"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
VIDEO! Jüri Ennet: töötuks jäämisel peab uut tööd otsima kümnevõistleja visadusega (0)
22. märts 2021
Kaader videost

"Töötus on üks kõige tõsisem tegur, mis muserdab inimest psüühiliselt, hingeliselt, vaimselt, igal tasandil," rääkis psühhiaater Jüri Ennet. "Töötuks sattumine on kordi suurem probleem, kui tavainimene oskab arvata. Seda tunnetavad ainult need inimesed, kes sinna satuvad või nende lähedased."

Võrreldes aasta algusega on töötus Tallinnas ja Harjumaal kasvanud 0,6 protsenti. See on 2000 töötut rohkem kui selle aasta jaanuaris ja seda on kaks korda rohkem kui eelmise aasta kevadel. Ainuüksi Tallinnas on 20 000 töötut.

Iga kuu lisandub 4000 töötut

Töötukassa Tallinna ja Harjumaa osakonna juhataja Siim Sarapuu nentis, et ühes kuus tuleb Tallinnas ja Harjumaal arvele umbes 4000 töötut. „Nii oli see jaanuaris ja niimoodi me prognoosime ka praegu, et märtsis täpselt sama palju inimesi samal liigub tööturule,“ rääkis Sarapuu.

Tallinna ja Harjumaa tööturg on tema sõnul oma olemuselt juba dünaamilisem, mis tähendab seda, et kuskil aprillis tavaliselt hakkab töökohti tulema rohkem sisse. „Inimeste tööle liikumine muutub aktiivsemaks,“ lausus ta.

Suurenenud on ka pikaajaliste töötute osakaal, kellel on lõppenud nii töötukindlustushüvitis kui ka töötutoetus. Need inimesed satuvad olukorda, kus reaalselt puudub igasugune sissetulek, tekkivad eluaseme makseraskused ja võlad. Tallinna Sotsiaal- ja Terviseamet palub sellise olukorra tekkimisel mitte viivitada ja pöörduda abi saamiseks linnavalitsuse poole.

„Kui nüüd inimestel sissetulekud on ära kadunud seoses töökaotusega ja enam ei ole võimalust saada töötutoetust ja töötuskindlustushüvitist, kuid samas ju eluase on meil kõigil ja ka eluasemega seotud kulutused, siis kohaliku omavalitsuse kaudu on neil võimalik saada toimetuleku toetust, mis siis osaliselt või täielikult aitab katta eluasemega seotud kulud,“ rääkis Tallinna Sotsiaal- ja Terviseameti juhataja asetäitja Arne Kailas. „See jätab kätte küll mitte väga suure raha, aga toimetulekupiiri raha, et osta süüa ja muid kulutusi teha.“

Sotsiaalameti kaudu on võimalik saada ka võlanõustamise abi. Pandeemia ajal töötuks jäämine põhjustab suurt stressi ja melanhooliat. Tasub teada, et ka Tallinna Sotsiaalamet annab vajadusel psühholoogilise abi toetust.

„Antud juhul töötus on üks kõige tõsisem tegur, mis muserdab inimest psüühiliselt, hingeliselt, vaimselt, igal tasandil,“ rääkis psühhiaater Jüri Ennet. „Töötuks sattumine on isegi kordi suurem probleem, kui tavainimene oskab arvata. Seda tunnetavad ainult need inimesed, kes sinna satuvad, või nende lähedased, kes siis teda peavad igal tasandil aitama. Mure on väga suur.“

Töötukassa prognooside järgi kevadel töötuse probleem leevendub, kuna tööandjad orienteerivad oma töö ümber ja loovad uusi töökohti vastavalt uutele turutingimustele. Väga oluline on töötukassa poolt pakutav ümberõpe, et olla valmis uuenenud olukorras tööle asuma. Majanduse avanedes ootab meid ees niinimetatud doominoefekt.

Oluline on mitte heituda

„Põhisõnum on see, et niipea, kui töökaotus on silme ees või on juba tabanud, tuleb kohe aktiivselt hakata tööd otsima. Meie igapäevane kogemus ütleb, et kui tööotsingutel pühenduda samuti kui töötamisele, siis see töökoht ühel või teisel moel ka leitakse,“ soovitas Töötukassa Tallinna ja Harjumaa osakonna juhataja Siim Sarapuu.

Samas nentis ta, et palgaeelistustest tuleb võib-olla natuke järgi anda, sest umbes pooltel töökohtadel on palgatase 500 kuni 1000 eurot. „Need ongi need oskus- ja lihtteenindussektori töökohad. Kuid tööandja paneb võib-olla aluspalga ja alati on võimalik ju palgas edasi liikuda. Ei ole mõtet kinni jääda sellesse, et palk on väike, ma ei lähe, vaid pigem näha nagu võimalust, perspektiivi.“

Psühhiaater Jüri Ennet kinnitas samuti, et ahastada ei ole mõtet. „Kerge jalutuskäik, väike võimlemine, aga eelkõige sotsiaalne suhtlemine kodus, sõbralik kiitus – kiitmast ma ei väsi – perekonnaliikmeid, lapsi. Teine tasand on käia asutusest asutusse – kui uks kinni lüüakse, siis küsida teisi võimalusi, mis siis üks või teine asutus saab toetuseks anda,“ rääkis Ennet. „Need, kes on tööd varem otsinud, teavad, et 30 korda läheb aia taha ja siis 31 kord võib ka veel minna. Et mitte alla anda, sportliku visadusega edasi teha, nagu kümnevõistluses.“

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Arvaja
26. märts 2021 10:28
Õige! Igaühe jaoks on töö olemas, tuleb see oma leida, otsida ja järjekindel olla.