"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Toomla: Reformierakonna languse taga on kehv töö viiruse pidurdamisega (0)
19. märts 2021
Scanpix

"Valitsus ja ennekõike Reformierakond, kes on selle valitsuse eesotsas, on olnud võrdlemisi tagasihoidlik koroona pidurdamisega ja see on peamine põhjus, mispärast Reformierakonna toetajaskond langes," ütles politoloog Rein Toomla.

Mõned muutused reitingutabelis jäävad Toomla sõnul küll statistilise vea piiridesse, aga 2-3 protsendi suurused muutused on siiski juba täiesti arvestatavad.

“Keskerakonna tõusu põhjusena julgeksin välja pakkuda, et Keskerakonna kõhklev valija on toibunud sellest, et erakond ei ole enam valitsuses number üks, vaid on lihtsalt number kaks, aga ta on ikkagi valitsuses,” märkis Toomla.

“Paistab, et see eelmine küsitlus, kus see näitaja oli 20 pealt 17-le langenud, oligi just siis selline kerge negatiivne üllatus ja nüüd need samad kõhklejad on saanud aru, et midagi väga hullu polegi juhtunud ja ongi tagasi Keski toetajate juurde tulnud, nii et tulemuseks on taas see sama 20 protsenti.”

Ebapiisav töö viiruse ohjeldamisega

Reformierakonna toetuse languse põhjuseks peab Rein Toomla aga koroonaolukorraga toime tulemise puudulikkust.

“Valitsus ja ennekõike Reformierakond, kes on selle valitsuse eesotsas, on olnud võrdlemisi tagasihoidlik koroona pidurdamisega ja ma julgen arvata seda, et Reformierakonna natuke kõhklev valija oleks oodanud jõulisemat lahendust. See suhtumine oli kaua aega veidikese vinduv ja võib-olla oli neid inimesi palju, kes arvasid, et tuleks ikkagi kehtestada eriolukord ja sellised järsemad,  jõulisemalt piirangud, aga neid ei tulnud ja see oli see peamine põhjus, mispärast siis Reformierakonna toetajaskond langes.”

Sotsiaaldemokraatide populaarsuse tõusu kahe protsendipunkti võrra võib politoloogi sõnul selgitada aga asjaoluga, et sotsid on opositsioonis.

“Siin on jällegi see Reformierakonna-efekt. Kui suhtumine on selline, et valitsuse käitumist tervikuna saaks hinnata kriitiliselt, siis alati opositsioon sellest võidab. Nii on ilmselt juhtunud ka sotsiaaldemokraatide puhul,” arvas Toomla.

Eesti 200 nopib protestihääled

“Paljudel on ilmselt küsimus, et miks on Eesti 200-l selline kõrge populaarsuse tase, eriti arvestades seda, et tegu on parlamendivälise erakonnaga. Võib oletada, et need 15-16 protsenti, kes ütlevad, et nemad hääletaksid Eesti 200 poolt, ei pruugi mitte sugugi kõik valimistel oma toetust üles näidata. Nende puhul võib olla lihtsalt tegu pettunud valijatega, kes on pettunud ühelt poolt nii valitsuserakondades kui ka parlamendierakondades,” selgitas Rein Toomla.

“Selliseid protestihääletajaid on alati olnud, tõsi küll, võib-olla mitte nii palju, kui Eesti 200 toetajaskond näib olevat, aga siin ei ole ka midagi väga eriskummalist. Teisalt ma arvan, et kui Eesti 200 oleks Riigikogusse pääsenud, – neil jäi ju kaks aastat tagasi  vist vähem kui pool protsendipunkti künnisest puudu – siis vaevalt see populaarsus praegu selline oleks,” lisas ta.

“Eesti 200 suudab hõlmata just neid, kes suhtuvad kriitiliselt valitsusse ja parlamendierakondadesse tervikuna. See on Eesti 200 toetajaskond,  aga me ei saa olla väga kindlad selles, et kas toetajaskond on samasugune ja sama suur ka kahe aasta pärast, kui valimised tegelikult kätte jõuavad.”

Seotud lugu: Reitingud: Keskerakond tõusis populaarsuselt teiseks

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

to to
19. märts 2021 21:49
Kaja Kallas: nakatumise tõusus on süüdi abielureferendumi arutelust tekkinud stress. https://www.youtube.com/watch?v=d92MuC_yK-o
nentija
19. märts 2021 15:52
https://eestinen.fi/2021/03/soome-valjaanne-eestis-on-koroonaga-nakatumisi-10-korda-rohkem-kui-soomes-eesti-tase-on-maailma-korgeim/
mait
19. märts 2021 15:18
Kaja Kallas andis kohe peale peaministriks saamist ühiskonnale signaali piirangute ebatõhususest. Pealkirjad ajalehtedes: Kaja Kallas kõhkleb koroona lisapiirangutes: „Neis on palju näilisust”. Kui rahva pea kõhkleb ja kokutab, siis loomulikult on tema süüdi. Kes veel?
mait
19. märts 2021 14:46
Kaja Kallase hingele jäävad need 600 lisasurma viimase paari kuu jooksul ning Eesti maine totaalne hävitamine, kuna oleme koroonahaigete suhtarvult maailmas esimesel kohal. Esimesel kohal!!!!!! Kõik see töö ja laenud eelmise valitsuse poolt visati Kallase lausega "need piirangud on nii näilised" prügikasti. Maailm imestab, sest Eesti on ju hõredalt asustatud pealegi. Ja Eesti ajakirjandus teeb kallasele pai, kuigi peaks selle rumala naise koheselt peaministri toolilt tagasi kutsuma. Niipea kui reformierakond saab valitsusse hakkavd siin juhtuma maailma mastaabis sigadused - praegu koroona ja Ansipi ajal maailma suurim rahapesu, mille ka Eesti ajakirjandus kinni mätsis. Kas Kaja Kallas ja Reformierakond hoolib Eesti inimestest? Vaevalt küll. Las haigestuvad massiliselt ja kui lausa ei sure, siis jäävad aastateks põdema. Aga no pea tõdema - rumal rahvas väärib rumalat juhti!
to: mait
19. märts 2021 15:04
Kaja Kallas üksi on süüdi kõigis viimase paari kuu koroonasurmades? Raske uskuda, ehk tood mõned tõendid?
heidi
19. märts 2021 15:12
Jah, Estonia hukkunute arv on varsti ületatud mõne kuuga, omal ajal räägiti, milline mõju saab olema laevahukkunute suurel arvul väikesele Eesti rahvale, aga nüüdsed viirusesurmad võetakse teatavaks nagu muuseas. Naljakas, kui kiiresti tuli välja uue valitsusjuhi ignorants ja ükskõiksus oma alamate suhtes, peaasi, et õhtul ikka restoranis saaks käia.