"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Valmisolek jäätmeid sortida ei peaks tulema trahvihirmust (0)
22. märts 2021
Ilja Matusihis

Riigikontrolör Janar Holm kirjutab riigikontrolli blogis, et jäätmevaldkonna probleemide ühisosa näib suures osas olevat mitte arengukavade ja regulatsioonide puudumises, vaid probleemides juba olemasolevate reeglite jõustamisega. Viimane tähendaks eelkõige sisulisemat järelevalvet toimuva üle.

Eesti on võtnud endale kohustuse võtta aastaks 2025 ringlusesse 55% olmejäätmetest. Eesmärgi täitmata jätmise korral võib oodata Euroopa Liidu prügitrahv. Praegu suudetakse ringlusesse võtta 31% olmejäätmetest ning see jääb eesmärgist kaugele. Paraku ei ole Eesti olmejäätmete ringlussevõtt viimase ligi kümne aasta jooksul paremaks muutunud. Siiski kasvab inimeste valmisolek jäätmeid sortida – elanike keskkonnateadlikkuse uuring näitas, et keskkonnasäästlikest tegevustest on enim omaks võetud just prügi ja jäätmete keskkonnasõbralik käitlemine. Pall on seega riigi ja kohalike omavalitsuste käes.

Esimese sammuna soovitab Janar Holm olulisemad jäätmekäitlust iseloomustavad näitajad ehedalt ja lühidalt avalikustada ning neid pidevalt uuendada. Teiseks tuleb muuta jäätmete liikumine andmete abil nähtavaks, ja seda eelkõige järelevalvajate enda jaoks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.