"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
ETTEPANEK: Viiruse leviku ohjamiseks peaks riik hüvitama ka esimese haiguspäeva (0)
22. märts 2021
Scanpix

Linn teeb Covid-19 viiruse leviku pidurdamiseks vabariigi valitsusele ettepaneku hüvitada töötajale ka esimene haiguspäev, sest eelkõige väiksema sissetulekuga inimesed teevad esmaste haigustunnuste ilmnemisel sissetuleku vähenemise hirmus valiku töölemineku kasuks.

Abilinnapea Betina Beškina sõnul väärib tunnustust vabariigi valitsuse otsus kompenseerida juba teisest päevast töövõimetuslehel viibivale töötajale saamata jäänud sissetulek.

Linn võttis vastu täiendava abipaketi

“Samas levib viirus jätkuvalt töökohtades, ja just väiksema sissetulekuga inimeste puhul võib ka ühe päeva eest saamata jäänud tasu mõjutada oluliselt terve perekonna toimetulekut. Madalama sissetulekuga inimesed on sunnitud tihti mõtlema esmajärjekorras igapäevasele toimetulekule, ja see on ka põhjus, miks esimeste lihtsamate haigusnähtudega inimesed veel koju ei jää,” ütles abilinnapea. “Valmidus haigustunnustega või lähikontaktsena kohe koju jääda on aga oluline tegur viiruse leviku tõkestamisel. Praeguses olukorras on vaja mõelda sellele, kuidas toetada väiksemat töötasu teenivaid inimesi olukorras, kus nad peavad tegema valikuid kergemate haigusnähtude korral töötamise ja haiguslehele jäämise vahel. Räägime siin ju ka nn eesliinitöötajatest nagu müüjad, kassiirid, puhastusteenindajad, ühistranspordi juhid, kes oma töö käigus puutuvad kokku väga paljude inimestega.”

Linnavalitsus võttis eelmisel nädalal vastu täiendava abipaketi, mille meetmete hulgas on vanemate vabastamine lasteaia kohatasust ja 100% õppetasu vabastus ka munitsipaalhuvikoolide õpilastele. Spordiklubid vabastatakse rendimaksust ja ühtlasi jätkab linn spordiklubidele sporditoetuste maksmist täies ulatuses. Abipakett hakkab kehtima tagasiulatuvalt alates 11. märtsist ja kehtib kuni 30. aprillini. Kohatasu vabastamise otsuse peab kinnitama veel volikogu.

Linn aitab ka raskustesse sattunud linlasi ja seda vajaduspõhiste toetuste näol, mille hulka kuulubvad Toidupangaga koostöös jagatav toiduabi ja distantsõppel lastele mõeldud toidupakid.

“Kindlasti on veel muresid, millega inimestel oleks abi vaja ja nende lahendamiseks on alati võimalik pöörduda oma elukoha linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonda,” julgustas Beškina. “Viiruse tõkestamiseks võtab Tallinna linn ette erinevaid meetmeid – eelmisel nädalal hakkas meil teavituskampaania kortermajades, kus on kõrgem haigusnäitaja. See on käimas kõigis linnaosades ja selle raames jagatakse elanike postkastidesse kaitsemaske. Lisaks jagatakse linnaosades tasuta kaitsemaske ka paljulapselistele peredele ja vähekindlustatud üksikvanematele.”

Aprillist hakkab Tallinn jagama maske ka üksikutele pensionäridele. Kokku jagatakse elanikele laiali 1,5-2 miljonit maski.

Kiirabigi üle koormatud

Tallinna Kiirabi töötab juba alates veebruari lõpust tavapärasest 30% võrra suurema koormusega. Kindlasti puudutab suur osa väljakutsetest just raskeid COVID patsiente,” nentis Betina Beškina.

Lääne-Tallinna Keskhaiglas on praeguse seisuga ravil 107 inimest, Ida-Tallinna Keskhaiglas 127.

“Terviseamet tegi 9. märtsil otsuse, et ITKs peab olema 156 voodikohta ja tänaseks on 127 neist juba täidetud,” kirjeldas abilinnapea. “Lääne-Tallinna Keskhaigla oli sunnitud õendusabi kliinikust patsiente mujale saatma, et teha ruumi COVID-patsientidele. Tallinna liirabi, mis teenindab ka Tallinna naaberpiirkondi, Maardus lisatugikeskuse, sest neljandik juhtumeid Harjumaal on just Maardu juhtumid.”

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.