"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Uuring: paljud autojuhid ei suuda roolis olles telefonist loobuda (0)
22. märts 2021
POSTIMEES/SCANPIX

Transpordiameti mulluse küsitlusuuringu kohaselt peab 95 protsenti inimestest sõiduki juhtimise ajal telefoniga sõnumite saatmist ning nende lugemist ohtlikuks, kuid 66 protsenti juhtidest kasutab siiski autoroolis telefoni.

Roolis mitme tegevusega tegelemine toob kaasa juhi tähelepanu hajumise, teatas ameti pressiesindaja esmaspäeval. Tähelepanu lülitub pidevalt kahe tegevuse vahel ümber ning mõlema tegevuse kvaliteet sealjuures halveneb. Kiiret reageerimist nõudvas olukorras ei suuda aju otsustada, kumb kahest tegevusest on elulise tähtsusega ja nii võib juhtuda, et ohuolukorrale ei reageerita piisavalt kiiresti.

64 protsenti sõidukijuhtidest tunnistab, et nad tegelikult ei tahaks juhtimise ajal telefoni kasutada, kuid tunnevad, et on selleks kohustatud. Samuti ei tahaks 62 protsenti vastanutest, et teised liiklejad nende roolis telefoni kasutamist märkaks.

Transpordiameti teatel oleks kõrvalistest tegevustest hoidumine lihtsam, kui enne teele asumist marsruut läbi mõelda; seradistada telefonis Do Not Disturb While Driving funktsioon või selle võimaluse puudumisel laadida alla rakendus, mis välistab sõidu ajal telefoni kasutamise; lapsega sõitma minnes peaks arvestama lisaajaga, et vajadusel teha temaga tegelemiseks pause ning mobiiltelefoni kasutamiseks tuleks peatada sõiduk ohutus kohas või paluda kaassõitja abi.

Vältida tuleks helistamist pereliikmele või kolleegile, kes võib sel hetkel roolis olla. Tööandjana tuleks töötajaid julgustada roolis olles jätta kõnedele vastamata ja ohutus kohas peatudes tagasi helistama.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.