"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
100 LASTEAEDA KORDA: Mudilastele valmivad mudaköök ja liikluslinnak (0)
21. märts 2021
Ilja Matusihis/Pilt on illustratiivne

Kuna nõuded on aastatega muutunud, tuleb paljud lasteaiad lammutada ja teha uus. Üks sellistest, mis on ka juba ehitusel on Lasteaed Laagna Rukilill. "Kui maja saab uuesti avatud, käivitame me uuesti ujula, kindlasti jätkame ka keskkonnaprojektidega ning saame endale ka valgustusega välilava, kus teha üritusi," rõõmustas Lasteaed Laagna Rukilill direktor Merike Plutus.

Tänavu otsib linn projekteerijat rohkem kui paarikümnele lasteaiale ning moodsal ajal peavadki nende projektid arvestama, et lasteaialapsed veedavad suurema osa ajast võimalusel õues. “Välialadele tulevad näiteks motoorikakeskused, spordiplatsid, karussellid ja mudaköögid,” loetles arhitekt Sander Treijar. “Mudilaste jaoks on ju mudaköök suur hit! Kööki saab mängida märja liivaga ja seal võib taaskasutada panne ja kastruleid, mis enam kodudes kasutust ei leia.”

Tulevaste Merivälja ja Kalamaja lasteaedade õuel saab aga ka päris tõsiseid teadmisi taga ajada, milleks liiklusõpetus kahtlemata on. “Mõlema lasteaia välialale on kavandatud liikluslinnak, mille asfaltradadel lapsed saavad pedaalautodega sõita või jalutada,” ütles Treijar. “Liiklusmärke peavad tundma nii juhid kui jalakäijad! Ratturidki saavad seal ohutut sõitu harjutada. Välialale tulevad veel näiteks õppeaiad, kuhu võib rajada kasvuhooneid ja paigutada istutuskaste. Mudilased saavad oma silmaga näha, kuidas tomat või kurk kasvab! Välialale sobid samuti tööõpetusnurk, kus alul väikelapsed muidugi pigem vaatleja rollis.”

Lapsesõbralikus hoones on valamud madalal ja pistikud kõrgel, avarais rühmaruumides leidub erinevaid lugemisnurki ja mängumajakesi. Igas rühmaruumis on eraldatav magamisruum, vajadusel saab ronimisseintega saaligi väiksemaiks ruumideks eraldada või võimlaks kohandada.

Sulatuvad keskkonda

Merivälja ja Kalamaja tulevased lasteaiahooned sobivad miljööväärtuslikesse piirkondadesse hästi. “Merivälja hoonele tuleb osaliselt naturaalseid materjale kasutav rahulik, keskkonda sulanduv fassaad,” kirjeldas Treijar. “Fassaadil loovad mängulisust akende ja piirete eripärane rütm.> Kellukese erikujuliste hoonemahtudega lasteaia välisilme järgib aga ekstra hoolikalt Kalamaja kui miljööväärtusliku piirkonna hoonestuse laadi. Hoone on suur, aga eri toonides fassaadimaterjal vahetub ja katuson samuti kalamajalik. “Nii ei pane kaugelt tähelegi, et tegu on tegelikult ühe suure majaga,” märkis Treijar.

Kalamaja lasteaed kerkib senise Uus-Kalamaja tänaval paikneva Kellukese lasteaia kohale. Ideekavandite hindamiskomisjoni kuulunud Põhja-Tallinna linnaosavanem Peeter Järvelaid märkis, et Põhja-Tallinna suurenev elanike arv teeb head meelt, kuid see tähendab ka linnaelanike kasvavaid vajadusi lasteaiakohtade jt avalike teenuste järele. Järvelaiu hinnangul oli Nord Projekti esitatud töö arhitektuurselt põhjalikult ja hästi läbi mõeldud. “Suure 12-rühmalise lasteaiahoone jagamine arhitektuursete võtetega väiksemateks osadeks aitab säilitada kogukonnatunnet,” selgitas Järvelaid.

Kuigi Tallinna lasteaedade uuendamise ja ehitamise tempo on juba praegu muljetavaldavalt kiire, eeldavad tervisekaitsenõuded kõigi lasteaedade kaasajastamist juba aastaks 2030. See tähendab, et linnal tuleks ehitada või uuendada kümne aastaga ligi sada lasteaeda. Abilinnapea Eha Võrgu sõnul pakuvad lahenduse moodullasteaiad. “Plaanime moodullasteaedade ettevalmistust juba sel aastal,” rääkis Võrk. “Sel viisil on eesmärk aastaks 2030 uuendada või ehitada Tallinnas sada lasteaeda täiesti reaalne. Eeskuju on Põhjamaades olemas! Hoonemoodulid valmivad tehases ja see muudab lasteaia rajamise kordi kiiremaks, kuigi rahalist võitu ei pruugi uudne projekt nagu iga algus kohe anda. Kui aga praegu peavad lasteaiad remondi- või ehitustööde tõttu ligi poolteist aastat asenduspinnal olema, siis moodulina ehitades valmib uus lasteaed kolme-nelja kuuga.”

Projekt mitmele lasteaiale

Asenduspinnal tuleb lastel Võrgu sõnul olla siiski kauem, sest lisaks läheb kuu vana hoone lammutusele, teine vundamendi ja trasside rajamisele ja sisustamisele veel poolteist kuud.

Linnavaraamet kuulutas märtsi keskel välja hanked Mustamäe lasteaedade projekteerimiseks (Sõpruse pst 234, Akadeemia tee 50, Kiili tn 7, J. Sütiste tee 7 ja Kiili tn 6). “Peagi hakkame hankega otsima veel mitmete Kristiine, Lasnamäe, Haabersti ja Õismäe lasteaedade projekteerijaid,” ütles Võrk. “Kokku otsime tänavu projekteerijat 22 lasteaiale. Ehitustööd algavad tänavu Vindi, Rõõmupesa, Maasika, Merivälja, Asunduse ja Kellukese lasteaedades.”

Merivälja ja Kellukese lasteaia projektiga töötab praegu AS Nord Projekt. “Visioonikavandi valmides oleme igapäevaselt mõtteid vahetanud lasteaia juhtidega, kes meiega oma tähelepanekuid ja kogemusi jagavad,” rääkis Treijar. “Eesmärk on luua lastele võimalikult hea ja turvaline õppekeskkond, mis loob enesearenduseks põnevaid võimalusi rühmaruumist välialadeni.”

Kava kohaselt peaks lasteaed Kelluke (Uus-Kalamaja 6) uusehitus valmima 2023. aasta kevadeks ja maksma ligi 6 miljonit eurot.

Merivälja kümnerühmaline lasteaed kerkib aadressile Haaviku tee 10 ja peaks valmima 2022. aastal. Eeldatav maksumus on 5,3 miljonit eurot.

VÕRK: Soovime lähima 9 aasta jooksul korda teha kõik lasteaiad

Aastaks 2030 on Tallinnal tarvis uuendada või ehitada ligi 100 maja.

Tallinnal on mastaapsed plaanid teha korda kõik lasteaiad, mis on hetkel veel vanades majades töötavad.

Paljud Tallinna lasteaiad on ehitatud 1950-1960 aastatel. Ka need lasteaiad, mis ehitati nõukogude aja lõpus on juba üle 30 aasta vanad ning tolleaegne ehituskvaliteet oli tänapäevasest väga erinev. “Nüüd me soovimegi korda teha hulga lasteaedade korraga tegemisega,” ütles abilinnapea Eha Võrk. “Kuulutame linnaosade kaupa välja projekteerimishanked. Just reedel kuulutasime välja Mustamäel mitme lasteaia hanked. Valmistame hetkel ette hankeid ka Lasnamäe, Kristiine ja Õismäe lasteaedadele.”

Praegu ette võetud 19 lasteaia korda tegemise projekteerimishanked tahetakse välja kuulutada aprilli lõpuks

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.