bruno Mars. Kui just tulnukad Marsilt ei tule...
katkuaeg
20. märts 2021 07:53
Kui mureks katk siis lahenduseks karantiin või siis Tegnell mahenduseks Õeke Morfiin täpselt nii see on. Järsku hoopis raha esmatähtis võimalus teenida ja korralikult mingid viirused lihtsalt ei ole olulised. Vajadus valida siis.
Põhiline reisima
19. märts 2021 18:38
Põhiline reisima ja vanakestele siis Tegnell. Igaühele oma igihaljas klassika dr Goebbelsi käsulaudade alusel.
nentija
19. märts 2021 15:51
https://eestinen.fi/2021/03/soome-valjaanne-eestis-on-koroonaga-nakatumisi-10-korda-rohkem-kui-soomes-eesti-tase-on-maailma-korgeim/