"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
VIDEO! Suhtlemine eakatega aitab vähendada üksildust (0)
19. märts 2021
Dmitri Povilaitis/ Foto on illustreeriv

"Üksiolemine on üks tugev riskifaktor, sest me oleme inimestena ikkagi sotsiaalsed loomad ja me vajame teist enda kõrvale," kinnitas psühholoog ja ettevõtte Miltton muutuste juhtimise nõustaja Eva-Maria Kangro.

Tallinnas on üksindus ja üksi olemine muutunud vanemaealise elanikkonna seas suuremaks probleemiks just praegusel koroonakriisi ajal,
mil soovitatakse tungivalt vähendada igasuguseid kontakte. Kristiine linnaosas elab näiteks hinnanguliselt tervelt 40 protsenti eakatest üksi.

Näiteks Jenni, kel on küll palju lapsi ja lapselapsi, tunneb end siiski aeg-ajalt üksildasena. “Mul on poeg ja siis, kui tal on palju aega, käib ja ööbib ta minu juures,” lisas Jenni.

Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe lausus aga, et üksilduse teema on nende linnaosas märgatavalt esile kerkinud. “Iganädalaselt saame sotsiaalhoolekandeosakonnas kõnesid, kus kurdetakse vaimse tervise ja hingehädade üle. Eelkõige on need tingitud hetkel olevast pandeemiast ja viiruse levikust.”

Kristiine linnaosavalistus on võtnud ette koostööd teha MTÜ Jututajatega, kelle eemsärk ongi pakkuda seltsi üksikutele vanainimestele. Projektijuhi Maarja-Liis Mölderi sõnul on nende klientide hulgas eakaid, kes on kaotanud lähedased või on lihtsalt suhted sassi läinud. “Või siis on hoopis niimoodi, et lähedased on olemas, aga nad on tihtipeale vaid praktiliselt toeks. Nendel on ka omad tegemised ning nemad vaatavad, et eakal on kõht täis ja kõik praktilised toimetused tehtud. Tegelikult seda aega, et kuulata ära, mängida lauamängu või lihtsalt koos olla, seda on kahjuks väga vähe,” lisas Mölder.

Psühholoog ja ettevõtte Miltton muutuste juhtimise nõustaja Eva-Maria Kangro soovitab üksildustunde peletamiseks koostada päevakava, liikuda palju õues ning kindlasti kasutada kõiki võimalikke suhtlemisvahendeid. “Üksiolemine on üks tugev riskifaktor, sest me oleme inimestena ikkagi sotsiaalsed loomad ja me vajame teist enda kõrvale. Ja see, et mul on tunne, et ma ei ole üksinda ning mul on võimalik enda muredest ja rõõmudest rääkida, tõmbab koheselt alla riski haigestuda depressiooni,” sõnas Kangro.

Aastataguse seisuga elab Tallinnas 90 451 pensionäri, kes saavad riigilt üksi elava pensionäri toetust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.