"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Briti epidemioloog hoiatab: maskid ja distants jäävad aastateks (0)
22. märts 2021
PA/SCANPIX

Suurbritannia juhtiv epidemioloog Mary Ramsay on andnud normaalsusse naasmise lootuse asemel edasiseks sünge prognoosi: näomaske tuleb kanda ja distantsi hoida veel pikki aastaid – kuni kõik maad on jõudnud oma kodanikud vaktsineerida.

Inglismaa rahvatervise osakonna (Public Health England) immuniseerimisjuht Ramsay rääkis BBC-le, et suured massiüritused nõuavad edaspidi hoolikat järelvalvet ning selgeid juhtnööre ettevaatusabinõude osas. Ramsay juhtis tähelepanu ka asjaolule, et maskide kandmine ja muud koroonaviiruse leviku tõkestamise meetmed on võimaldanud majandusel toimida. “Inimesed on nüüdseks leebemate piirangutega harjunud ja oskavad nendega elada,” märkis Ramsay. Ühtlasi hoiatas ta, et piirangute lõdvendamiseks pole veel õige aeg – see tooks kaasa riskirühmade süveneva nakatumisohu.

Inglismaal loodetakse piiranguid leevendada

Suurbritannia püstitas laupäeval koroonavaktsiini süstimise osas veel ühe rekordi – ühe päeva jooksul vaktsineeriti 844 285 inimest. Praegusel hetkel plaanib Suurbritannia valitsus piiranguid pisut leevendada 29. märtsist. Seejärel saaksid õues koguneda maksimaalselt kuuest inimesest koosnevad grupid. Avanevad ka sportimise ja vaba aja veetmise võimalused vabas õhus, lubatakse organiseeritud välispordialad ning õues võivad koos mängida vanemate ja laste rühmad kuni 15 vanemaga.

Suurbritannia valitsus plaanib piirangud lõpetada kõige varem 21. juunist. Ranged piirangud kehtestati jaanuari algul, lubades inimestel kodunt väljuda vaid kindlatel põhjustel.

AstraZeneca maine on saanud kahjustada

Euroopas on viimastel päevadel arutletud AstraZeneca koroonavaktsiini ning verehüübimishäirete võimalike seoste üle. Pärast Euroopa Ravimiameti otsust teatas enamik vaktsineerimise peatanud riikidest, et jätkab selle kasutamist, kuid Iirimaa, Taani ja Rootsi kaaluvad endiselt, kas lubada selle vaktsiiniga jätkamist.

“Olgu Euroopa Ravimiameti otsus, milline iganes, AstraZeneca maine on saanud kõvasti ja võimalik, et kauaks kahjustada,” kirjutas ajaleht The Irish Times möödunud esmaspäeval. Reedel teatas ka Soome, et lõpetab AstraZeneca vaktsiini kasutamise. Veresoonte ummistuste juhtumeid on esinenud ka näiteks pärast Pfizeri vaktsiini saamist. Ekspertide sõnul vastab juhtumite arv siiski trombide normaalsele esinemissagedusele.

Euroopas tõstab pead kolmas laine

Koroonaviiruse kolmas laine on asunud Euroopa maid ründama. Olukord on iseäranis ärev Prantsusmaal ja Saksamaal, kus nakatumiste arvud on eelmise nädalaga võrreldes kasvanud vähemalt 20%. Saksamaal kirjeldatakse viirusnakkust olevat “eksponentsiaalses kasvutrendis”. Valitsus oli varemalt avaldanud plaane piirangute leevendamise osas, kuid tõenäoliselt need lubadused nakkusjuhtude suurenemise järel ei teostu.

Ka Prantsusmaal on viirusjuhtumeid rohkelt, ning koroonaviiruse Lõuna-Aafrika tüve osakaal on koguni 5–10% . Prantsusmaa on taas kord rangemad piirangud kasutusele võtnud 16 piirkonnas, ja näiteks Pariisi ja Nizza piirkonnas ning jälle rakendatud väljas liikumise keeldu õhtul kella seitsmest alates.

Kas suvi jääb ära?

Kuigi Suurbritannias on jõutud esimese vaktsiinisüstiga vaktsineerida juba üle poole täiskasvanud elanikkonnast, on briti teadlased ennustanud sünget suveaega. Ajalehe The Times kohaselt nullib koroonaviiruse kolmas laine ära nii mõnedki suveplaanid, kuna välismaareisid ei tundu kuigi realistlikud.

Seevastu Iisraelis ollakse turismi osas vägagi optimistlikud. Sel nädalal avati uudiste kohaselt piirid kõikidele reisijatele, olgugi, et igapäevaselt võib Iisraeli saabuda kõigest 3000 turisti.

Varemalt teatas ka Kreeka, et avab piirid vaktsineeritutele või viiruse läbipõdenud inimestele; samuti lubab üle piiri negatiivne koroonatest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

õpetus Mulgimaalt
23. märts 2021 05:40
Brittidele veiks õpetust Mulgimaalt elik korralik Tegnell. Ja muide ilma Õekese Morfiinita seekord siis nii ikkagi Sakala. Mis muud kui reisima igaühele oma katkuaeg.