"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Õiguskomisjoni juhi sõnul on ühiskond eapiiri tõstmiseks küps, Isamaa esindaja hinnangul pole kõik alaealised lapsed (0)
22. märts 2021
Albert Truuväärt

"Tundub, et ühiskond on seksuaalse enesemääramise vanusepiiri tõstmiseks küps ja selleks on ka poliitiline konsensus," ütles Riigikogu õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid. "Meie naaberriikides Soomes, Venemaal ja Lätis on see vanusepiir 16, Rootsis 15." Isamaa liige Tarmo Kruusimäe lausus, et kõiki alaealisi ei saa käsitleda lastena.

Riigikogu õiguskomisjon arutas tänasel istungil koos asjaomaste asutuste esindajatega seksuaalse enesemääramise vanusepiiri tõstmise üle, mille kohta on Riigikogu menetlusse jõudnud ka kaks eelnõu. Praegu on seksuaalse enesemääramise vanusepiir 14 aastat.

Õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid ütles, et tänase istungi eesmärk oli koguda infot, et eelnõusid pädevamalt menetleda ja vajalikke valikuid teha.

“Selge on see, et teema on palju laiem ja keerulisem, kui vaid ühe arvu muutmine karistusseadustikus. Jätkame aruteluga järgmistel istungitel ja võtame arvesse kõiki aspekte,” kinnitas Karilaid. Ta lisas, et sotsiaaldemokraatide ja EKRE esitatud eelnõud jõuavad õiguskomisjoni aprilli alguses ning täiskogu istungil on nende üle arutelu aprillis. Homme kohtuvad sel teemal ka ministeeriumide esindajad.

Komisjoni aseesimees Heljo Pikhof toonitas, et enesemääramise vanusepiiri tõstes tuleb kindlasti tähelepanu pöörata ka noorte omavahelistele konsensuslikele suhetele ja luua erisus lähedase vanusega isikute jaoks.

“Lapsi tuleb kaitsta igasuguse seksuaalse väärkohtlemise eest ja peame andma endast kõik, et väärkohtlemiste arvu vähendada,” toonitas Pikhof. “Seadusega paika pandud normid muudavad pikapeale hoiakuid ühiskonnas. Ka seda, et vastutajaks on ikkagi täiskasvanud.”

Kruusimäe: seaduses on vajalikud paragrahvid juba olemas

Riigikogu õiguskomisjoni liige Tarmo Kruusimäe oli tänase istungi suhtes üsna kriitiline.

“Minu jaoks oli tänane istung pisut arusaamatu. Kui mingi skandaal lahvatab, siis hakkavad kõik kuidagi hoogtöö vormis tegudele. Samas, kui meil on tegelikult olemas seadusandluses juba päris palju kõiki neid paragrahve, millega pedofiile kinni pidada ja nende üle õigust mõista,” leidis Kruusimäe.

“Aga see tänane oli selline ehedal kujul üks selline Potjomkini küla. Kõik suured, targad onud on kohale tulnud arutama, aga kas midagi sellest paremaks muutub? Ma ei näe seda, sest küsimusi sel teemal on tegelikult tunduvalt rohkem ja ma isiklikult arvan, et meil oleks vaja Eestis ükskord tõele näkku vaadata ja mitte käsitleda kõiki alaealisi lastena. Vahepeale jääb kuhugi see iga – ma arvan, et 15 kuni 18, kus ollakse nooruk.”

Vanusepiiri tõstmist on vaja juba ammu

“Lastekaitse Liit on seksuaalse enesemääramise ea tõstmist pidanud vajalikuks juba aastaid ning esitanud ettepaneku tõsta eapiir 16 aastani. Teismelised ei pruugi tulenevalt nende vähesemast elukogemusest alati tajuda seksuaalse läbikäimise tagajärgi ja seda just pikemas perspektiivis,” sõnas Lastekaitse Liidu projektide “Targalt internetis” ja “Vihjeliini” koordinaator Malle Hallimäe.

“Sageli on hea lähedussuhte puudumine perekonnas põhjuseks varajase seksuaalsuhte alustamiseks, mis aga võib põhjustada noorele tagajärgi, mis oluliselt mõjutavad nende vaimset ja sotsiaalset arengut: haridustee katkemine, suguhaigused, soovimatu rasedus,” lisas lastekaitsespetsialist.

Intiimses lähedussuhtes on täiskasvanul Hallimäe sõnul suurema kogemuste pagasi tõttu enam oskust avaldada mõju  ning seega on pooled ebavõrdsed.

“Spetsialistide poolt on väljendatud, et keskmises puberteedieas võib noore arengutase olla füsioloogiliselt ja kognitiivselt väga erinev, mistõttu selles eas võivad teismelised olla väga erineva valmidusega iseseisvate otsuste langetamiseks. Riigil on kohustus kaitsta lapsi igasuguse väärkohtlemise vastu, kuid oluline on ka koostöö noortega. Oluline on eakohase seksuaalhariduse pakkumine nii lastele ja noortele, et neil oleks teadmine, mis on nende suhtes sobiv,” ütles Hallimäe.

“Oluline on, et noor inimene teaks, kuhu vajadusel abi ja nõu saamiseks pöörduda ja julgeks seda teha.”

Kui laps on kogenud seksuaalset ärakasutamist, siis soovitasid istungil osalenud spetsialistid pöörduda www.lasteabi.ee lehe kaudu chat’is või e-kirja teel või helistada numbril 116111. Kui on vaja politseid, siis helistada numbril 112.

SAMAL TEEMAL:

Lauri: seksuaalsuhete eapiiri määrab ühiskondlik moraal
Naistearst: mitte ükski laps ei oota oma 14. sünnipäevale “kommionu”, seksuaalsuhete vanusepiiri tuleks tõsta

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

treener
22. märts 2021 20:24
https://objektiiv.ee/ivan-makarov-getulio-roosiaias/
meenutaja
22. märts 2021 18:02
https://www.ohtuleht.ee/1028622/10-aastat-vana-analuus-justiitsministeerium-seksuaalse-enesemaaratlemise-piiri-tostmisest-see-soodustab-laste-nn-ulekaitstust 10 aastat vana analüüs. Justiitsministeerium seksuaalse enesemääratlemise piiri tõstmisest: see soodustab laste nn ülekaitstust. https://leht.postimees.ee/7203241/alaealiste-seksuaalelu-katel-on-parlamendis-podisenud-terve-kumnendi?_ga=2.53735272.194737810.1615925950-628055636.1613839435 2010. aastal tahtis seksuaalelu alguse piiri tõsta 16 aastale erakond Rohelised, kuid ettepanek lükati toonase justiitsministri Rein Langi (RE) ettepanekul suurema tseremooniata tagasi.