"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
VIDEO! Heeroldi jutud: Tallinna vanimas kohvikus sai juba 1870.a. 70 erinevat sorti torte (0)
22. märts 2021

"Kohvikus Maiasmokk võib aastaringselt endale head äraolemist teha ja nii mõndagi koju kaasa osta. Aknal on kiri, et tegemist on Tallinna vanima kohvikuga aastast 1864. Kui daatumi kallal urgitsema hakata, siis jõuame selles majas toimunud maiustamise ja maiustuste pakkumisega veel kaugemale aega tagasi," jutustas heerold Jüri Kuuskemaa. 

Reklaamkiri Maiasmoka kohviku aknal teatab, et tegemist on Tallinna vanima kohvikuga aastast 1864. Pagariäri tegutses seal aga juba palju varem. Nooblid joogid ning magusad maitsed on seda kohta aastasadu iseloomustanud. 

Ajalehes “Tallinna Teataja” aastast 1789 on ära trükitud teade: “Pikal tänaval härra Albrechti majas pakutakse igasuguseid kooke ja torte, kakaod ja muid jooke, sealhulgas ka likööre.” Likööri müüdi täispudeli, poolpudeli ja veerandpudeli kaupa. Sel ajal pidas siin juba kohvikut šveitsi suhkrupagar.  “Millegipärast seda maja armastasid šveitsi kondiitrid ehk suhkrupagarid. Neid on siin olnud kogunisti kolm, aga üks neist müüs 1864. aastal maja maha oma õpipoisile, kelle nimi oli Georg Stude,” jutustas heerold.

Kohvik avas osakonna Moskvas

Georg Stude oli kohvikus olnud viis aastat sell, aga saanud kondiitrihariduse juba Narvas, kus tema isa oli pagarite tsunfti vanem. Stude noore, andeka ja edasipüüdliku inimesena tekitas sellest niisuguse äri, mis osutus Tallinna kõige mõjukamaks ja millel varsti oli osakond koguni Moskvas.

Aaastal 1876 ostis ta ka naabermaja ja laskis arhitekt Nikolai Tammel teha projekti kahe maja kokkuehitamiseks ning kolmekorruseliseks muutmiseks. “Siin selles kohvikuosas oli müügisaal kondiitrilettidega, millest osa on uuendatud, aga Nikolai Tamme poolt antud sisekujundus on siiani valdav ja päris hästi säilinud,” sõnas Kuuskemaa.

Ainulaadseks muudab kohviku ruumi klaasist vitraažlagi, mille sarnast ei ole Tallinnas mitte kuskil mujal. “Maja ümberehitus sai valmis 1881. aastal ja sellest peale oli siin kondiitriäri ja hinnakirjas oli juba 1870. aastal enne ümberehitusi 70 erinevat sorti torte. Kui vaatame praegust letti, siis siin on ka mitmesuguseid ahvatlusi, aga tortide valik on tunduvalt kokku kuivanud,” lisas heerold.

Maiasmoka kohviku ülemine korrus kui uinuv kaunitar

Tsaariajal ega esimesel Eesti ajal ei olnudki majas avatud kohvik, vaid kondiitriäri, kus ei olnud laudu ega toole külastajatele. Kõik, mida pakuti, tuli viia koju. “Kohvikuks sai see koht alles aastal 1984 kui pärast Moskva olümpiamänge olid Tallinna tööle jäänud poola restauraatorid, kes restaureerisid hoone täielikult. Siia rajati koopia vanast kondiitripoe müügisaalist, mis on tehtud nii korralikult, et keeruline on vahet teha, mis on algne ja mis koopia,” rääkis Kuuskemaa.

Suhteliselt uues kohvikus annavad ajaloo hõngu nii lae- ja seinakaunistused kui ka Georg Studele ja tema firmale viitavad vitriinkapis olevad esemed. Nende hulgas on nii kohvikuportselani, aga ka mitmesuguseid pakendeid, küll šokolaadikommidele, küll martsipanidele ja karamellidele, millest mõned on kaunistatud tagasihoidlikult Stude nimega, aga mõnel teisel on lausa toredad pildid vaatamiseks.

“Praeguse seisuga on Maiasmoka kohviku ülemine korrus kui uinuv kaunitar, aga olud ei saa ilmselt enne muutuda kui koroonaviirus meid hülgab ja taas algab liiklus nii omadel inimestel kui ka turistidel. Hiljemalt edaspidi saame vist siia kõik jälle tulla elu nautima ja maiustama!” sõnas Kuuskemaa. 

SARNASED LOOD:

VIDEO! Heeroldi jutud: mida peidab endas Mihkli kiriku muuseumi aardekamber

VIDEO! Heeroldi jutud: kosmiline reis kultuuripärandisse Kaljo Põllu loominguga

VIDEO! Heeroldi jutud: vaata, millised loomad on Tallinnas elanud

VIDEO! Heeroldi jutud: vaata, kuidas toimetasid Tallinna raehärrad

VIDEO! Heeroldi jutud: vaata, millise kuninganna võib leida raesaali kambrist

VIDEO! Heeroldi jutud: vaata, kuidas pildipiibel asendas meie esivanematele aabitsat

VIDEO! Heeroldi jutud: Püha Vaimu kirik on linlastele lohutust pakkunud üle 400 aasta

VIDEO! Heeroldi jutud: vaata, milliseid aardeid peidab antiigiäri varasalv

VIDEO! HEEROLDI JUTUD: vaata, millest sai alguse jõulukinkide tava

VIDEO! HEEROLDI JUTUD: milline seos on Mustpeade vennaskonnal sõjandusega?

VIDEO! HEEROLDI JUTUD: milline on Tallinna kõige suurejoonelisem ehitus

VIDEO! Heeroldi jutud: millised olid sajandite tagused pidude traditsioonid? 

VIDEO! Heeroldi jutud: Tornide väljaku purskkaev kujutab salapärast naisfiguuri

VIDEO! Heeroldi jutud: vaata, miks ja millal sai Toompeal asuv Rootsi bastion endale nimeks Lindamägi 

VIDEO! Heeroldi jutud. Kummitavate vaimude tänav

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.