"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Kohus andis spordisihtasutustele nädala Nabi hagile vastamiseks (0)
22. märts 2021
XINHUA/SCANPIX

Harju maakohus andis spordisihtasutustele nädalase tähtaja oma seisukohtade esitamiseks dopingukahtluse alla sattunud maadleja Heiki Nabi hagiasjas. 

Hetkel on kohus Heiki Nabi hagiasjas andnud Eesti Antidopingu ja Spordieetika SA-le ning SA-le Eesti Antidoping nädalase tähtaja seisukoha esitamiseks, hagi menetlusse võtmise ja hagi tagamise taotluse kohta, ütles kohtu pressiesindaja Anneli Vilu BNS-ile.

“Peale seda saab kohus lahendada hagi menetlusse võtmise ja hagi tagamise taotlused,” märkis ta.

Harju maakohus andis 18. märtsil Nabile aega Eesti Antidopingu ja Spordieetika SA (EADSE) ja Eesti Antidopingu SA vastu esitatud hagis olevate puuduste kõrvaldamiseks, mis on praeguseks ka tehtud.

Eelmise nädala algul esitas Nabi kohtusse sihtasutuste tegevuse kohta hagi ning taotleb talle määratud esialgse võistluskeelu tühistamist.

Sihtasutused edastasid Nabile 17. veebruaril teatise, milles andsid teada esialgse võistluskeelu määramisest. Põhjuseks toodi, et Nabi 6. jaanuari võistlusvälise dopingukontrolli analüüs sisaldas keelatud ainet letrosooli.

Nabi palub kohtult esialgse võistluskeelu peatamist, sest EADSE ja EAD on selle seadmisel rikkunud enda kehtestatud reegleid, käitunud vastuoluliselt, varjanud sportlase eest olulist materjali, millega tal nende endi reeglite järgi on õigus enda kaitse ettevalmistamiseks tutvuda ning on läinud vastuollu Rahvusvahelise Antidopinguagentuuri (WADA) koodeksiga.

Nabi leiab, et EADSE ja EAD rikkusid WADA koodeksit, sest ei andnud talle võimalust seletuste andmiseks ei enne ega ka kohe pärast esialgse võistluskeelu määramist. Nabi vahetut ärakuulamist ei ole siiani võimalikuks peetud. Samuti varjavad EAD ja EADSE Nabi eest esialgse võistluskeelu määramise menetluse materjale.

Nabi hinnangul on tema süüdimõistmisel ja karistamisel rakendatud selgelt ennatlikke ja ebaproportsionaalseid meetmeid ning palub kohtult nende tühistamist. Samuti rõhutab 35-aastane sportlane, et kohaldatud keeld piirab otsustaval määral tema õigusi treenida ja võistelda ehk valmistuda tänavu suvel toimuvateks Tokyo olümpiamängudeks.

Nabi esindava vandeadvokaat Paul Kerese sõnul pöördus sportlane kohtusse selleks, et säilitada võimalus olümpial osalemiseks, kui distsiplinaarkolleegium ei tuvasta teadlikku dopingu tarvitamist.

“Olümpiamängud on kohe käes ja praegune menetlus sattus kõige magusamale ettevalmistusajale. Selleks et Heiki saaks tulemuslikult olümpiaks valmistuda, peab ta osalema rahvusvahelistes laagrites ja võistlustel, sest tema tasemega vastaseid Eestis ei leidu. Letrosooli puhul ei ole esialgne võistluskeeld automaatne, vaid selle võib jätta ka kohaldamata,” selgitas Keres ja lisas, et paraku varjavad EAD ja EADSE esialgse võistluskeelu menetluse materjale, mida nad omaenda reeglite kohaselt on sportlase nõudmisel kohustatud koheselt üle andma.

“Seega me tegelikult ei tea, miks esialgne võistluskeeld määrati, miks ei ole arvestatud rikkumise esmakordsust ja seda, et taoliste ainete juhuslik sattumine sportlase organismi on võimalik näiteks läbi saastunud toidu, inimkontaktide kaudu või kasvõi jõusaali atribuutika katsumisel,” märkis Keres. “WADA koodeks sätestab enne lõpliku distsiplinaarotsuse langetamist range konfidentsiaalsuse nõude, mida antud juhul on A-proovi leiu lekitamisega rikutud ja seega on Nabi kaotanud süütuse presumptsiooni, mis samuti segab olümpiaks valmistumist.”

Nabi taotleb endiselt B-proovi analüüsimist esimesel võimalusel ning soovib koos esindajaga kindlasti ise selle avamise protseduuri juures viibida. Sportlane lubab avalikkust viivitamatult teavitada B-proovi avamise aja selgumisest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.