"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
100 LASTEAEDA KORDA: Mudilastele valmivad mudaköök ja liikluslinnak (0)
22. märts 2021
Albert Truuväärt

Avarates rühmaruumides leidub lugemisnurki ja mängumajakesi. Igas rühmas on eraldatav magamisruum ning vajadusel saab ronimisseintega saaligi väiksemateks ruumideks või võimlaks kohandada. Taoline uuenduskuur ootab kõiki linna vanu lasteaedu.

Aastatega on nõuded lasteaedadele muutunud ning seetõttu tuleb paljud neist maha lammutada ja ehitada asemele uus. Üks sellistest, kus ehitus juba käimas, on Laagna Rukkilille lasteaed. “Kui maja saab uuesti avatud, avame taas ka ujula ning kindlasti jätkame keskkonnaprojektidega. Veel saame endale valgustusega välilava ürituste korraldamiseks,” ütles direktor Merike Plutus.
Tänavu otsib linn projekteerijat rohkem kui paarikümnele lasteaiale. Projektid peavad arvestama tõsiasjaga, et tänapäeval veedavad lasteaialapsed suurema osa ajast võimalusel õues. “Välialadele tulevad näiteks motoorikakeskused, spordiplatsid, karussellid ja mudaköögid,” loetles arhitekt Sander Treijar. “Mudilaste jaoks on mudaköök suur hitt! Köögis saab mängida märja liivaga, ka võib seal taaskasutada panne ja kastruleid, mis kodudes enam kasutust ei leia.”

Sulanduvad keskkonda

Tulevaste Merivälja ja Kalamaja lasteaia õuel hakkavad lapsed saama liiklusõpetust. “Mõlema lasteaia välialale on kavandatud liikluslinnak, mille asfaltradadel saavad lapsed pedaalautodega sõita või jalutada,” ütles Treijar. “Liiklusmärke peavad tundma nii juhid kui ka jalakäijad, ja ka ratturid saavad seal ohutut sõitu harjutada. Välialale tulevad veel näiteks õppeaiad, kuhu rajada kasvuhooneid ja paigutada istutuskaste. Nii saavad mudilased oma silmaga näha, kuidas tomat või kurk kasvab. Välialale sobib  samuti tööõpetusnurk, kus väikelapsed on esialgu muidugi pigem vaatleja rollis.”

Lapsesõbralikus hoones on valamud madalal ja pistikud kõrgel, avarates rühmaruumides leidub lugemisnurki ja mängumajakesi. Igas rühmaruumis on eraldatav magamisruum, vajadusel saab ka ronimisseintega saali väiksemateks ruumideks eraldada või võimlaks kohandada.

Merivälja ja Kalamaja tulevased lasteaiahooned sobivad miljööväärtuslikesse piirkondadesse hästi. “Merivälja hoonele tuleb osaliselt naturaalsetest materjalidest rahulik, keskkonda sulanduv fassaad,” lausus Treijar. “Fassaadil loob mängulisust akende ja piirete eripärane rütm.” Kellukese erikujuliste hoonemahtudega lasteaiahoone välisilme järgib aga eriti hoolikalt Kalamaja kui miljööväärtusliku piirkonna hoonestuse laadi. Hoone on suur, aga eri toonides fassaadimaterjal vahetub ja katus on samuti kalamajalik. “Nii ei pane kaugelt tähelegi, et tegu on tegelikult ühe suure majaga,” märkis Treijar.

Kalamaja lasteaed kerkib senise Uus-Kalamaja tänaval paikneva Kellukese lasteaia kohale. Ideekavandite hindamiskomisjoni kuulunud Põhja-Tallinna vanem Peeter Järvelaid ütles, et linnaosa elanike arvu suurenemine teeb heameelt, kuid see tähendab ka linlaste kasvavaid vajadusi lasteaiakohtade jt avalike teenuste järele. Järvelaiu hinnangul oli Nord Projekti esitatud töö arhitektuurselt põhjalikult ja hästi läbi mõeldud. “Suure 12-rühmalise lasteaiahoone jagamine arhitektuursete võtetega väiksemateks osadeks aitab säilitada kogukonnatunnet,” lisas Järvelaid.

Tallinna lasteaedade uuendamise ja ehitamise tempo on küll juba praegu muljetavaldavalt kiire, kuid tervisekaitsenõuded eeldavad kõigi lasteaedade nüüdisajastamist aastaks 2030 ja see tähendab, et linnal tuleb neid kümne aastaga korda teha või ehitada ligi sada. Abilinnapea Eha Võrgu sõnul pakuvad lahendust  moodullasteaiad. “Plaanime moodullasteaedade ettevalmistust juba sel aastal,” lausus Võrk. “Sel viisil on eesmärk uuendada või ehitada aastaks 2030 Tallinnas sada lasteaeda täiesti reaalne. Eeskuju on Põhjamaades olemas. Hoonemoodulid valmivad tehases ja see muudab lasteaia rajamise kordi kiiremaks, kuigi rahalist võitu ei pruugi uudne projekt – nagu iga algus – kohe anda. Aga kui praegu peavad lasteaiad remondi- või ehitustööde tõttu ligi poolteist aastat asenduspinnal olema, siis moodulina ehitades valmib uus lasteaed kolme-nelja kuuga.”

Projekt mitmele lasteaiale

Asenduspinnal tuleb lastel Võrgu sõnul olla siiski kauem, sest lisaks kulub kuu vana hoone lammutamisele, teine vundamendi ja trasside rajamisele pluss veel poolteist kuud sisustamisele.

Linnavaraamet kuulutas märtsi keskel välja hanked Mustamäe lasteaedade projekteerimiseks (Sõpruse pst 234, Akadeemia tee 50, Kiili 7, J. Sütiste tee 7 ja Kiili 6). “Peagi hakkame hankega otsima veel mitme Kristiine, Lasnamäe, Haabersti ja Õismäe lasteaia projekteerijaid,” ütles Võrk. “Kokku otsime tänavu projekteerijat 22 lasteaiale. Ehitustööd algavad sel aastal Vindi, Rõõmupesa, Maasika, Merivälja, Asunduse ja Kellukese lasteaias.”

Merivälja ja Kellukese lasteaia projektiga töötab praegu AS Nord Projekt. “Visioonikavandi valmides oleme pidevalt mõtteid vahetanud lasteaiajuhtidega, kes meiega oma tähelepanekuid ja kogemusi jagavad,” mainis Treijar. “Eesmärk on luua lastele võimalikult hea ja turvaline õppekeskkond, mis loob enesearenduseks põnevaid võimalusi rühmaruumist välialadeni.”

Kava kohaselt peaks Kellukese lasteaia (Uus-Kalamaja 6) uusehitus valmima 2023. aasta kevadeks, see läheb maksma ligi 6 miljonit eurot. Merivälja kümne rühmaga lasteaed kerkib aadressile Haaviku tee 10, see peaks valmima 2022. aastal ja eeldatav maksumus on 5,3 miljonit eurot.

EHA VÕRK: Soovime üheksa aastaga uuendada kõik lasteaiad

• Aastaks 2030 on Tallinnal tarvis uuendada või ehitada ligi sada lasteaiamaja.

• Tallinnal on mastaapne plaan teha korda kõik lasteaiad, mis praegu töötavad veel vanades majades.

• Paljud linna lasteaiad on ehitatud 1950-1960ndatel. Ka need lasteaiad, mis ehitati nõukogude aja lõpus, on juba üle 30 aasta vanad, ning tolleaegne ehituskvaliteet erineb tänapäevasest oluliselt. “Nüüd soovimegi korda teha korraga paljud lasteaiad,” ütles abilinnapea Eha Võrk. “Kuulutame linnaosade kaupa välja projekteerimishanked. Just kuulutasime välja mitme Mustamäe lasteaia hanked ja nüüd valmistame ette hankeid Lasnamäe, Kristiine ja Õismäe lasteaedadele.”

• Praegu ette võetud 19 lasteaia kordategemise projekteerimishanked tahetakse välja kuulutada aprilli lõpuks.

BELOBROVTSEV: Lasteaiakohtade puudust Tallinnas pole

Kui võimalik, uuendab linn vana lasteaia, kui see aga läheb liiga kulukaks, laseb ehitada täiesti uue.

“Tallinnas on 126 lasteaeda ning ligi 100 neist vajavad remonti. Oleme selle suure tööga juba algust teinud. Näiteks valmis uus Naksitrallide lasteaed Haaberstis,” kinnitas abilinnapea Vadim Belobrovtsev. “On lasteaedasid, mille parendamine tänapäevale vastavaks ei nõua palju ressurssi. Samas on ka selliseid lasteaedu, mida ei ole  võimalik uute nõuetega vastavusse viia, need hooned lähevad lammutamisele ja nende asemele ehitame uued, moodsamad.”

Terviseameti nõudel tuleb kõik lasteaiad täielikult korda teha aastaks 2030. “Tallinn ehitab igal aastal uusi lasteaedu juurde lisaks uuendamisele,” ütles Belobrovtsev. “Sellist probleemi, et lapsevanem peab lapse panema lasteaeda, mis on täiesti teises linnaosas, ei ole. Igas linnaosas on meil vabad kohad olemas.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.