"Riigid, kes täna on vaktsineerimise edetabelites kõrgel kohal, on teinud inimestele hästi lihtsaks sõna otseses mõttes “vaktsiini otsa komistamise”, et inimene ei pea oma tavapärastelt radadelt üldse kõrvale astuma, selleks, et oma vaktsiinisüst kätte saada."

Kersti Kaljulaid, president
VIDEO! Eakate jututaja: mängida lauamängu või lihtsalt koos olla, seda on kahjuks väga vähe (0)
22. märts 2021
Kuvatõmmis

"Lähedastel on ka omad tegemised ja asjad, nad vaatavad, et eakal on kõht täis ja kõik need praktilised toimetused tehtud. Aga tegelikult seda aega, et kuulata ära, kas või mängida lauamängu või lihtsalt koos olla, seda on kahjuks väga vähe," ütles Jututaja projektijuht Maarja-Liis Mölder.

Koroonakriis on paljudele üksikutele eakatele inimestele keeruline ka veel selle tõttu, et suhtlemine välismaailmaga on olude sunnil viidud praktiliselt nulli. Kuidas sellistes oludes peale tungivat üksinduse tunnet leevendada?

Pensionärid Lii ja Linda elavad ühes kortermajas ning kohtuvad tihti. Linda elab koos lapselapsega, Lii elab aga üksi ning tunnistab, et vahel tunneb ta end üksikuna.

Ka üksi elav Jenni tunneb end üksikuna ja lisab: “Mul on siin ka poeg, kui tal on aega, käib minu juures ja ööbib ka vahest.” Inimesi, kellega suhelda, on Jennil vähe. Telefoni teel suhtleb ta aeg-ajalt ühe endise töökaaslasega, kellega varem ka kohtuti, kuid kellega koroona tingimustes silmast silma kohtuda pole enam võimalik.

Küsimusele, kas koroona on mõjutanud üksi olemist, vastab Lii: “Ei saa just öelda, ma olen võrdlemisi tugeva iseloomuga inimene, ei lase ennast häirida”. Vajadusel suhtleb ta ka sõbranna Lindaga, kellega elatakse ühes trepikojas.

Eakad soovivad lihtsalt rääkida

Tallinnas elab ligikaudu 90 400 pensionäri, kes saavad riigilt üksi elava pensionäri toetust. Kui paljud neist üksinduse probleemi all kannatavad, ei ole teada.

Näiteks Kristiine linnaosas tunnistatakse, et praegusel isolatsiooni ajal on märgatavalt suurenenud nende tallinlaste hulk, kes pöörduvad linnaosavalitsusse just üksinduse murega. Ligikaudu 40% Kristiine linnaosa eakatest elab üksi.

Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe tunnistab, et sotsiaaltöötajad saavad üha rohkem kõnesid eakatelt, kes soovivad lihtsalt rääkida: “Üksilduse probleem puudutab hetkel kõige tõsisemalt eakaid ja paljud neist ei soovigi konkreetset rahalist abi või abiteenust. Aga nad soovivad rääkida sotsiaalhoolekande osakonna inimestega, soovivad mõistmist ja meil on väga head spetsialistid, kes neid igapäevaselt toetavad.”

Üksilduse probleemi leevendamiseks on otsitud erinevaid võimalusi. Kristiines on hetkel hea koostöö alanud MTÜ Jututaja inimestega, kes kelle eesmärk ongi pakkuda seltsi üksikutele vanainimestele.

Jututaja projektijuhi Maarja-Liis Mölderi sõnul on nende klientide hulgas eakaid, kes kaotanud lähedased või on lihtsalt suhted sassi läinud. “Või siis on olemas lähedased, aga nad on nagu praktiliselt toeks. Nendel on ka omad tegemised ja asjad, nad vaatavad, et eakal on kõht täis ja kõik need praktilised toimetused tehtud. Aga tegelikult seda aega, et kuulata ära, kas või mängida lauamängu või lihtsalt koos olla, seda on kahjuks väga vähe.”

Inimene on sotsiaalne loom

Psühholoog Eva-Maria Kangro soovitab üksilduse tunde peletamiseks koostada päevakava, liikuda palju õues ning kindlasti kasutada kõiki võimalikke suhtlemisvahendeid. “Üksindus ja üksildus ei pruugi tingimata käsikäes käia. Või üksi olemine ja üksildus. Aga samal ajal, objektiivselt muidugi, üksi olemine on üks tugev riskifaktor. Me oleme inimestena ikkagi sotsiaalsed loomad ja me vajame teisi enda kõrvale. Ja see kui mul on tunne, et ma ei ole üksinda, et mul on võimalik kellegagi oma muredest ja rõõmudest rääkida, see koheselt tõmbab alla seda riski, et me haigestuks depressiooni.”

Eakatele, kes end üksi tunnevad, tuleva appi MTÜ Jututaja noored, kes pakuvad üksikutele inimestele seltsi. Koos vesteldakse, loetakse, kuulatakse muusikat, jagatakse mälestusi ja veedetakse lihtsalt üheskoos kvaliteetaega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.